3. Հայագիտության ռահվիրան․ ԵՊՀ-ում անցկացվեց «Աբեղյանական ընթերցումներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը
Նոյեմբեր 05, 2025 | 14:05
Հայագիտության ռահվիրան․ ԵՊՀ-ում անցկացվեց «Աբեղյանական ընթերցումներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետում Հայոց լեզվի պատմության և ընդհանուր լեզվաբանության ամբիոնի նախաձեռնությամբ կայացավ «Աբեղյանական ընթերցումներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որը նվիրված էր ականավոր հայագետ, ակադեմիկոս Մանուկ Աբեղյանի ծննդյան 160-ամյակին։
Լեզվաբան, գրականագետ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ Մանուկ Աբեղյանի 200 աշխատություններում ներկայացված են հայոց լեզվի գրեթե բոլոր բնագավառներին առնչվող ուսումնասիրությունները: Դրանք վերաբերում են հայոց լեզվի ուղղագրությանը, հնչյունաբանությանը, բառագիտությանը, ձևաբանությանը, տաղաչափությանը:
Նա ուսումնասիրել է նաև գրաբարի քերականությունը, միջին հայերենով գրված ժողովրդական ստեղծագործությունների լեզուն, կազմել բառարաններ և այլն: Նրա լեզվաբանական կարևոր մենագրություններն են՝ «Աշխարհաբարի քերականություն» (Վաղարշապատ, 1906), «Աշխարհաբարի շարահյուսություն» (Էջմիածին, 1912), «Հայոց լեզվի տեսություն» (Եր., 1931, 1965), «Հայոց լեզվի տաղաչափություն» (Եր., 1933): Մ. Աբեղյանը զբաղվել է նաև հայ ժողովրդական բանահյուսությամբ․ հավաքել, ուսումնասիրել և հրատարակել է ժողովրդական բազմաթիվ ստեղծագործություններ:
Լեզվաբանին նվիրված միջազգային գիտաժողովի անցկացումը դարձել է յուրօրինակ ավանդույթ․ արդեն հինգերորդ անգամ անցկացվող գիտաժողովի շրջանակում ելույթ ունեցան և զեկուցումներով (անցանց և առցանց) հանդես եկան ինչպես արտերկրի գիտնականները, պրոֆեսորներն ու լեզվաբանները, այնպես էլ հանրապետության այլ համալսարանների և գիտակրթական հաստատությունների ներկայացուցիչները՝ ներկայացնելով Մանուկ Աբեղյանի գիտական ժառանգությանը նվիրված հետազոտությունները, ինչպես նաև ժամանակակից լեզվաբանության արդիական խնդիրներին նվիրված աշխատանքները։
Գիտաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։ Նա բարձր գնահատեց Մ․ Աբեղյանի մեծածավալ գիտական ժառանգությունն ու նրա դերը հայագիտության զարգացման գործում։
«Հատկանշական է, որ ԵՊՀ-ում ձևավորվել է Մանուկ Աբեղյանի վաստակը վերարժևորող այսպիսի ավանդույթ։ Մենք մեր մեծանուն գիտնականների, հետազոտողների, հայագետների հիշատակը վառ ենք պահում հենց այսօրինակ գիտական միջոցառումների միջոցով՝ այսպիսով երիտասարդ սերնդին փոխանցելով նրանց թողած գրական ու գիտական ժառանգությունը։ Խորաթափանց քննական մտքով, երկաթյա տրամաբանական դատողություններով ու բազմաբեղուն աշխատասիրությամբ օժտված գիտնականը, հայոց լեզուն, առավելապես՝ գրական հայերենը, հայ հին և միջին դարերի մատենագրությունը, ինչպես նաև ժողովրդական բանահյուսությունը դարձնելով իր ուսումնասիրությունների առարկա, ստեղծել է մեծարժեք աշխատություններ, որոնք ընդմիշտ մտել են հայագիտության ոսկե ֆոնդը»,- նշեց Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ կարևորելով Աբեղյանի ծավալած գիտական գործունեությունն ու նրա ազդեցությունը հայագիտական մտքի զարգացման վրա։
