3. Ամփոփվեց ԵՊՀ ՈՒԳԸ 2025–2026 ուստարվա առաջին կիսամյակի գործունեությունը
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Ուսանողական գիտական ընկերության (ՈՒԳԸ) 2025–2026 ուսումնական տարվա կիսամյակային գործունեության ամփոփիչ նիստը։
ԵՊՀ ՈՒԳԸ նախագահ Սիրանուշ Բաղումյանը ներկայացրեց կիսամյակի ընթացքում կատարված աշխատանքները՝ ընդգծելով կառույցի գործունեության շարունակական զարգացման կարևորությունը։
Յուրաքանչյուր կիսամյակ ՈՒԳԸ-ն կատարում է համապարփակ գնահատում՝ ուսումնասիրելով ֆակուլտետների ՈՒԳԸ-ների կատարած աշխատանքները, ակտիվությունը և որակական ցուցանիշները։ Կիսամյակային ամփոփումները հնարավորություն են տալիս տեսնելու, թե որ ֆակուլտետներն են առավել արդյունավետ աշխատել, ինչպես նաև խթանելու առողջ մրցակցությունն ու գիտական ակտիվությունը։ Ուսանողական կառույցում ընդգրկված են բարձր առաջադիմություն և գիտական հետաքրքրվածություն ունեցող ուսանողներ, ինչը ևս նպաստում է իրականացվող ծրագրերի բարձր որակի ապահովմանը։
Ընդլայնված և ամփոփիչ նիստի ընթացքում ֆակուլտետների ՈՒԳԸ նախագահները հանդես եկան հաշվետվություններով՝ ներկայացնելով իրականացված ծրագրերը, գիտական և կազմակերպական աշխատանքները։
Կիսամյակի ընթացքում կազմակերպվել են միջազգային և հանրապետական նշանակության գիտաժողովներ ու ծրագրեր, ինչպես՝ ԵՊՀ ՈՒԳԸ միջազգային երիտասարդական ամենամյա գիտաժողովը և «Հոդվածագրության դպրոց» ծրագիրը, իրականացվել են նաև ՈՒԳԸ խոշոր և ամենամյա ծրագրեր, որոնցից են ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի «GeoCaching» ծրագիրը, սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ կազմակերպվող «Soc Camp» կոնֆերանսը, պատմության ֆակուլտետի՝ պատմաբանին նվիրված գիտաժողովը, միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի «ՄԱԿ մոդել» ծրագիրը։
Հաշվետվություններից հետո, ըստ ՈՒԳԸ աշխատակարգի և հավաքած միավորների, կատարվեց համապատասխան գնահատում, որի արդյունքում պարգևատրվեցին ակտիվ գործունեություն ծավալած ՈՒԳԸ անդամները։
Նիստն ամփոփվեց ֆակուլտետային լավագույն ՈՒԳԸ-ների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությամբ։ Ակտիվ գործունեության համար հավաստագրերի արժանացան Իրավագիտության, Պատմության, Միջազգային հարաբերությունների, Փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետների և Ֆիզիկայի ինստիտուտի ուսանողական գիտական ընկերությունները:

3. YSU SSS summarizes activities of 1st semester of 2025–2026 academic year
The summary meeting of the first-semester activities of the Yerevan State University Student Scientific Society (SSS) for the 2025–2026 academic year was held in the YSU Academic Council Session Hall.
YSU SSS President Siranush Baghumyan presented the activities carried out during the semester, emphasizing the importance of the organization's continuous development.
Each semester, the Student Scientific Society conducts a comprehensive evaluation by reviewing the work, level of activity, and qualitative performance indicators of the faculty-level SSS units. These semester summary meetings make it possible to identify the most effective faculties, while also encouraging healthy competition and increased scientific engagement. The organization brings together high-performing students who also have strong research interests. Their involvement in the organization further contributes to ensuring the high quality of implemented programs.
During the meeting, the presidents of the faculties' SSS delivered reports presenting the programs implemented, as well as the scientific and organizational activities carried out.
Throughout the semester, international and national conferences and programs were organized, including the YSU SSS Annual International Youth Scientific Conference and the Academic Writing School. In addition, large-scale and annual SSS initiatives were implemented, such as GeoCaching of the YSU Faculty of Geography and Geology, Soc Camp of the Faculty of Sociology, the conference dedicated to the historian organized by the Faculty of History, and the Model UN of the Faculty of International Relations.
Following the reports, in accordance with the SSS regulations and the points accumulated, an appropriate evaluation was conducted, as a result of which SSS members who demonstrated active engagement were awarded.
The session concluded with a ceremonial recognition of the best faculty-level SSS units. Certificates for active participation were awarded to the Student Scientific Societies of the Faculties of Law, History, International Relations, Philosophy and Psychology, as well as the Institute of Physics.