3. Հավաստագրեր՝ ՏԿԵՆ աշխատակիցներին. ԵՊՀ-ում անցկացվեց վերապատրաստման դասընթաց
ԵՊՀ և ՀՀ ՏԿԵ նախարարության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի շրջանակում ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում կազմակերպված ««ArcGIS Desktop» աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգ» վերապատրաստման դասընթացին մասնակցեցին և հավաստագրեր ստացան նախարարության տասնչորս աշխատակիցներ՝ ձեռք բերելով նորարարական հմտություններ և տեսական գիտելիքներ։
Սեպտեմբերի 11-ից դեկտեմբերի 22-ն անցկացված վերապատրաստման այս դասընթացը միտված էր մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների զարգացմանը՝ ներառելով ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական բաղադրիչներ:
ԵՊՀ քարտեզագրության և գեոմորֆոլոգիայի ամբիոնի դասախոս, դասընթացավար Վարդան Նահապետյանը նշեց, որ նախարարության աշխատակիցները վերապատրաստման դասընթացի շրջանակում ծանոթացան աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերի տեսական հիմունքներին և ձեռք բերեցին այդ գիտելիքները իրենց առօրյա աշխատանքում կիրառելու հմտություններ:
«Դասընթացի և՛ տեսական, և՛ գործնական բաղադրիչներն անցկացվել են լսարանային պայմաններում. գործնականը, բնականաբար, կազմակերպվել է համակարգիչների կիրառությամբ»,- ասաց Վ. Նահապետյանն ու հավելեց, որ Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում նմանօրինակ վերապատրաստումները կլինեն շարունակական։
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Ասատուր Վարդանյանը, կարևորելով նախարարության աշխատակիցների պարբերական վերապատրաստման անհրաժեշտությունը ոլորտի զարգացման համար, ընդգծեց, որ մեկ տարի առաջ Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի հետ կնքված համագործակցության հուշագիրը գործնականում իր պտուղներն է տալիս:
«Մենք դեռ հնարավորություն կունենանք դիտարկելու համագործակցության հետագա հնարավորությունները։ Այս գործընթացը, անշուշտ, շարունակական պետք է լինի, ուստի տարբեր ուղղություններով կշարունակենք նոր դասընթացներ կազմակերպել»,- ասաց փոխնախարարն ու հավելեց, որ նախարարությունն իր իրավասությունների, լիազորությունների ու կարողությունների շրջանակում մշտապես ԵՊՀ-ի կողքին է։
Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Քելյանն արժևորեց ՏԿԵՆ-ի հետ համագործակցությունը, մասնավորապես՝ այդ գործակցության շրջանակում ֆակուլտետի մագիստրանտների մասնագիտական պրակտիկան նախարարությունում կազմակերպելու հնարավորությունը: Նա նաև ընդգծեց, որ ««ArcGIS Desktop» աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգ» վերապատրաստման դասընթացը նախարարության հետ համագործակցության լայն շրջանակի միայն մեկ ուղղությունն է:
Միջոցառմանը ձեռք բերվեց նաև գործակցային կապերն արդյունավետ շարունակելու, ամրապնդելու և ընդլայնելու եկուստեք պայմանավորվածություն:

December 24, 2025 | 11:57
Within the framework of a cooperation memorandum signed between Yerevan State University and the Armenian Ministry of Territorial Administration and Infrastructure (MTAI), a professional development course titled "ArcGIS Desktop Geographic Information System" was organized at the YSU Faculty of Geography and Geology. Fourteen employees of the ministry participated in the course and were awarded certificates, gaining innovative practical skills and theoretical knowledge.
The professional development course, held from September 11 to December 22, aimed to develop professional knowledge and skills, incorporating both theoretical and practical components.
Vardan Nahapetyan, lecturer at the YSU Chair of Cartography and the course instructor, noted that during the program, ministry staff became acquainted with the theoretical foundations of geographic information systems and acquired the skills to apply this knowledge in their daily work.
"The course included both theoretical and practical components. The practical part, naturally, was conducted using computers in a classroom setting," said V. Nahapetyan, adding that similar training programs will continue to be offered at the Faculty of Geography and Geology.
Asatur Vardanyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure, emphasizing the importance of regular professional development courses for the advancement of the sector, noted that the memorandum of cooperation signed with the Faculty of Geography and Geology a year ago is now yielding tangible results.
"We will still have the opportunity to explore further possibilities for cooperation. This process, of course, should be continuous, and we will organize new courses in various directions," the deputy minister added, noting that the ministry will continue to support YSU within the scope of its authority and capacity.
Sargis Qelyan, Dean of the Faculty of Geography and Geology, appreciated the collaboration with MTAI, particularly the opportunity it provides for organizing professional internships for the faculty's master's students at the ministry. He also emphasized that the "ArcGIS Desktop Geographic Information System" course represents only one aspect of the broader cooperation between the faculty and the ministry.
During the event, both sides agreed to continue, further strengthen, and expand their collaborative ties.