3. ԵՊՀ-ում դիմավորեցին աշխարհի տարբեր բուհերից ժամանած օտարերկրյա ուսանողներին
ԵՊՀ-ում շարունակվում է տարբեր մշակույթների, լեզուների և գիտական հետաքրքրությունների տեր ուսանողների կրթության կազմակերպումը. այս կիսամյակում փոխանակման ծրագրերով համալսարանում իրենց ուսումնառությունը կշարունակեն աշխարհի տարբեր բուհերից ժամանած 50 ուսանողներ։
Միջազգային համագործակցության վարչության նախաձեռնությամբ համալսարանում կազմակերպվել էր օտարերկրյա ուսանողների դիմավորման միջոցառում, որի ընթացքում ուսանողները ծանոթացել են ԵՊՀ ենթակառուցվածքներին, ֆակուլտետներին, կրթական և գնահատման համակարգին, ինչպես նաև համալսարանի ընձեռած հնարավորություններին:
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության օտարերկրյա ուսանողների կրթության կազմակերպման բաժնի վարիչի տեղակալ Գրիշա Գասպարյանի խոսքով՝ ուսանողները Հայաստան են ժամանել «Էրազմուս+» և միջբուհական համագործակցության տարբեր ծրագրերի շրջանակում։
«Հյուրընկալված ուսանողների շարքում կան թե՛ բակալավրիատի, թե՛ մագիստրատուրայի ուսանողներ, ինչպես նաև ասպիրանտ: Նրանք այստեղ սովորում են անհատական կրթական ծրագրերով՝ ընտրում են այն առարկաները, որոնք համապատասխանում են իրենց մասնագիտությանը, և այն դասընթացները, որոնք արդեն ուսումնասիրում են իրենց բուհերում»,- ասաց նա:
Ուսանողներն ընտրել են առարկաներ ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետներից, այդ թվում՝ Ռուս բանասիրության, Արևելագիտության, Ժուռնալիստիկայի, Միջազգային հարաբերությունների, Կենսաբանության, Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետներից:
Այս կիսամյակում օտարերկրյա ուսանողների աշխարհագրությունը բավականին ընդգրկուն է. ԵՊՀ են ժամանել ուսանողներ Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից, Ռուսաստանից և այլ երկրներից: Գրիշա Գասպարյանը նշեց, որ ուսանողները ներկայացնում են հեղինակավոր բուհեր, այդ թվում՝ Փարիզի քաղաքագիտության ինստիտուտը, Բոլոնիայի, Վենետիկի Կա Ֆոսկարի, Ժնևի, Վարշավայի համալսարանները:
Օտարերկրյա ուսանողների համար կազմակերպվել էր նաև մշակութային ծրագիր: Նրանք այցելել են ԵՊՀ պատմության թանգարան՝ ծանոթանալով համալսարանի ավելի քան մեկդարյա պատմությանը, իսկ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում մասնակցել են հատուկ իրենց համար կազմակերպված երաժշտական միջոցառմանը:
Միջոցառման ընթացքում «YSU Band»-ը ողջունել է տարբեր մշակույթների հանդիպումը՝ երաժշտական երեկոյի բացումն ազդարարելով «Բրոյի-բրոյի» հայկական ավանդական երգով: Խումբը հանդես եկավ նաև «Գալիս ես», «Բինգյոլ», «Նուբար», «Գութան», «I hate myself for loving you», «Another Brick in the Wall» և երաժշտական այլ կատարումներով:

3. YSU welcomes international students from universities around the world
YSU continues to provide education for students from diverse cultural, linguistic and academic backgrounds. This semester, 50 students from universities around the world will continue their studies at YSU through exchange programs.
At the initiative of the International Cooperation Office, the university organized a welcome event for international students, during which they were introduced to YSU's infrastructure, faculties, educational and assessment systems, and the opportunities offered by the university.
According to Grisha Gasparyan, Deputy Head of the Division of Foreign Students’ Education Organization at the university's International Cooperation Office, the students arrived in Armenia through Erasmus+ and various interuniversity cooperation programs.
"The visiting students include bachelor's and master's students, as well as a PhD student. They study here under individual academic programs, choosing subjects that correspond to their fields of study and courses they are already taking at their home universities," he said.
The students have selected courses from various YSU faculties, including Russian Philology, Oriental Studies, Journalism, International Relations, Biology, and Geography and Geology.
This semester, the international students represent a broad range of countries, including Italy, France, China, Russia and others. Gasparyan noted that they come from prestigious universities, including the Paris Institute of Political Studies and the universities of Bologna, Ca' Foscari University of Venice, Geneva and Warsaw.
A cultural program was also organized for the international students. They visited the YSU History Museum, where they learned about the university's history spanning more than a century, and attended a musical event organized especially for them at the Charles Aznavour Cultural Centre.
During the event, the YSU Band celebrated the meeting of different cultures by opening the musical evening with the traditional Armenian song Broyi-broyi. The band also performed Galis es, Bingyol, Nubar, Gutan, I Hate Myself for Loving You, Another Brick in the Wall and other pieces.