056101.01.6 - Մաթեմատիկա
«ՀՀ պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգ», ՀՀ կառավարության որոշում ( 26 ապրիլի 2012 թվականի N 597 -Ն) :
Ընդունելության քննություններն են`
Մաթեմատիկա (գրավոր)
ֆիզիկա կամ անգլերեն (գրավոր)**
Հայոց լեզու (գրավոր, ոչ մրցութային):
·ուսանողներին տալ գիտելիքներ մաթեմատիկայի տարբեր բնագավառների վերաբերյալ,
·պատրաստել մաթեմատիկոսներ՝հետազոտողներ,մաթեմատիկական գործիքներ կիրառողներ, ովքեր կարող են դասավանդել տարբեր ուսումնական հաստատություններում, և աշխատել գիտահետազոտական ինստիտուտներում, բանկերում, ֆինանսական հաստատություններում։
·ուսանողներին ծանոթացնել ծրագրավորման արդի լեզուներին և դրանց կիրառությանը զանազան խնդիրների լուծման համար:
- Ցուցաբերել գիտելիքներ իրական և կոմպլեքս անալիզների տեսություններից և ըմբռնել դրանց հիմունքները։
- Բացատրել հանրահաշվի սկզբունքները, ներառյալ դրանց տեսական հիմքերը և կիրառությունները։
- Նկարագրել երկրաչափության հիմունքները և դրանց հիմքում ընկած տեսությունները։
- Արտահայտել հավանականության տեսության և վիճակագրության հիմունքները՝ ըմբռնելով հիմնական հասկացությունները։
- Նկարագրել դիֆերենցիալ հավասարումների հիմնական դրույթները, ներառյալ դրանց կիրառությունները։
- Ներկայացնել ֆունկցիոնալ անալիզի հիմունքները՝ տեսական հիմքերի ըմբռնմամբ։
- Բացատրել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմնական դրույթները՝ ինտեգրելով դրանց հետ կապված սկզբունքների գիտելիքները։
- Ցուցադրել բնական գիտությունների հիմնարար գիտելիքներ՝ միջառարկայական կապերի ըմբռնմամբ։
- Կառուցել մաթեմատիկական մոդելներ տարբեր ոլորտների խնդիրների համար, կիրառել հմտություններ՝ լայն, բայց ծանոթ համատեքստերում խնդիրները վերլուծելու և լուծելու համար՝ ուղղորդվող նորարարությամբ։
- Մշակել ալգորիթմներ՝ օգտագործելով ծրագրավորման գործիքներ՝ խնդիրները լուծելու համար, ցուցադրելով դրանց կիրառման ունակություն։
- Օգտագործել ծրագրավորման փաթեթներ՝ տեսական և կիրառական խնդիրներ լուծելու համար՝ որոշակի պատասխանատվությամբ կառավարելով տեխնիկական գործունեությունը։
- Կիրառել վիճակագրական ծրագրավորման փաթեթներ՝ կիրառական վիճակագրության խնդիրներ լուծելու համար՝ որոշումներ կայացնելով կանխատեսելի սցենարներում։
- Լուծել մաթեմատիկական խնդիրներ՝ կիրառելով ձեռք բերված տեսական գիտելիքները վերլուծական հմտություններով։
- Կատարել ընդհանրացումներ տեսական նյութից կամ լուծված խնդիրներից՝ հարմարեցնելով լուծումներն ավելի ընդհանուր պայմանների։
- Կիրառել թվային մեթոդներ և հաշվողական տեխնիկա՝ կիրառական մաթեմատիկական խնդիրների մոտավոր լուծումներ գտնելու համար։
- Մատչելի դարձնել և գնահատել տարբեր աղբյուրներից ստացված տեղեկատվությունը (օրինակ՝ ինտերնետ, էլեկտրոնային գրադարաններ, գիտական հոդվածներ)՝ խնդիրների լուծմանը նպաստելու համար։
- Մասնակցել քննարկումներին, պաշտպանել տեսակետները և համագործակցել թիմերում՝ նպաստելով խմբային դինամիկային՝ պատասխանատվություն կրելով անձնական զարգացման համար։
- Կիրառել ռացիոնալ մտածողությունը, վերլուծական ունակությունները և տրամաբանությունը գիտության, տեխնոլոգիայի և տնտեսության տարբեր ոլորտներում՝ որոշումներ կայացնելով ծանոթ համատեքստերում։
- Արդյունավետորեն հաղորդակցվել գրավոր և բանավոր՝ մայրենի և օտար լեզուներով, մասնագիտական համայնքներում։
- Հավաքագրել, վերլուծել և մեկնաբանել մաթեմատիկայի քանակական և որակական տվյալները՝ կիրառելով խնդիրների լուծման մոտեցումներ՝ միաժամանակ կառավարելով հիմնական ռեսուրսները։
