3. Երևանի պետական համալսարանի և «Բի Յանգ» ընկերության միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և «Բի Յանգ» ՍՊԸ տնօրեն Ռուբեն Բորոյանը ստորագրեցին հուշագիր՝ պաշտոնապես ամրագրելով երկկողմ համագործակցությունը: Հուշագրով նախատեսվում է գիտակրթական համատեղ նախաձեռնությունների և նորարարական ծրագրերի իրականացում, ինչը կնպաստի կենսաբանության և բժշկագիտության ոլորտներում գիտահետազոտական փոխշահավետ գործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը:
Հուշագիրը կարևոր քայլ է համալսարան-մասնավոր հատված համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ, որը միտված է նպաստելու գիտության, կրթության և նորարարության զարգացմանը՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ ինչպես հետազոտողների, այնպես էլ ուսանողների համար։ Հուշագրով կողմերը հանձնառեցին գործակցել կենսաբանության և բժշկագիտության ոլորտներում՝ գիտահետազոտական, գիտաուսումնական և դրամաշնորհային ծրագրերի համատեղ իրականացման, գիտական մշակումների կատարման, ինչպես նաև հետազոտությունների համար անհրաժեշտ սարքավորումների, լաբորատոր և այլ ռեսուրսների համատեղ օգտագործման նպատակով։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը կարևորեց համալսարան-մասնավոր հատված համագործակցության դերը՝ ընդգծելով, որ երկկողմ ջանքերի շնորհիվ առկա ներուժը կնպաստի գիտական և կրթական բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ժամանակակից հետազոտական միջավայրի ձևավորմանը, ինչպես նաև ուսանողների մասնագիտական զարգացմանն ու աշխատաշուկայում նրանց մրցունակության բարձրացմանը։
«Բի Յանգ» ՍՊԸ տնօրեն Ռուբեն Բորոյանն իր հերթին ընդգծեց համագործակցության կարևորությունը՝ նշելով, որ կողմերի փորձի, գիտելիքի և հնարավորությունների համատեղ կիրառումը նոր հեռանկարներ կբացի կենսաբանության և բժշկագիտության ոլորտներում գիտական և կիրառական ծրագրերի իրականացման համար։
Հավելենք նաև, որ փոխգործակցությունը ներառում է գիտական հանդիպումների, աշխատարանների, խորհրդակցությունների և այլ մասնագիտական միջոցառումների համատեղ կազմակերպում, աշխատանքային խմբերի ձևավորում, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկում, ինչպես նաև տեղական և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության ընդլայնում։
Հուշագրի կնքման արարողությանը ներկա էին նաև ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի դեկան, կ.գ.դ. Կարեն Ղազարյանը, կենսաբանության ֆակուլտետի մարդու ու կենդանիների մորֆոլոգիայի ու ֆիզիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, կ.գ.դ. Աննա Կարապետյանը:

3. YSU, Be Young sign cooperation memorandum
Yerevan State University Rector Hovhannes Hovhannisyan and Be Young LLC Director Ruben Boroyan have signed a memorandum formalizing bilateral cooperation. The memorandum provides for joint scientific and educational initiatives and innovation projects aimed at developing and expanding mutually beneficial research cooperation in biology and medical sciences.
The memorandum marks an important step towards strengthening university-private sector cooperation, advancing science, education and innovation, and creating new opportunities for researchers and students. Under the agreement, the parties will jointly implement research, educational and grant programs in biology and medical sciences, undertake research and development work, and share equipment, laboratories and other resources required for research.
Hovhannisyan highlighted the importance of university-private sector cooperation, noting that joint efforts and existing capacity would help create favourable conditions for research and education, foster a modern research environment, support students' professional development and enhance their competitiveness in the labour market.
Boroyan also emphasized the importance of the partnership, saying that combining the parties' experience, knowledge and capabilities would open up new opportunities for research and applied projects in biology and medical sciences.
The cooperation will also include jointly organising scientific meetings, workshops, consultations, and other professional events; establishing working groups; discussing issues of mutual interest; and expanding cooperation with local and international organisations.
The signing ceremony was also attended by Karen Ghazaryan, Dean of the YSU Faculty of Biology and Doctor of Biological Sciences, and Anna Karapetyan, Associate Professor and Head of the Chair of Human and Animal Morphology and Physiology at the YSU Faculty of Biology.