5. ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտը՝ «EXPO 2025»-ի շրջանակում ՄԳՏԿ-ի օրվա մասնակից
2025 թվականի օգոստոսի 23-30-ը ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի տնօրեն Աննա Մկրտչյանը և Ֆարմտեխնոլոգիայի և ֆարմացիայի էկոնոմիկայի ու կառավարման ամբիոնի դոցենտ Անի Դադայանը՝ որպես «ՄԳՏԿ-ի կողմից ֆինանսավորվող «AM-2705» նախագծի» ներկայացուցիչներ, մասնակցեցին Ճապոնիայում անցկացվող «EXPO 2025 Osaka Kansai» համաշխարհային ցուցահանդեսին։
Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնը (ՄԳՏԿ), որը հիմնադրվել է ԵՄ-ի, Ճապոնիայի և ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ 1992 թվականին, հանդիսանում է միջկառավարական կազմակերպություն, որի առաքելությունն է խթանել գիտության զարգացումը, նպաստել տեխնոլոգիական առաջընթացին և ձևավորել նորարարական միջազգային գործընկերություններ։ ՄԳՏԿ-ն «EXPO 2025»-ի պաշտոնական մասնակից է՝ ներկայացնելով 12 գիտական նախագիծ, այդ թվում՝ աղետների ռիսկի կառավարում, մաքուր էներգիա, առողջապահություն և անվտանգ հասարակություն։
ՄԳՏԿ կառավարիչների խորհրդի նիստին հաջորդել է «ՄԳՏԿ հատուկ օր» («ISTC Special Day») միջոցառումը, որը կայացել է օգոստոսի 27-ին Օսակայում ընթացող «EXPO 2025-ի» շրջանակում։ Ներկայացվել են Հայաստանի, Վրաստանի, Ղազախստանի և Տաջիկստանի գիտնականների ձեռքբերումները՝ իրականացված Ճապոնիայի՝ որպես ՄԳՏԿ հիմնական ֆինանսավորողի աջակցությամբ։ ԵՊՀ ներկայացուցիչներն ամփոփել են «AM-2705» ՄԳՏԿ նախագիծը, որն ուղղված է ֆարմացիայի ոլորտում նորարարական լուծումների մշակմանը, և իրենց ակնառու նվաճումների համար արժանացել մրցանակի։
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի ներկայացուցիչների մասնակցությունը փաստում է համալսարանի ակտիվ ներգրավվածությունը միջազգային գիտատեխնիկական նախաձեռնություններին՝ ուղղված կայուն զարգացման և գիտական նորարարության խթանմանը։

5. YSU Institute of Pharmacy participates in ISTC Day at EXPO 2025 Osaka Kansai
From August 23 to 30, 2025, Anna Mkrtchyan, Director of YSU Institute of Pharmacy, and Associate Professor Ani Dadayan of the Chair of Pharmaceutical Technology and Pharmacy Economics and Management, participated in the EXPO 2025 Osaka Kansai world exhibition in Japan. They represented the "AM-2705" project, funded by the International Science and Technology Center (ISTC).
Established in 1992 through the initiative of the European Union, Japan, and the United States, the ISTC is an intergovernmental organization dedicated to advancing science, supporting technological innovation, and fostering international scientific collaboration. As an official participant of EXPO 2025, ISTC presented 12 scientific projects focusing on disaster risk management, clean energy, healthcare, and safe societies.
The ISTC Governing Board meeting was followed by the ISTC Special Day held on August 27 as part of EXPO 2025 in Osaka. The event showcased achievements by scientists from Armenia, Georgia, Kazakhstan, and Tajikistan, supported by Japan as ISTC’s main funding partner.
YSU representatives presented the results of the "AM-2705" project, which aims to develop innovative solutions in the pharmaceutical field. For their outstanding contributions, they were honored with an award.
The participation of YSU Institute of Pharmacy in this high-level international platform highlights the university’s active engagement in global scientific and technological initiatives aimed at promoting sustainable development and innovation.