3. Ուրվագծվում են հայ-ղազախական գիտակրթական համագործակցության նոր հեռանկարներ․ հանդիպում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն այսօր հյուրընկալեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին, Ալ-Ֆարաբիի անվան Ղազախստանի ազգային համալսարանի ռեկտոր Ժանսեիտ Կանսեյտուլի Տույմեբաևին և Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանատան խորհրդական Ասկար Երկինովին։ Հանդիպման նպատակն էր ուղենշել երկու համալսարանների միջև գիտակրթական կապերի ամրապնդման և նոր գործակցության հեռանկարները։
Հանդիպման շրջանակում քննարկվեցին երկու կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք կարևոր հարցեր։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը նշեց, որ համալսարանների միջև բազմամյա գործընկերությունը կարևոր գործոն է ոչ միայն գիտակրթական կապերի ամրապնդման, այլև երկու երկրների միջև մշակութային ու գիտական երկխոսության զարգացման տեսանկյունից։ Նա ընդգծեց, որ ԵՊՀ-ն պատրաստ է ընդլայնելու համատեղ ծրագրերի շրջանակը՝ ներառելով ուսանողական շարժունություն, համատեղ գիտաժողովների կազմակերպում, երկկողմ հետազոտական նախագծեր և փոխադարձ ակադեմիական աջակցություն։
Ալ-Ֆարաբիի անվան Ղազախստանի ազգային համալսարանի ռեկտորն իր հերթին բարձր գնահատեց Երևանի պետական համալսարանի դերակատարումը տարածաշրջանի առաջատար գիտակրթական հաստատությունների շարքում։ Նա մատնանշեց, որ երկու երկրների համալսարանների համագործակցությունը կարող է նոր որակ հաղորդել միջմշակութային փոխըմբռնմանն ու գիտական փոխանակմանը։
Երկուստեք նաև ընդգծեցին, որ նախատեսվում է մշակել և իրականացնել մի շարք նոր նախաձեռնություններ։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատեցին իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու և ընդլայնելու համագործակցությունը։

3. New prospects for Armenian–Kazakh scientific and educational cooperation discussed at YSU
Today, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan hosted Bolat Imanbayev, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to the Republic of Armenia; Zhanseit Kanseituly Tuimebayev, Rector of Al-Farabi Kazakh National University; and Askar Yerkinov, Counsellor of the Embassy of the Republic of Kazakhstan. The purpose of the meeting was to outline prospects for strengthening scientific and educational ties and expanding cooperation between the two universities.
During the meeting, discussions revolved around several important issues related to deepening and broadening cooperation between the two educational institutions.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan noted that the long-standing partnership between the universities is an important factor not only for strengthening scientific and educational ties, but also for advancing cultural and academic dialogue between the two countries. He stressed that YSU is ready to expand the scope of joint programs, including student mobility, the organization of collaborative conferences, joint research projects, and reciprocal academic support.
The rector of Al-Farabi Kazakh National University, in turn, highly appreciated the role of Yerevan State University among the leading scientific and educational institutions in the region. He noted that cooperation between the universities of the two countries can bring new quality to intercultural understanding and scientific exchange.
Both sides also emphasized that a number of new initiatives are planned to be developed and implemented.
At the conclusion of the meeting, the parties reaffirmed their readiness to continue and expand their cooperation.