4. Եվրոպագիտություն, իրավունք, կառավարում և հաղորդակցություն (DEGES)
«Եվրոպագիտություն, իրավունք, կառավարում և հաղորդակցություն» մագիստրոսական համատեղ ծրագրի մշակում (DEGES)
«Եվրոպագիտություն, իրավունք, կառավարում և հաղորդակցություն» մագիստրոսական համատեղ ծրագրի մշակումը (DEGES) նախագիծ է, որն իրականացվում է Երևանի պետական ​​համալսարանի կողմից՝ համագործակցելով Հայաստանի, Վրաստանի, Սլովենիայի, Լատվիայի և Լիտվայի հինգ համալսարանների հետ:
Նախագծի հիմնական նպատակը նոր, միջառարկայական և նորարարական «Էրազմուս Մունդուս» մագիստրոսական համատեղ ծրագրի մշակումն ու նախագծումն է՝ ԵՄ բարձրագույն կրթության տարածքի (EHEA) համատեղ ծրագրերի որակի ապահովման չափանիշներին համապատասխան, որը կարող է հավաստագրվել ազգային և/կամ միջազգային որակի ապահովման գործակալությունների կողմից։
Նախագիծը խթանել է ծրագրի ուսումնական պլանի արդիականացումը և միջազգայնացումը, օգնել է զարգացնել օտարերկրյա ուսանողների ընդունելությունը և համալսարանական կյանքին ինտեգրումը, ամրապնդել է համալսարանների, ակադեմիական համայնքի և հետազոտողների գործակցային ցանցը՝ նպաստելով նրանց ներգրավվածությանը եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքում:
Նախագծի շրջանակում անցկացվել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ ակադեմիական անձնակազմի կարողությունների զարգացման դասընթացներ, սեմինարներ և հանդիպումներ՝ շահագրգիռ կողմերի, քաղաքականություն մշակողների, աշխատաշուկայի ներկայացուցիչների և գիտական հանրույթի մասնակցությամբ։
Նախագծի եզրափակիչ համաժողովին մասնակցել են ծրագրի շահառուները, ուսանողները և քաղաքականություն մշակողները։
ՆԱԽԱԳԾԻ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ
1. Բացահայտել մագիստրոսական համատեղ ծրագրի ստեղծման առկա բացերը և մարտահրավերները թիրախային համալսարաններում։
2. Նորարարական մոտեցումների ներդրման միջոցով խթանել ուսուցման, ուսումնառության և հետազոտությունների զարգացումը։
3. Նպաստել մասնակից համալսարանների միջազգայնացմանը նախագծի արդյունքների տարածման միջոցով։
4. Մշակել եվրոպական չափանիշներին համապատասխան միջառարկայական կրթական ծրագիր, որը հնարավորություն կտա ստանալու կրկնակի/բազմակի դիպլոմներ։

Development of the Joint Master’s Programme “European Studies, Law, Governance and Communication” (DEGES)
The development of the joint Master’s programme European Studies, Law, Governance and Communication (DEGES) is a project implemented by Yerevan State University in cooperation with five universities from Armenia, Georgia, Slovenia, Latvia, and Lithuania.
The main objective of the project is to develop and design a new, interdisciplinary, and innovative Erasmus Mundus joint Master’s programme in accordance with the quality assurance standards for joint programmes of the European Higher Education Area (EHEA), which can be accredited by national and/or international quality assurance agencies.
The project has promoted the modernization and internationalization of the programme curriculum, supported the development of international student recruitment and their integration into university life, and strengthened the collaborative network among universities, the academic community, and researchers, thereby fostering their engagement within the European Higher Education Area.
Within the framework of the project, a number of activities were carried out, including capacity-building trainings for academic staff, seminars, and meetings with the participation of stakeholders, policymakers, representatives of the labor market, and the scientific community.
The final conference of the project was attended by programme beneficiaries, students, and policymakers.
PROJECT OBJECTIVES
1. To identify existing gaps and challenges in the development of a joint Master’s programme at the target universities.
2. To promote the development of teaching, learning, and research through the introduction of innovative approaches.
3. To contribute to the internationalization of the participating universities through the dissemination of project results.
4. To develop an interdisciplinary educational programme in line with European standards, enabling the awarding of double/multiple degrees.