3. ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպում ունեցավ ԵՊՀ ուսանողների հետ
ՀՀ անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպեց ԵՊՀ ուսանողների հետ՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, ինչպես նաև պատասխանեց ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ ուսանողների նախաձեռնությամբ կազմակերպված այս հանդիպումը, ինչպես նաև նմանօրինակ այլ միջոցառումները կարևոր քայլ են ՀՀ պաշտոնյաների և ուսանողների անմիջական հաղորդակցությունը խթանելու գործում։ Նրա խոսքով՝ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ այս հանդիպումը կնպաստի հավաստի տեղեկություն ստանալուն, իսկ քաղաքական տեսանկյունից օգտակար կլինի Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների համար:
ԱԽ քարտուղարը խոսեց օգոստոսի 8-ից հետո Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության մասին և կարևորեց խաղաղության գործընթացի ինստիտուցիոնալացումը՝ ընդգծելով տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։ Այս համատեքստում նա ընդգծեց նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության ծրագրի շրջանակում ձեռնարկվող քայլերը և ընձեռվող տնտեսական հնարավորությունները:
Ուսանողները հետաքրքրվեցին նաև Հայաստանի ու տարածաշրջանի երկրների հարաբերություններից, ինչի շուրջ ևս ծավալվեց բովանդակալից քննարկում:

December 15, 2025 | 16:55
Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, met with Yerevan State University students to discuss regional and geopolitical developments and to answer questions raised by the students.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan emphasized that this meeting, organized at the initiative of the students, as well as similar events, represents an important step in promoting direct communication between Armenian officials and students. According to him, the meeting with the Secretary of the Security Council will facilitate access to reliable information and will be politically beneficial, particularly for students of the Faculty of International Relations.
During the meeting, the secretary of the security council spoke about the peace established in the South Caucasus following August 8 and underscored the importance of institutionalizing the peace process, highlighting ongoing efforts to unblock regional transportation and communication routes. In this context, he also emphasized steps undertaken and economic opportunities created within the framework of the "Trump Path for International Peace and Prosperity" communication program.
Students also expressed interest in the relations between Armenia and other countries in the region, which prompted a meaningful and in-depth discussion.