4. Մասնագիտական աճի նոր հարթակ․ ԵՊՀ-ում մեկնարկել է ուսանողական գաղափարների մրցույթ
ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի նախաձեռնությամբ մեկնարկել է «Կրթություն և կարիերա» ուսանողական նախաձեռնությունների մրցույթը:
Մրցույթի նպատակն է մասնագիտական զարգացմանն ուղղված նորարարական գաղափարների հիման վրա մշակել և իրականացնել ծրագրեր՝ միտված մասնագիտական ոլորտում առկա որևէ խնդրի նորարարական և իրագործելի լուծում տալուն։
Նշենք, որ ծրագրերի թեմատիկ առաջնահերթությունները պայմանավորված են ԵՊՀ-ում իրականացվող կրթական ծրագրերով։
Ծրագիրը իրականացվում է հետևյալ հիմնական փուլերի հաջորդականությամբ՝
• ուսանողական թիմային նախաձեռնությունների հավաքագրում,
• տեղեկատվական հանդիպում,
• գաղափարների նախնական գնահատում,
• փիթչինգ սեսիաներ և գաղափարների ընտրություն,
• ընտրված գաղափարների հիման վրա ծրագրերի մշակում, մենթորների հետ աշխատանք և պարբերական խորհրդակցություններ ու աշխատարաններ,
• մշակված ծրագրերի ներկայացում և հաղթող ծրագրերի ֆինանսավորում 500 000 ՀՀ դրամի չափով,
• ֆինանսավորված ծրագրերի իրականացում և հաշվետվությունների ներկայացում,
• ծրագրերի արդյունքների ներկայացում և ամփոփում։
Գաղափարների հավաքագրումից հետո ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնը կատարել է նախնական գնահատում և առանձնացրեց մրցույթի կանոններին համապատասխանող հայտերը։ Այնուհետև կազմակերպվել է գաղափարների ներկայացման միջոցառում, որի ընթացքում հայտատու խմբերը ներկայացրել են իրենց ծրագրերը և պատասխանել գնահատող հանձնաժողովի հարցերին։
Հաջորդող փուլի՝ փիթչինգի արդյունքում առանձնացնելով լավագույն գաղափարները՝ թիմերը սահմանված ժամանակահատվածում մշակել են իրենց ծրագրերը՝ սահմանված չափանիշներին համապատասխան։ Ծրագրերի մշակման ընթացքում Շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնը հնարավորություն է ընձեռել թիմերին ԵՊՀ դասախոսական կազմից և կարիերայի կենտրոնի հետ համագործակցող գործընկեր կազմակերպություններից ընտրված փորձագետների հետ 1 օր ստանալու աջակցություն՝ մենթորություն, ծրագրի բովանդակային, ֆինանսական, կազմակերպական և այլ հարցերի շուրջ։
Մշակված ծրագրերի ներկայացումից հետո 3 թիմեր արժանացել են նախատեսվող ֆինանսավորմանը՝ ծրագիրը կյանքի կոչելու նպատակով:
Ծրագրերի իրականացման ընթացքում թիմերը հնարավորություն կունենան շարունակելու խորհրդակցությունները փորձագետների հետ։
Մրցույթի ամփոփման ընթացքում ծրագրերն իրականացրած թիմերը կներկայացնեն իրենց գործունեության արդյունքը, կքննարկվեն հաջորդ ուսումնական տարվա ընթացքում նախատեսվող անելիքները։

4. A new platform for professional growth launched at YSU with student ideas competition
The "Education and Career" student initiatives competition has been launched at Yerevan State University by the Alumni and Career Center.
The competition aims to develop and implement projects based on innovative ideas directed at professional development, with the goal of providing innovative and feasible solutions to existing challenges within various professional fields.
The thematic priorities of the projects are aligned with the educational programs offered at YSU.
The competition proceeds through the following key stages:
• Recruitment of student team initiatives
• Informational meeting
• Preliminary evaluation of ideas
• Pitching sessions and selection of ideas
• Development of projects based on the selected ideas, mentorship support, regular consultations, and workshops
• Presentation of developed projects and financing of the winning projects with a grant of 500,000 AMD
• Implementation of funded projects and submission of reports
• Presentation and summary of project results
After collecting ideas, YSU Alumni and Career Center conducted a preliminary evaluation and identified applications that met the competition criteria. Subsequently, an event was held where applicant teams presented their projects and responded to questions from the evaluation committee.
Following the pitching session, the best ideas were selected, and the teams worked on their projects within a designated timeframe according to established criteria. During the project development process, the Alumni and Career Center provided teams with the opportunity to receive one day of support from selected experts among YSU academic staff and partner organizations collaborating with the Career Center. This support included mentorship on content, financial, organizational, and other relevant issues.
After the presentation of the developed projects, three teams were awarded the planned funding to implement their projects.
Throughout the implementation phase, teams will have the opportunity to continue consultations with experts.
At the conclusion of the competition, the teams will present the outcomes of their work, and discussions will be held regarding plans for the upcoming academic year.