23. Ելնելով կրթական ծրագրի ուսումնական պլանով նախատեսված դասընթացների (ուսումնական մոդուլների) աշխատածավալից, պարապմունքի ձևից, դասավանդման մեթոդներից և հաշվի առնելով դասընթացի կարևորությունը ուսանողի մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների ձևավորման մեջ՝ դասընթացները, ըստ գնահատման ձևի, բաժանվում են 4 խմբի՝
Շրջանավարտները կարող են աշխատել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ծրագրավորման, վիճակագրության ոլորտներում գործող հաստատություններում, հանրակրթական դպրոցներում, ինչպես նաև այն բոլոր հաստատություններում (պետական հիմնարկներ, բանկեր, առևտրական
կազմակերպություններ և այլն), որոնք ունեն վերլուծական կամ ՏՏ բաժիններ։
Տպագիր, էլեկտրոնային, համացանցային գրականություն, համակարգչային սենյակներ։
Օգտագործվել են Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուգի համալսարանների բակալավրիատի մաթեմատիկայի կրթական ծրագրերը։
Ծրագիրը համապատասխանում է ՀՀ կառավարության կողմից 2016թ. հուլիսի 7-ին հաստատված որակավորումների ազգային շրջանակի (ՈԱՇ) վեցերորդ մակարդակին և ԿԳՄՍ նախարարի կողմից 27.08.2022 թ. հաստատված «Մաթեմատիկա» ոլորտային որակավորումների շրջանակի (ՈՈՇ) բնութագրին։
European Qualifications Framework. European Commission. Retrieved 8 November 2016.
1.Ընդհանրական կարողություններ
·դասընթացի աշխատանքային ծրագիր (օրացուցային պլան) կազմելու հմտություն,
·դասավանդման ինտերակտիվ մեթոդների իմացություն, ակտիվ ուսուցման տեխնիկաների կիրառման կարողություն:
·տարաբնույթ գիտական աղբյուրների հետ աշխատելու, ինչպես նաև համացանցային տեղեկատվական ռեսուրսներից օգտվելու հմտություն,
·ուսանողական հետազոտական խումբ ղեկավարելու կարողություն:
·լսարանի հետ բանավոր հաղորդակցվելու հմտություն,
·հետազոտության արդյունքները գրավոր շարադրելու կարողություն,
·մասնագիտական օտար լեզվի իմացություն
·բազային համակարգչային (MS Office փաթեթի ազատ տիրապետում՝ Word, Excel, Power-Point) հմտություններ,
·լուսացուցադրություններ պատրաստելու և ներկայացնելու հմտություններ
·մասնագիտական էթիկայի նորմերի պահպանում,
·անհրաժեշտ ռեսուրսները գնահատելու և ծրագրերը արդյունավետորեն իրականացնելու կարողություն,
·ժամանակային ռեսուրսների պլանավորման և կառավարման կարողություն:
·Մաթեմատիկայի բակալավրական ծրագրի մասնագիտական առարկաների տիրապետում
·Դասավանդվող մոդուլի կատարյալ իմացություն
·Դասավանդվող մոդուլի հարակից մոդուլների հիմնական գաղափարների տիրապետում
·Դասընթացում հետազոտական բաղադրիչ ներառելու կարողություն
·Ավարտական աշխատանք ղեկավարելու կարողություն
·գիտական աստիճան կամ մագիստրոսի աստիճան մաթեմատիկայի կամ հարակից բնագավառում,
·վերջին 5 տարում առնվազն 2 գիտական և/կամ մեթոդական հրատարակությունների առկայություն,
·վերջին 5 տարում մասնակցություն գիտաժողովների և/կամ աշխատաժողովների։
·վերջին 5 տարվա ընթացքում մասնակցություն տեղական կամ միջազգային վերապատրաստումների և/կամ մասնագիտական որակավորման բարձրացման դասընթացների,
·ԵՊՀ բարևավարքության կանոնագրքի դրույքների պահպանում,
·ուսանողական հարցման արդյունքներով ստացված գնահատականների միջինը՝ առնվազն 4,0 (գործող դասախոսների համար)։

056101.01.6 - Mathematics
The admission is carried out according to the RA Government Decision N 597of 26 April 2012 on “Procedure for Admission to State and Non-State Higher Education Institutions of the Republic of Armenia (for Bachelor’s Programmes)”,
Entrance examinations include:
· Mathematics (written)
· Physics or English (written)
· Armenian Language (written, non-competitive)
· Provide students with knowledge in various fields of mathematics.