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արշալույս Գալստյանը նշեց, որ երկու տարի առաջ նույն դահլիճում տեղի է ունեցել «Աբեղյանական ընթերցումներ» միջազգային չորրորդ գիտաժողովը, իսկ այսօր հոբելյանական հինգերորդ գիտաժողովի շնորհիվ համալսարանում կրկին թևածում են աբեղյանական շունչն ու ոգին։ Կարևորելով լեզվաբանին նվիրված գիտաժողովի անցկացումը՝ դեկանը շեշտեց․ «Այսօր հնչելու են գիտական զեկուցումներ, որոնք ևս մեկ անգամ արժևորելու և բարձրաձայնելու են մեծ մտածողին, քանի որ նրա գործունեությունը չի սահմանափակվում որևէ ոլորտով»։
Գիտաժողովի անցկացումն առցանց ողջունեց Մ. Աբեղյանի գերմանաբնակ ծոռը՝ Սուրեն Աբեղյանը՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով գիտաժողովի կազմակերպիչներին՝ մեծ գիտնականի հիշատակը վառ պահելու և նրա գիտական ժառանգության ուսումնասիրմանն ու հանրայնացմանը նպաստելու համար։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է կրել Աբեղյան ազգանունը, նույնպես հուզիչ է մորս՝ Հասմիկ Աբեղյանի մահից հետո նրա փոխարեն մեր տոհմի անունից հանդես գալ «Աբեղյանական ընթերցումներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովում։ Անասելիորեն հպարտ եմ և երջանիկ, որ պապս իր վիթխարի վաստակի շնորհիվ գնահատվում է ըստ արժանվույն։ Չլինելով բանասեր՝ առավել քան համոզված եմ, որ գալիք սերունդները ևս բարձր կգնահատեն նրա թողած ժառանգությունը»,- ասաց Սուրեն Աբեղյանը՝ բոլորին մաղթելով ստեղծագործական բեղուն աշխատանք և հետաքրքիր նոր բացահայտումներ։
Միջոցառումը դարձավ գիտական մտքերի փոխանակման կարևոր հարթակ՝ ընդգծելով Մանուկ Աբեղյանի ժառանգության ժամանակակից արժեքն ու նրա անփոխարինելի տեղը հայ մշակույթի և լեզվաբանության պատմության մեջ։
Հայ բանասիրության ֆակուլտետի հայոց լեզվի պատմության և ընդհանուր լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Աննա Աբաջյանը իր ելույթում ներկայացրեց հայագիտության ռահվիրա Մանուկ Աբեղյանի կյանքն ու գիտական գործունեությունը՝ ընդգծելով նրա բացառիկ ներդրումը հայոց լեզվի պատմության, գրականության և բանահյուսության ուսումնասիրության գործում։
Առցանց զեկուցմամբ հանդես եկավ նաև հայագետ, թարգմանիչ, լեզվաբան, ԵՊՀ պատվավոր դոկտոր, ՄաքԳիլ (McGill) համալսարանի պրոֆեսոր Դորա Սաքանյանը՝ ներկայացնելով Մ․ Աբեղյանի ատենախոսությունը հայ ժողովրդագրական հավատալիքների մասին և նրանց արտացոլումը հայկական առած-ասացվածքներում։
Նշենք, որ երկու նիստերից բաղկացած գիտաժողովին ներկա էին պրոֆեսորադասախոսական կազմի, հանրապետության տարբեր բուհերի ու կենտրոնների ներկայացուցիչներ, ուսուցիչներ, ասպիրանտներ, հայցորդներ, ուսանողներ և այլ հյուրեր։

3. The trailblazer in Armenian studies: International conference "Abegyan Readings" held at YSU
An international conference titled "Abegyan Readings" was held at the YSU Faculty of Armenian Philology at the initiative of the Chair of the Armenian Language History and General Linguistics. The event was dedicated to the 160th anniversary of the birth of prominent Armenian scholar and academician Manuk Abegyan.
