3. «Լոբբինգը կարևոր և գաղտնի թիկունքային գործոն է խաղաղության հաստատման և հակամարտությունների թուլացման գործընթացում». Մեթյու Քրոստոն
Մայիս 22, 2026 | 14:14
«Լոբբինգը կարևոր և գաղտնի թիկունքային գործոն է խաղաղության հաստատման և հակամարտությունների թուլացման գործընթացում». Մեթյու Քրոստոն
Բոուիի պետական համալսարանի (ԱՄՆ) դասախոս, պրոֆեսոր Մեթյու Քրոստոնը դասախոսում է նաև ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում: Նա հեռավար անցկացնում է ֆակուլտետի կրթական ծրագրում ներառված «Լոբբինգը համաշխարհային քաղաքականությունում» դասընթացը:
Պրոֆեսոր Մեթյու Քրոստոնի հետ զրուցել ենք հեռավար դասավանդման հմտությունների, լոբբինգի դերի, հայաստանյան հաջողված լոբբինգային նախաձեռնությունների, ինչպես նաև ԵՊՀ հետազոտողների հետ համատեղ գիտական նախագծերի իրականացման մասին:
- Պարո՛ն Քրոստոն, ի՞նչ արդիական մեթոդներ եք կիրառում ԵՊՀ ուսանողների հետ հեռավար դասավանդման ընթացքում:
- Իմ մոտեցումներն ու ռազմավարությունները հիմնականում նպատակ ունեն ԵՊՀ ուսանողների շրջանում մեծացնելու հետաքրքրությունը դասընթացի նկատմամբ։ Վերջիվերջո, ուսանողների համար հեռավար դասախոսությունների ամենամեծ դժվարությունը այն է, թե արդյոք դասախոսը պատրաստ է իրենց «ներգրավելու» ուսուցման տարբեր ոճերի և մասնակցության հնարավորությունների միջոցով, ինչպես նաև ապահովելու, որ բոլորն ունենան միևնույն ակնկալիքներն ու պատկերացումը վարքագծի և առաջադիմության վերաբերյալ։ Ես դա անում եմ տարբեր եղանակներով․ օգտագործում եմ «breakout room»-եր խմբային աշխատանքի, ուսանողների քննարկումների համար, խրախուսում եմ առցանց հարթակում («Zoom») նամակագրության բաժնի («chat»-ի) հնարավորությունների օգտագործումը հարցուպատասխանի և ակնթարթային գործակցության համար։ Բացի դրանից՝ մշակում եմ թվային վարքագծի կանոնագիրք, հստակ հաղորդում եմ գնահատման չափանիշներն ու արձագանքման ժամկետները, օգտագործում եմ տեսողական նյութեր կամ ինֆոգրաֆիկաներ, որպեսզի կանոններն ու ուղեցույցներն ավելի հեշտ հիշվեն։
Առցանց քննարկումների համար նշանակում եմ հերթափոխվող ուսանող-մոդերատորներ, պարբերաբար կազմակերպում եմ անհատական հանդիպումներ ուսանողների հետ, կիսվում եմ թեմային համապատասխան ընտրված յութուբյան տեսացանկերով կամ «TED Talks»-երով, հնարավորություն եմ տալիս ներկայացնելու հանձնարարությունները տարբեր ձևաչափերով (տեսանյութ, աուդիո, էսսե, սահիկաշարեր), կազմակերպում եմ կանոնավոր հարցուպատասխան, հանդիպումներ կամ վիրտուալ սուրճի ժամեր:
Այս ամենը, իհարկե, հաջողված դասընթացի որևէ «կախարդական բանաձև» չէ։ Սակայն միասին վերցրած՝ դրանք ԵՊՀ ուսանողներին փոխանցում են այն գաղափարը, որ դասախոսը հոգ է տանում նրանց հաջողության մասին և նվիրված է այդ հաջողությանը նպաստելուն։
- Այսօր ի՞նչ դեր ունի լոբբինգը համաշխարհային քաղաքականությունում:
