5. Կոֆեինի անվտանգ օգտագործման նոր մոտեցումներ՝ ըստ մարմնի ճարպի տոկոսի. Պժեմիսլավ Դոմաշևսկու զեկուցումը ԵՊՀ-ում
Կոֆեինի անվտանգ օգտագործման նոր մոտեցումներ՝ ըստ մարմնի ճարպի տոկոսի. Պժեմիսլավ Դոմաշևսկու զեկուցումը ԵՊՀ-ում
Մարտ 24, 2025
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում պրոֆեսորադասախոսական համակազմի և ուսանողների համար «Մարմնի ճարպի տոկոսը. որոշիչ գործոն կոֆեինի անվտանգ չափաբաժնի համար» («Body Fat Percentage: A Crucial Factor in Safe Caffeine Dosage») խորագրով զեկուցմամբ հանդես եկավ Լեհաստանի Օպոլեի համալսարանի առողջապահական գիտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն, դոկտոր Պժեմիսլավ Դոմաշևսկին (Przemysław Domaszewski)։
Դոկտոր Դոմաշևսկին փաստեց, որ կոֆեինը աշխարհում ամենատարածված խթանիչներից է և կիրառվում է բնակչության շուրջ 90%-ի կողմից՝ լինելով բնական ուժեղ հակաօքսիդանտային միջոց։ Նա մատնանշեց, որ սուրճի տարբեր տեսակներում կոֆեինի պարունակությունը տարբեր է, ինչը կախված է նաև սուրճի պատրաստման մեթոդից։ Կարևոր է այն, որ մարդիկ սուրճը կիրառեն՝ հաշվի առնելով իրենց մարմնի քաշը, իսկ Պժեմիսլավ Դոմաշևսկիի հետազոտության արդյունքները նկատի առնելով՝ հաշվի առնեն մարմնի ճարպի տոկոսը, քանզի անվտանգ չափաբաժնի համար այն կարևոր գործոն է։
Զեկուցումը ընթացավ ակտիվ քննարկմամբ, որի շրջանակում ներկաները ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները։
Պժեմիսլավ Դոմաշևսկին սպորտային սնուցման մասնագետ և հավելումների փորձագետ է՝ լեհ լավագույն մարզիկների հետ աշխատելու ավելի քան 20 տարվա փորձառությամբ։ Նրա հետազոտական աշխատանքները (H-index: 10, Scopus) ուղղված են մարմնի կազմից կախված կոֆեինի հավելումների օպտիմալացմանը և ֆիզիկական առողջության վրա ինտերվալային ծոմապահության և սննդային հավելումների ազդեցությանը:
Հիշեցնենք, որ դոկտոր Պժեմիսլավ Դոմաշևսկին ս․թ․ մարտի 4-ից ապրիլի 2-ը ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի գիտահետազոտական կենտրոնում կատարում է հետազոտություններ թերապևտիկ պոտենցիալով նոր պեպտիդոմիմետիկ միացությունների սինթեզի ոլորտում, Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ֆինանսավորված «Հորիզոն Եվրոպա» Մարի Սկլոդովսկա-Կյուրի անձնակազմի փոխանակումներ (MSCA Staff Exchanges) ծրագրի «Պուրինի de novo բիոսինթեզի խախտում քաղցկեղի դեմ պայքարելու համար՝ մոլեկուլներից դեպի բջիջներ և in vivo ուսումնասիրություններ (PurHumanDrome)» («Disrupting purine de novo biosynthesis to fight cancer - from molecules to cells to in vivo studies») թեմայով դրամաշնորհի շրջանակում։

5. New approaches to safe caffeine use based on body fat percentage: Lecture by Przemysław Domaszewski at YSU
New approaches to safe caffeine use based on body fat percentage: Lecture by Przemysław Domaszewski at YSU
March 24, 2025
Przemysław Domaszewski, Deputy Director of the Institute of Health Sciences at the University of Opole, Poland, delivered a lecture titled "Body Fat Percentage: A Crucial Factor in Safe Caffeine Dosage" to the academic staff and students of YSU Institute of Pharmacy.
Dr. Domaszewski highlighted that caffeine is one of the most widely used stimulants worldwide, consumed by approximately 90% of the population, and is a natural, potent antioxidant. He pointed out that the caffeine content in different types of coffee varies, which is also influenced by the method of preparation. It is crucial for individuals to consider their body weight when consuming coffee, and based on Dr. Domaszewski’s research findings, they should also take their body fat percentage into account, as it is an important factor in determining a safe dosage.
The lecture was followed by an engaging discussion, where attendees had the opportunity to ask questions and receive detailed answers.
Dr. Domaszewski is an expert in sports nutrition and supplementation, with over 20 years of experience working with top Polish athletes. His research (H-index: 10, Scopus) focuses on optimizing caffeine supplementation based on body composition and studying the effects of intermittent fasting and nutritional supplements on physical health.
From March 4 to April 2 of this year, Dr. Domaszewski is conducting research at YSU Institute of Pharmacy's research center in the field of synthesizing new peptide-mimetic compounds with therapeutic potential. This work is part of the European Commission-funded "Horizon Europe" Marie Skłodowska-Curie Staff Exchanges program, specifically under the grant titled "Disrupting Purine De Novo Biosynthesis to Fight Cancer – From Molecules to Cells to In Vivo Studies" (PurHumanDrome).