3. Հայաստանի և Քուվեյթի միջև կրթական համագործակցության նոր հեռանկարներ
Միջազգային համագործակցության ընդլայնման համատեքստում ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը հյուրընկալեց ՀՀ-ում Քուվեյթի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմադ Տարիկ Ալի Ալ-Օրայֆանին:
Այցի շրջանակում ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Քուվեյթի դեսպան Մուհամմադ Տարիկ Ալի Ալ-Օրայֆանը քննարկեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցությունների և նոր նախաձեռնությունների հնարավորությունները:
Անդրադառնալով արաբական երկրների հետ ունեցած գիտական և մշակութային հարաբերություններին՝ ԵՊՀ ռեկտոր Հ. Հովհաննիսյանը բարձր գնահատեց Քուվեյթի հետ նոր ծրագրեր իրականացնելու երկկողմ պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում արժանահիշատակ է Աբդուլազիզ Սաուդ Ալ-Բաբտեյնի անվան արաբական մշակույթի կենտրոնի՝ համալսարանում ծավալած գործունեությունը և՛ ուսանողների՝ որակյալ կրթություն ստանալու հնարավորության, և՛ միջպետական շփումների լավարկման, և՛ գիտահետազոտական գործունեության ծավալման տեսանկյուններից:
«Մենք պատրաստ ենք ընդլայնելու համագործակցությունը: Արդեն իսկ մեկնարկել ենք տարբեր նախաձեռնություններ, որոնց միջոցով տարածում ենք արաբերենը և Քուվեյթի մշակույթը տարբեր առումներով»,- ընդգծեց Հ. Հովհաննիսյանը:
ՀՀ-ում Քուվեյթի դեսպան Մ. Տարիկ Ալի Ալ-Օրայֆանը նշեց. «Նախատեսում ենք Քուվեյթում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արսեն Առաքելյանի հետ քննարկել համալսարանի հետ արդյունավետ համագործակցության հնարավոր քայլերը»:
Ռեկտոր Հ. Հովհաննիսյանը և դեսպան Մ. Տարիկ Ալի Ալ-Օրայֆանը կարևորեցին Հայաստանի և Քուվեյթի միջև ավանդական բարեկամական հարաբերությունները: Նրանք փաստեցին՝ դրանք, կենսունակ լինելով նաև այսօր, կարող են վերածվել ժամանակակից համագործակցության նոր հնարավորությունների: Այս առումով առանցքային դեր կարող են ունենալ արդի տեխնոլոգիաներն ու արհեստական բանականությունը: Երկու երկրները մեծ ուշադրություն են դարձնում այդ ոլորտներին և կարող են աջակցել միմյանց։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը, Արևելագիտության ֆակուլտետի արաբագիտության ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Հայկ Քոչարյանը, նույն ամբիոնի ասիստենտ Վահե Հակոբյանը, Միջազգային համագործակցության վարչության բաժնի վարիչի տեղակալ Նաիրա Մնացականյանը:

3. New prospects for educational cooperation between Armenia and Kuwait discussed
In the context of expanding international cooperation, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan hosted Mohammad Tareq Ali Al-Oraifan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kuwait to Armenia.
During the visit, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Kuwaiti Ambassador Mohammad Tareq Ali Al-Oraifan discussed opportunities for mutually interesting cooperation and new initiatives.
Referring to the scientific and cultural relations with Arab countries, Hovhannes Hovhannisyan highly appreciated the bilateral readiness to implement new programs with Kuwait. In this context, particular mention was made of the activities of the Abdulaziz Saud Al-Babtain Center for Arabic Culture at the university, which contribute to ensuring quality education, enhancing interstate relations, and expanding research activities.
"We are ready to expand our cooperation. We have already launched various initiatives through which we promote the Arabic language and Kuwaiti culture in various ways," emphasized YSU rector.
Mohammad Tareq Ali Al-Oraifan, Ambassador of Kuwait to Armenia, stated, "We plan to discuss with the Ambassador of the Republic of Armenia to Kuwait, Arsen Arakelyan, potential avenues for cooperation with the university."
Rector Hovhannes Hovhannisyan and Ambassador Mohammad Tareq Ali Al-Oraifan underscored the traditional friendly relations between Armenia and Kuwait. They noted that while these relations remain vibrant today, they can be transformed into new opportunities for contemporary cooperation. In this regard, modern technologies and artificial intelligence can play a key role. Both countries pay significant attention to these fields and can help each other.
The meeting was also attended by Doctor of Historical Sciences, Professor Ruben Melkonyan, Dean of the Faculty of Oriental Studies; Associate Professor Hayk Kocharyan, Head of the Chair of Arabic Studies at the Faculty of Oriental Studies, Vahe Hakobyan, Assistant at the same chair; and Naira Mnatsakanyan, Deputy Head of the International Cooperation Office.