- Չնայած շատերը կարծում են, որ լոբբինգը հիմնականում վերաբերում է ներքին քաղաքականությանը և/կամ տնտեսական հարցերին, իրականությունը այն է, որ լոբբինգը կարևոր, գաղտնի թիկունքային գործոն է խաղաղության հաստատման և հակամարտությունների թուլացման գործընթացում։ Լոբբիստական ջանքերի ձախողումը Իսրայելում, Ուկրաինայում, իսկ այժմ նաև Իրանում հակամարտությունների շարունակման, որոշ մասնագետների դիտարկմամբ նաև սրման գլխավոր պատճառներից մեկն է: Նույնիսկ հիմա, երբ նախագահ Թրամփը ներկայում այցելում է Չինաստան, նախագահ Սի Ցզինպինը հստակ ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր է լոբբինգը․ նրա սկզբնական հայտարարությունները նախագահական այցի ընթացքում պարզ ցույց տվեցին, որ Չինաստանի համար ամենակարևոր հարցն այն է, որ համոզեն Թրամփին չհամարել, որ ԱՄՆ գործողություններն Իրանում կարող են կապ ունենալ Թայվանի հետ ապագա գործողությունների հնարավորությունների հետ։ Այս բարձր մակարդակի բանակցությունները, ըստ էության, ոչ այլ ինչ են, քան մի կողմի լոբբինգը մյուսի նկատմամբ՝ կիրառելով հատուկ և վաղուց հաստատված մեթոդներ, որոնք տասնամյակներ առաջ հայտնի են դարձել հենց լոբբիստների կողմից:
- Խրախուսո՞ւմ եք ուսանողների ներգրավումը միջազգային լոբբինգի գործընթացներում:
- Խոսքը ոչ այնքան նրանց՝ միջազգային լոբբիստական ​​գործընթացներում ներգրավումը խրախուսելու մասին է, որքան առկա տարբեր հնարավորություններին, ինչպես նաև այն հասանելի ուղիներին ծանոթացնելու մասին, որոնցում նրանք կարող են ցանկության դեպքում ներգրավվել հետագայում: Այսօրվա իրականությունն այն է, որ համաշխարհային «Զեթ սերունդը» (որին պատկանում են ներկայիս բոլոր ուսանողները) հակված է շատ նեղ կենտրոնացվածության, ինչը հիմնականում սոցիալական մեդիայի հանդեպ նրանց հավատարմության և սեփական որոնողական ալգորիթմների զոհը դառնալու հետևանքն է: Ամենակարևորը ուսանողներին օգնելն է հասկանալու, թե որքան ընդարձակ ու հրապուրիչ է աշխարհը այդ ալգորիթմներից դուրս՝ անկախ նրանից, թե տվյալ կիսամյակում ինչ առարկա ենք դասավանդում:
Լոբբիստական ​​նախաձեռնությունների համար սա, անկասկած, արդիական է, քանի որ աշխարհում բառացիորեն կան տասնյակ հազարավոր լոբբիստական ​​խմբեր և նախագծեր, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի առցանց ինտերակտիվ ներկայություն և բոլորն էլ հետաքրքրված են իրենց հասանելիությունն ու շրջանակը ընդլայնելով, ինչպես նաև «գործին միանալու» պատրաստակամ հետևորդներ ձեռք բերելով։ Մենք սա արեցինք ԵՊՀ ուսանողների հետ՝ նրանց իրազեկելու այն մասին, թե ինչ է հնարավոր իրենց ապագայի համար: Իսկապես հուզիչ ժամանակներ են:
- Կարո՞ղ եք առանձնացնել հաջողված կամ ուշադրության արժանի հայաստանյան լոբբինգային նախաձեռնություններ, որոնք իրականացվել են վերջին տարիների ընթացքում:
- Շատ կարևոր է, որ ուսանողները հավատան դասախոսի՝ լրիվ նոր, իրենց անհայտ, սակայն հավաստի տեղեկություն տրամադրելու կարողությանը, ուստի ես կենտրոնացա հայկական լոբբիստական ​​նախաձեռնությունների վրա այստեղ՝ Միացյալ Նահանգներում, որտեղ բնակվում եմ: Ես զգացի, որ սա կրկնակի կարևոր կլինի ԵՊՀ ուսանողների համար, քանի որ իրավացիորեն կռահեցի, որ նրանք տեղյակ չէին, որ Հայաստանն ունի լոբբիստական ​​որևէ ազդեցություն ԱՄՆ-ում, և նրանք իրական գիտելիքներ չունեին հայկական համաշխարհային սփյուռքի ներկայիս գործերի և առաջնահերթությունների վերաբերյալ: Ի հայտ բերված ոլորտներից մի քանիսը հետևյալն են.
