3. ԵՊՀ «Translation Studies: Theory and Practice» հանդեսն արժանացել է Q3 վարկանիշի և ընդգրկվել «Web of Science» շտեմարանում
Երևանի պետական համալսարանի հրատարակչության «Translation Studies: Theory and Practice» գիտական հանդեսը գրանցել է աննախադեպ հաջողություն՝ միջազգային գիտաչափական հարթակներում ամրապնդելով իր դիրքերը։ «SCImago Journal & Country Rank» պորտալի 2025 թվականի թարմացված տվյալների համաձայն՝ ամսագրին միանգամից շնորհվել է Q3 քառորդի կարգավիճակ՝ «Scopus»-ի տվյալների հիման վրա:
«Translation Studies: Theory and Practice» հանդեսի (գլխավոր խմբագիր՝ ԵՊՀ թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնի վարիչ Ռուզան Ղազարյան) առաջին համարը լույս է տեսել 2021 թվականին: Հատկանշական է, որ ամսագիրը, շրջանցելով ամենացածր՝ չորրորդ քառորդը (Q4), միանգամից հայտնվել է երրորդում (Q3)։
ԵՊՀ հրատարակչության պատասխանատու խմբագիր (անգլերեն ամսագրի համար) Աշոտ Գևորգյանի դիտարկմամբ՝ հանդեսի այս վարկանիշը թիմի չորս-հինգ տարվա հետևողական ու պրոֆեսիոնալ աշխատանքի և միջազգային տեխնիկական չափանիշներին համապատասխանելու արդյունքն է։
«Ամսագրի վարկանիշի բարձրացման հարցում վճռորոշ դեր են խաղացել նաև հեղինակավոր այլ ամսագրերից ստացված հղումները: 2025 թվականին ամսագիրն ընդգրկվել էր «Scopus» շտեմարանում, իսկ արդեն 2026 թվականին՝ «Web of Science» հարթակում»,- ընդգծեց նա:
Աշոտ Գևորգյանի խոսքով՝ հանդեսը հաջողել է նաև իր միջազգային լայն ընդգրկվածության շնորհիվ։
«Հոդվածների հեղինակների աշխարհագրությունը բավականին լայն է․ հետազոտություններ են հրատարակվում ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Լիտվայից, Ուկրաինայից, Վրաստանից և այլ երկրներից։ Ամսագիրը սերտորեն համագործակցում է նաև Վերոնայի և Լիոնի համալսարանների հետ»,- մատնանշեց նա։
Հրատարակչության պատասխանատու խմբագիրը, կարևորելով հանդեսի՝ «Web of Science» շտեմարանում ընդգրկվելու փաստը, նշեց. «Վերջին տարիներին «Web of Science» շտեմարանում ամսագրերի ընտրության գործընթացը զգալիորեն խստացվել է։ 2026 թվականի առաջին չորս ամիսներին շտեմարանում ընդգրկվել է մոտ 40 ամսագիր, ինչը վկայում է ընտրության չափանիշների զգալի խստացման մասին։ Հատկանշական է նաև, որ միայն ապրիլին ընդգրկվել է 13 ամսագիր, որոնց թվում է նաև «Translation Studies: Theory and Practice»-ը»:
Այս համատեքստում նա հավելեց, որ «Web of Science»-ը նաև մշտապես վերահսկում է ընդգրկված հանդեսների որակը՝ ապահովելով միջազգային բարձր չափանիշների պահպանումը: Հետևաբար, «Translation Studies: Theory and Practice» ամսագրի ընդգրկումը կարելի է գնահատել որպես կարևոր ձեռքբերում, որը հաստատում է դրա համապատասխանությունը առավել խիստ ակադեմիական և հրատարակչական պահանջներին։
«Հավելեմ նաև, որ «SCImago Journal & Country Rank» պորտալը ծառայում է որպես որոշումների ընդունման գործիք թե՛ հետազոտողների, թե՛ բուհերի և գիտական հաստատությունների համար՝ օգնելով գնահատելու հրապարակումների որակը և ընտրելու համապատասխան հարթակներ գիտական արդյունքների տարածման համար»,- եզրափակեց Աշոտ Գևորգյանը:
Ընդգծենք, որ «Translation Studies: Theory and Practice» ամսագիրը դարձավ համալսարանական առաջին ամսագիրը, որը փուլային կերպով ինդեքսավորվեց միջազգային հեղինակավոր շտեմարաններում։ Հանդեսի Q3 վարկանիշը պահպանվելու է մեկ տարի:

3. YSU journal Translation Studies: Theory and Practice receives Q3 ranking and indexed in Web of Science
April 28, 2026 | 10:30
YSU journal Translation Studies: Theory and Practice receives Q3 ranking and indexed in Web of Science
The journal Translation Studies: Theory and Practice, published by Yerevan State University, has achieved a significant milestone, strengthening its position in international scientometric databases. According to the latest 2025 data from the SCImago Journal & Country Rank portal, the journal has been assigned a Q3 quartile ranking based on Scopus data.
The first issue of Translation Studies: Theory and Practice (Editor-in-Chief Ruzan Ghazaryan, Head of the YSU Chair of Translation Theory and Practice) was published in 2021. Notably, the journal bypassed the lowest quartile (Q4) and was placed directly into Q3.
According to Ashot Gevorgyan, Executive Editor for English-language publications at YSU Press, this ranking reflects four to five years of consistent, high-quality work by the editorial team in line with international standards.
"Citations from other reputable journals played a decisive role in improving the journal's ranking. In 2025, the journal was indexed in Scopus, and in 2026 it was included in the Web of Science database," he said.
Gevorgyan also highlighted the journal's broad international reach: "The geographical diversity of contributors is considerable. Research articles have been published by authors from the United States, China, France, Italy, Lithuania, Ukraine, Georgia, and other countries. The journal also maintains close cooperation with the universities in Verona and Lyon."
Emphasizing the importance of inclusion in Web of Science, he added: "In recent years, the selection process for indexing has become significantly more stringent. In the first four months of 2026 alone, around 40 journals were indexed, reflecting increasingly rigorous criteria. In April, only 13 journals were selected, including Translation Studies: Theory and Practice."
He further noted that Web of Science continuously monitors the quality of indexed journals to ensure compliance with high international standards. As such, the inclusion of Translation Studies: Theory and Practice should be regarded as a significant achievement, confirming its adherence to strict academic and publishing requirements.
"I would also like to note that SCImago Journal & Country Rank serves as an important decision-making tool for researchers, universities, and academic institutions, helping them assess publication quality and select appropriate platforms for disseminating research findings," Gevorgyan concluded.
Translation Studies: Theory and Practice is the first YSU journal to be progressively indexed in major international databases. Its Q3 ranking will remain valid for one year.