4. ԹՈՒՄՈ լաբերի ծրագիրը ներկայացվեց ԵՊՀ ուսանողներին
Կարևորելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների, կիրառական գիտության և ինժեներության ոլորտներում ուսանողների գիտելիքները և հմտությունները շարունակաբար զարգացնելու անհրաժեշտությունը՝ ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնը այս անգամ ԵՊՀ-ում հյուրընկալեց ԹՈՒՄՈ լաբերի թիմին։
Թումո լաբերի կրթական ծրագիրը կազմված է ուղղորդված ինքնուսուցման և գործնական նախագծերի բաղադրիչներից։ Միմյանց փոխլրացնող վերոնշյալ մեթոդները հնարավորություն են ընձեռում ուսանողներին ձեռք բերելու գիտելիքներ տեխնոլոգիաների, կիրառական գիտության և ինժեներության ոլորտներում, այնուհետև ամբողջացնելու դրանք գործնական հմտություններով։ Կրթական նախաձեռնությունը միտված է նպաստելու ժամանակակից աշխատաշուկայի պայմաններին համապատասխան մասնագետներ պատրաստելու գործընթացին։
Հանդիպմանը մասնակցեցին ԵՊՀ այն ուսանողները, որոնք ցանկանում են զարգացնել իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները տեխնոլոգիական ոլորտում և ձեռք բերել աշխատաշուկայի պահանջներին համահունչ կարողություններ։ Թումո լաբերի կրթական ծրագրի ներկայացուցիչները ուսանողներին պատմեցին ոլորտի հնարավորությունների մասին՝ ներկայացնելով ուղղորդված ինքնուսուցման ծրագիրը և դրան առնչվող այլ հարցեր։
Ծրագիրը հիմնված է լավագույն կրթական ռեսուրսների, փորձագետների մշակած ուսումնական մոդուլների և գործնական մինի-նախագծերի վրա՝ հնարավորություն տալով սովորելու փուլ առ փուլ և կիրառելու գիտելիքներն իրական խնդիրների ուղղությամբ։ Այս ծրագրի շրջանակում առաջարկվող ուսուցման ուղղությունները չորսն են՝ «Phyton», «Մեքենայական ուսուցում», «JavaScript» և «Կիբեռանվտանգություն»։
Նշենք, որ ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում ուսումնառություն ինչպես սկսնակ, այնպես էլ բազային որոշակի մակարդակներից՝ խորացնելով արդեն իսկ ձեռք բերած գիտելիքները՝ ըստ յուրաքանչյուր ուսանողի հետաքրքրությունների։ Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան ծրագրի կառուցվածքին, դասերի անցկացման ձևաչափին, ուսուցման հնարավորություններին և գրանցման փուլերին։

Recognizing the importance of continuously developing students' knowledge and skills in modern technologies, applied sciences, and engineering, the YSU Alumni and Career Center recently hosted the TUMO Labs team at Yerevan State University.
The TUMO Labs educational program consists of guided self-learning and practical project components. These complementary methods allow students to acquire knowledge in technologies, applied sciences, and engineering and then consolidate it through hands-on skills. The initiative is designed to contribute to the training of specialists in line with the demands of the contemporary labor market.
Among the attendees were YSU students eager to enhance their knowledge and skills in the technological field and develop competencies aligned with market requirements. Representatives of the TUMO Labs educational program introduced the opportunities in the sector, explaining the guided self-learning program and addressing related questions.
The program is based on high-quality educational resources, learning modules developed by experts, and practical mini-projects, enabling students to learn step by step and apply their knowledge to real-world challenges. Within this program, the offered learning tracks include Python, Machine Learning, JavaScript, and Cybersecurity.
The program accommodates students at both beginner and intermediate levels, allowing them to deepen existing knowledge according to their individual interests. During the session, participants familiarized themselves with the program's formats, learning opportunities, and registration procedures.