• Տասնամյակներ շարունակ ամերիկահայ կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը («ANCA») և Ամերիկայի հայկական համագումարը («AAA»), պայքարել են ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։ Այս ջանքերն իրենց գագաթնակետին հասան Կոնգրեսի երկկուսակցական ճանաչմամբ և նախագահ Բայդենի ուղերձով, ինչը դիվանագիտական մեծ հաղթանակ էր Հայ դատի համար։
• Զանգվածային մոբիլիզացիայի և նպատակաուղղված լոբբինգի շնորհիվ հայկական խմբերին հաջողվել է ուժի մեջ պահել «Ազատության աջակցության ակտ»-ի 907-րդ բանաձևը, որը սահմանափակում է ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին։
• 2026 թվականին «ANCA»-ի կողմից աջակցվող օրենսդիրները նամակներ են հղել Կոնգրեսին՝ պահանջելով 30 միլիոն ԱՄՆ դոլար Հայաստանի հետ պաշտպանական համագործակցության համար, 100 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ Ղարաբաղի հայերի համար, Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության արգելք և պատժամիջոցներ ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ՝ «Մագնիտսկու գլոբալ ակտ»-ի շրջանակում։
• ՀՀ Կառավարությունը վարձել է այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսին է «First Channel America, Inc.»-ը՝ ԱՄՆ-ում գովազդային և մշակութային ծրագրեր իրականացնելու համար, որոնց նպատակն է ձևավորել հանրային ընկալումը և ընդհանուր առմամբ ամրապնդել Հայաստանի «փափուկ ուժը»։
- ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի վարիչ Ժակ Մանուկյանի հետ Դուք կատարում եք համատեղ հետազոտություն՝ «Հետխորհրդայի ինտեգրացիոն մոդելների վերափոխումները երեք ճգնաժամերի համատեքստում» թեմայով: Ինչո՞ւ ընտրեցիք այդ թեման, ո՞րն է թեմայի արդիականությունը, ինչպե՞ս եք հանրայնացնելու հետազոտության արդյունքները:
- Սա չափազանց հետաքրքիր և մեծ ազդեցություն ունեցող նախագիծ է։ Առանց չափից ավելի մանրուքների մեջ խորանալու՝ մեր բացահայտումները ցույց են տալիս, որ վերլուծված ճգնաժամերը խոր ազդեցություն են ունեցել ինտեգրացիոն մոդելների վրա՝ երբեմն հանգեցնելով կառուցվածքային դեֆորմացիաների, որոնք մինչ օրս հաշվի չեն առնվել ո՛չ ակադեմիական շրջանակներում, ո՛չ էլ իրական քաղաքականության դաշտում։
Ճգնաժամային պայմաններում Անկախ պետությունների համագործակցությունը (ԱՊՀ) ցուցաբերել է կենսունակության զարմանալի աստիճան և պետք է դիտարկվի որպես Մեծ եվրասիական ինտեգրման հիմնարար շրջանակ՝ միևնույն ժամանակ շարունակելով ծառայել որպես դիվանագիտական երկխոսության հարթակ։ Այս փաստերի վերհանումը նոր, ավելի դրական լույս է սփռում այն պետությունների վրա, որոնք մինչ այժմ մեծապես անտեսված են եղել կամ քիչ են հաշվի առնվել:
Ի վերջո, մենք, անշուշտ, կցանկանայինք տպագրված տեսնել այս հետազոտությունը «Scopus»-ի առաջատար գիտական ամսագրում, բայց ինձ համար թերևս ավելի կարևոր է, որ այս աշխատանքը հայտնվի ողջ աշխարհի գործող դիվանագետների ձեռքում և դառնա քաղաքականություն մշակողների սեղանի գիրքը: Կատարել հետազոտություն, որը թե՛ ակադեմիական առումով խիստ է (հիմնավոր), թե՛ իրական աշխարհում ազդեցիկ, միշտ այն նպատակն է, որին ես ձգտում եմ հասնել:

3. Lobbying is a critical secret backbone of peacemaking and conflict de-escalation — Matthew Crosston
May 22, 2026 | 14:14
Lobbying is a critical secret backbone of peacemaking and conflict de-escalation — Matthew Crosston
Professor Matthew Crosston from Bowie State University (USA) also teaches at Yerevan State University's Faculty of International Relations. He delivers the remotely taught course "Lobbying in Global Politics," which is part of the faculty's academic program.
In an interview with us, Professor Crosston discussed his approaches to remote teaching, the role of lobbying, notable Armenian lobbying initiatives, and his joint research projects with YSU scholars.
– Mr. Crosston, what modern methods do you use in remote lecturing with YSU students?
– My approaches and strategies primarily aim to increase YSU students' interest in the course. Ultimately, the greatest challenge of remote learning is whether the professor is willing to "entertain" them with different learning styles and engagement opportunities while also ensuring that everyone shares the same expectations regarding conduct and performance.
