3. Բ. Ն. Ելցինի անվան Ուրալի դաշնային համալսարանի պատվիրակության այցը ԵՊՀ
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն այսօր հյուրընկալեց Ուրալի դաշնային համալսարանի պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՈՒԴՀ միջազգային կապերի գծով պրոռեկտոր Սերգեյ Տուշինը և շրջանավարտների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Պոնոմարյովը:
Փոխադարձ հանձնառությունների վերահաստատման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված այցի շրջանակում ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը ռուս գործընկերների հետ քննարկեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:
ԵՊՀ ռեկտորը նշեց, որ 2011 թ․ երկու բուհերի միջև փոխգործակցության համաձայնագրի կնքումից ի վեր՝ ավելի քան մեկ տասնամյակ է անցել: Ուստի ողջունելի է պատրաստակամությունը, որն ուղղված է համալսարանների միջև համագործակցության վերահաստատմանն ու զարգացմանը:
Ուրալի դաշնային համալսարանի (Եկատերինբուրգ, ՌԴ) միջազգային կապերի գծով պրոռեկտոր Սերգեյ Տուշինը, ներկայացնելով վերջին տարիներին բուհում մեծ թափով կատարվող ենթակառուցվածքային փոփոխությունները, ընդգծեց, որ ժամանակի տեխնոլոգիական առաջընթացով պայմանավորված՝ համալսարանի կրթական քաղաքականության գերակա ճյուղ են սահմանվել ինժեներական մասնագիտությունները: Քանի որ արհեստական բանականության (ԱԲ), տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտների զարգացումը թե՛ ԵՊՀ, թե՛ ՈՒԴՀ ռազմավարական առաջնահերթություններ են, ուստի տվյալ (և ոչ միայն) ոլորտներում հնարավոր համագործակցության ոգևորիչ հեռանկարներ են ուրվագծվում:
Գիտակրթական փոխգործակցության մեծ ներուժն արդյունավետ իրացնելու առումով կարևոր քայլ է կրթական և գիտական նորարարական նախագծերի, ուսանողների ու գիտնական-հետազոտողների փոխանակման ծրագրերի համատեղ մշակումն ու իրագործումը:
Գիտության, տեխնոլոգիայի ամենակարևոր ոլորտներում հիմնարար և կիրառական հետազոտություններ կատարելու մղումով հանդիպման ընթացքում կողմերն առանձնացրին գերակա մի քանի ուղղություններ (ինֆորմատիկա, քիմիա, ֆարմացիա, տնտեսագիտություն (բիզնեսի կառավարում, միջազգային մենեջմենթ) և այլն):
Համալսարանների միջև համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու, մատնանշված նպատակներն իրագործելու համար կողմերը պայմանավորվորվեցին ձեռնարկել անհրաժեշտ գործնական քայլեր:

December 16, 2025 | 14:03
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan today welcomed a delegation from Ural Federal University (UrFU), comprised of Vice-Rector for International Relations Sergey Tushin and Executive Director of the Alumni Association Alexander Ponomaryov.
The visit, prompted by the need to reaffirm bilateral commitments, included discussions between Rector Hovhannisyan, Head of the International Cooperation Office Alexander Margarov, and the Russian counterparts on a range of issues of shared interest.
Rector Hovhannisyan noted that more than a decade has passed since the cooperation agreement between the two universities was signed in 2011. He welcomed the delegation's readiness to reaffirm and further develop collaboration between the institutions.
Sergey Tushin, Vice-Rector for International Relations at UrFU, spoke about the significant infrastructural developments at UrFU in recent years. He emphasized that, in response to technological progress, engineering disciplines have become a priority in the university's educational strategy. Given that the development of artificial intelligence (AI) and information technologies (IT) is a strategic priority for both YSU and UrFU, promising opportunities for collaboration in these and related fields were identified.
The parties agreed that an important step toward realizing the potential of academic and scientific cooperation is the joint development and implementation of educational and research innovation projects, as well as student and researcher exchange programs.
During the meeting, the parties highlighted several priority areas for fundamental and applied research in key fields of science and technology, including informatics, chemistry, pharmacy, and economics (business administration and international management).
To elevate cooperation to a new level and achieve the outlined goals, both universities agreed to take the necessary practical measures.