Linguist, literary scholar, Doctor of Philosophical Sciences, professor, academician of the Academy of Sciences of the Armenian SSR, and Honored Figure of Science of the Armenian SSR, Manuk Abeghyan, authored 200 works encompassing studies in nearly all areas of the Armenian language. These works pertain to Armenian orthography, phonology, lexicology, morphology, and versification.
He also studied Classical Armenian grammar, the language of folk literature written in Middle Armenian, compiled dictionaries, and more. Among his major linguistic monographs are Grammar of the Modern Armenian Language (Vagharshapat, 1906), Syntax of the Modern Armenian Language (Ejmiatsin, 1912), Theory of the Armenian Language (Yerevan, 1931, 1965), and Armenian Versification (Yerevan, 1933). M. Abeghyan also engaged in Armenian folklore studies, collecting, analyzing, and publishing numerous folk works.
Hosting an international conference in honor of the linguist has become a distinctive tradition. At the fifth iteration of this conference, scholars, professors, and linguists from abroad, as well as representatives of Armenian universities and educational institutions, delivered presentations and reports—both in-person and online—presenting research dedicated to Manuk Abeghyan's scientific legacy and studies addressing current issues in modern linguistics.
The conference was opened with a welcoming address by YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan. He highly praised Abeghyan's extensive scientific legacy and his role in the development of Armenian studies.
"It is notable that at YSU a tradition has emerged of highlighting and honoring the legacy of Manuk Abeghyan. Through such scholarly events, we keep the memory of our eminent Armenian studies scholars and researchers alive, thereby passing on their literary and scientific heritage to younger generations. Endowed with profound analytical thinking, ironclad logical reasoning, and prolific diligence, the scholar made the Armenian language—especially literary Armenian—Armenian manuscripts of the Early and Middle Ages, and folk literature the focus of his studies, creating invaluable works that have permanently entered the golden treasury of Armenian studies," said Hovhannes Hovhannisyan, emphasizing Abeghyan's scholarly work and his influence on the development of Armenian intellectual thought.
The Dean of the Faculty of Armenian Philology at YSU, Arshaluys Galstyan, noted that two years ago, the fourth international conference titled "Abeghyan Readings" was held in the same hall, and today, thanks to the jubilee fifth conference, the spirit of Abeghyan once again permeates the university. Highlighting the importance of holding a conference dedicated to the linguist, the dean said, "Today, research reports will be presented, once again recognizing and honoring this great thinker, whose work is not confined to a single field."
The conference was also welcomed online by Abeghyan's grandson, Suren Abeghyan, who lives in Germany. He expressed gratitude to the organizers for keeping the memory of the great scholar alive and promoting the study and wider recognition of his scholarly legacy.
"For me, it is a great honor to carry the Abeghyan surname. It is equally moving to represent our family at the international conference 'Abeghyan Readings', following the passing of my mother, Hasmik Abeghyan. I am immensely proud and happy that my grandfather is recognized for his extraordinary contributions. Although I am not a philologist, I am more than convinced that future generations will also highly value the heritage he left behind," said Suren Abeghyan, wishing all participants fruitful research and exciting discoveries.
The event served as an important platform for the exchange of scholarly ideas, highlighting the contemporary significance of Manuk Abeghyan's legacy and his irreplaceable place in the history of Armenian culture and linguistics.
Professor Anna Abajyan, Head of the Chair of the Armenian Language History and General Linguistics at the YSU Faculty of Armenian Philology, presented a lecture on the life and scholarly work of Manuk Abeghyan, a trailblazer in Armenian studies, highlighting his exceptional contribution to the study of the Armenian language, literature, and folklore.
An online report was also delivered by Armenian studies scholar, translator, linguist, and Honorary Doctor of YSU, Professor Dora Sakanyan from McGill University, who presented Abeghyan's dissertation on Armenian folk beliefs and their reflection in Armenian proverbs and sayings.
The conference, which consisted of two sessions, was attended by academic staff, representatives of various universities and centers across the country, teachers, postgraduate students, doctoral candidates, students, and other guests.