I do this in several ways: using breakout rooms for group work and peer discussions; encouraging the use of chat functions on online platforms (such as Zoom) for Q&A and real-time interaction; developing a digital code of conduct; clearly communicating grading criteria and response timelines; using visual materials and infographics to make guidelines easier to remember; assigning rotating student moderators for online discussions; regularly holding one-on-one check-ins with students; sharing curated YouTube playlists or TED Talks relevant to the subject; allowing multiple formats for assignments (video, audio, essay, slides); and organizing regular Q&A sessions or virtual coffee hours.
Of course, all of this is not a "magic formula" for a successful course. But taken together, these methods communicate to YSU students that the professor cares about their success and is committed to helping that success happen.
– What role does lobbying play in global politics today?
– In fact, while most people assume lobbying is more about domestic politics and/or economic issues, the reality is that lobbying is a critical secret backbone of peacemaking and conflict de-escalation. In the view of some analysts, the failure of lobbying efforts is one of the main reasons why conflicts in Israel, Ukraine, and now Iran have continued—and in some cases intensified. Even now, with President Trump currently visiting China, President Xi Jinping is making it clear how relevant lobbying is: his initial statements during the presidential visit indicated that China's primary concern is to lobby Trump not to think there can be connections made between American actions in Iran and possibilities for future action in Taiwan.
These high-level negotiations are, in fact, nothing more than one side lobbying the other, using dedicated long-established techniques made famous many decades ago by lobbyists.
– Do you encourage YSU students to get involved in international lobbying processes?
– It is not so much about encouraging them to get involved in international lobbying processes but exposing them to the range of opportunities that exist and the channels through which they can become involved later if they wish. Today's reality is that global Generation Z—which is what all current students are—tends to be very narrowly focused, largely a consequence of their loyalty to social media and victims of their own search algorithms. Trying to help students realize how expansive and fascinating the world is beyond those algorithms is what is most important, regardless of the subject being taught in a given semester.
– In terms of lobbying initiatives, this is especially relevant, as there are literally tens of thousands of lobbying groups and projects worldwide, all of them with an active online presence and all of them interested in enlarging their reach and scope and gaining followers willing to "engage the cause." We did this with the YSU students to expose them to what is possible for their futures. These are truly exciting times.
– Could you highlight successful or notable Armenian lobbying initiatives in recent years?
– Since it is highly important that students believe in the instructor's ability to provide information that is both unfamiliar to them and still credible and relevant, I focused on Armenian lobbying initiatives in the United States, where I reside. I felt this would be doubly relevant for YSU students, as I correctly assumed they were not aware that Armenia has any lobbying influence in the United States, nor did they have substantial background knowledge of the current affairs and priorities of the Armenian global diaspora. The areas highlighted included:
• For decades, Armenian-American organizations such as the Armenian National Committee of America (ANCA) and the Armenian Assembly of America (AAA) have pushed for U.S. recognition of the Armenian Genocide. These efforts culminated in bipartisan congressional recognition and President Biden's acknowledgment, a major diplomatic win for the Armenian cause.
• Through grassroots mobilization and targeted lobbying, Armenian groups successfully lobbied to maintain Section 907 of the Freedom Support Act, which restricts U.S. military aid to Azerbaijan.
• In 2026, ANCA-backed lawmakers sent letters to Congress demanding $30 million for defense cooperation with Armenia, $100 million for Armenians in Karabakh, a ban on military aid to Azerbaijan, and sanctions against Azerbaijani officials under the Global Magnitsky Act.
• The Armenian government has hired firms such as First Channel America, Inc. to run U.S.-based advertising and cultural programming, aiming to shape public perception and strengthen Armenia's soft power in general.
– You are conducting a joint research project with Zhak Manukyan, Head of the Chair of International Relations and Diplomacy at YSU, titled "Transformations of Post-Soviet Integration Models in the Context of Three Crises." Why did you choose this topic, what makes it relevant, what sources are you using, and how do you plan to publicize the results?
– This is an exciting and hugely impactful project. While not getting too lost in the weeds, our findings indicate that the analyzed crises have exerted a profound influence on integration models, occasionally resulting in structural deformations that have not previously been considered in academia or the real-world policy community.
Under crisis conditions, the Commonwealth of Independent States (CIS) has demonstrated a surprising degree of viability. It should be regarded as a foundational framework for Greater Eurasian Integration while continuing to serve as a platform for diplomatic dialogue. Bringing this evidence forward helps shed a more positive light on states that have so far been largely disregarded or little considered.
Ultimately, we would like to see the research published in a leading Scopus-indexed academic journal. However, more importantly, I would like to see this work reach practicing diplomats around the world and become a regular read for policy practitioners. Being able to produce research that is both academically rigorous and real-world impactful is always the goal I aim to achieve.