· Prepare mathematicians as researchers and practitioners who apply mathematical tools, capable of teaching in different educational institutions and working in research institutes, banks, and financial organizations.
· Introduce students to modern programming languages and their applications for solving a variety of problems.
- Demonstrate knowledge and understanding of the theories and principles in real and complex analysis.
- Explain the principles of algebra, including their theoretical foundations and applications.
- A3. Describe the principles of geometry, with insight into their underlying theories.
- Articulate the principles of probability theory and statistics, demonstrating understanding of key concepts.
- Outline the main provisions of differential equations, including evaluation of their principles.
- Present the principles of functional analysis, with understanding of theoretical underpinnings.
- Explain the basic provisions of information technologies, integrating knowledge of related principles.
- Demonstrate foundational knowledge in natural sciences, with understanding of interdisciplinary connections.
- Construct mathematical models for problems in various fields, apply skills to analyze and solve issues in broad but familiar contexts with guided innovation.
- Develop algorithms using programming tools to address problems, demonstrating competence in their application.
- Utilize programming packages to solve theoretical and applied problems in general contexts, managing technical activities with some responsibility.
- Apply statistical programming packages to resolve applied statistics problems, making decisions in predictable scenarios.
- Solve mathematical problems by applying acquired theoretical knowledge with analytical skills.
- Make generalizations from theoretical material or solved problems, adapting solutions in broad contexts under guidance.
- Apply numerical methods and computational techniques to approximate solutions for mathematical problems in applied contexts.
- Access and evaluate information from diverse sources (e.g., Internet, electronic libraries, scientific articles) to support problem-solving.
- Engage in discussions, defend viewpoints, and collaborate in teams, contributing to group dynamics with responsibility for personal development.
- Apply rational thinking, analytical abilities, and logic in various fields of science, technology, and economy, making decisions in familiar contexts.
- Communicate effectively in writing and orally in native and foreign languages within professional communities, demonstrating understanding.
- Collect, analyze, and interpret quantitative and qualitative data in mathematics, applying approaches to solve problems while managing basic resources.
YSU operates a multifactor system for periodic assessment and evaluation of students’ knowledge, which includes:
1. Assessment of mastering subsections of a course (module) during the semester (2 ongoing tests).
2. Continuous assessment of individual topics within a course (module) during the semester.
3. Evaluation of completion and mastery of independently assigned tasks during the semester (independent work).
4. Evaluation of independent and/or group research work during the semester (research work may replace one of the ongoing tests).
5. Assessment of course participation (attendance and engagement).
6. Final evaluation of the course (module) during the examination period, assessing the level of achievement of the learning outcomes.
Based on the workload, mode of study, teaching methods, and course relevance to students’ professional knowledge and skills development, courses are divided into four groups according to assessment type:
1. With final assessment
2. Without final assessment
3. Without ongoing tests
4. Check-up-based
Graduates can find jobs in institutions operating in information technology, programming, and statistics, in general education schools, as well as in any organizations (state institutions, banks, commercial companies, etc.) that have analytical or IT departments.
Printed, electronic, and online literature; computer laboratories.
· Moscow and Saint Petersburg universities’ Bachelor’s degree programmes in mathematics were used as references.
· The programme complies with Level 6 of the RA National Qualifications Framework (approved by RA Government on 7 July 2016) and the “Mathematics” Sectoral Qualifications Framework (approved by the Minister of Education, Science, Culture and Sports on 27 August 2022).
· European Qualifications Framework. European Commission. Retrieved 8 November 2016.
1. General Competences
Teaching / Pedagogical
· Ability to develop a course work plan (syllabus).
· Knowledge of interactive teaching methods and ability to apply active learning techniques.
· Ability to work with diverse scientific sources, including online informational resources.
· Ability to supervise student research groups.
· Ability to communicate orally with students.
· Ability to present research results in writing.
· Knowledge of professional foreign language.
ICT Application
· Basic computer skills (MS Office: Word, Excel, and PowerPoint).
· Ability to prepare and deliver presentations.
Other Skills
· Adherence to professional ethics standards.
· Ability to evaluate necessary resources and implement programmes efficiently.
2. Professional Competences
· Mastery of bachelor’s mathematics programme subjects.
· Thorough knowledge of the module being taught.
· Mastery of the main ideas of related modules.
· Ability to incorporate a research component in courses.
· Ability to supervise final theses.
Academic Degree
· Academic or Master’s degree in mathematics or a related field.
· At least 2 scientific and/or methodological publications in the last 5 years.
· Participation in conferences and/or workshops in the last 5 years.
Pedagogical Experience
· Participation in local or international training or professional development courses in the last 5 years.
· Compliance with YSU code of conduct.
· Average student evaluation score of at least 4.0 for teaching professors.