4. «Ժան Մոնե»-ի մոդուլ
Երևանի պետական համալսարանը՝ ի դեմս Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի, Հայաստանի առաջին բուհն է, որը 2010 թվականին հաղթել է «Ժան Մոնե»-ի ծրագրի շրջանակում ներկայացված «Եվրոպական ինտեգրումն ու Հարավային Կովկասը» մոդուլային նախագծով։ Այս մոդուլը իրականացվում էր ԵՄ «Կյանքի ընթացքում ուսուցում» ծրագրի շրջանակում և ստեղծվել էր տարբեր ոլորտներում մասնագիտացած դասախոսական կազմի կողմից։ Նախագիծն ավարտվեց 2013 թվականին։ Մոդուլի շրջանակում առաջարկված երեք դասընթացներից երկուսը մինչ օրս ընդգրկված են «Եվրոպագիտություն» մագիստրոսական ծրագրում։
2016-2019 թվականներին ԵՊՀ եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնը «Էրազմուս+. Ժան Մոնե»-ի ծրագրի շրջանակում իրականացրել է «Միգրացիոն քաղաքականության մարտահրավերները ԵՄ-ում և Հարավային Կովկասում» թեմայով ևս մեկ մոդուլ: Այն ևս ներառվել է և մինչ օրս դասավանդվում է Եվրոպագիտություն մագիստրոսական կրթական ծրագրում։
«Ժան Մոնե». մոդուլ «Միգրացիոն քաղաքականության մարտահրավերները ԵՄ-ում և Հարավային Կովկասում»
«Միգրացիոն քաղաքականության մարտահրավերները ԵՄ-ում և Հարավային Կովկասում» (MiPEC) մոդուլը մշակվել է՝ անդրադառնալու միգրացիայի իրավական, քաղաքական, մշակութային և սոցիալական ասպեկտներին ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ Եվրոպական միությունում։ Այս մոդուլը «Եվրոպագիտություն» մագիստրոսական ուսումնական ծրագրի պարտադիր մասն է և միևնույն ժամանակ որպես ընտրովի դասընթաց առաջարկվում է Միջազգային հարաբերությունների, Իրավագիտության և Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետների ուսանողների համար։
«Միգրացիոն քաղաքականության մարտահրավերները ԵՄ-ում և Հարավային Կովկասում» (MiPEC) մոդուլը կառուցվածքային և բովանդակային առումով միջգիտակարգային է (միջդիսցիպլինար): Դասավանդման տեսանկյունից այն բաժանված է երեք հիմնական բաղադրիչի, որոնցից յուրաքանչյուրն առանձնահատուկ մշակվել կամ փոփոխվել է՝ մոդուլի ընդհանուր նպատակներին, ուսումնական ծրագրի կառուցվածքին, ուսումնական արդյունքների հստակեցմանը և այլ չափորոշիչների համապատասխանելու նպատակով։ Դասընթացները վարում են ԵՊՀ տարբեր ստորաբաժանումների (իրավաբանության, քաղաքագիտական, լեզվաբանության և Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոն) չորս դասախոսներ։ Մոդուլը ներառում է հետևյալ դասընթացները․
• Դասընթաց 1. Բազմամշակութայնություն, ինքնություն և արժեքներ
(դասընթացը փոփոխվել է՝ հիմնվելով «Եվրոպական ինտեգրման ներածություն. մշակութային հեռանկար» թեմայի վրա՝ համատեղ դասավանդման ձևաչափով)
• Դասընթաց 2. Միգրացիոն գործընթացների և ապաստանի հարցերի իրավական կարգավորումը ԵՄ-ում և ՀՀ-ում (նոր դասընթաց)
• Դասընթաց 3. Աշխատանքային միգրացիայի քաղաքականություն. ԵՄ և Հարավային Կովկաս (նոր դասընթաց)
Մոդուլը հիմնված է ուսանողակենտրոն կրթության սկզբունքի վրա, ինչը ենթադրում է դասավանդման և ուսուցման բազմազան մեթոդների կիրառում՝ դասախոսություններ, սեմինարներ, վեբինարներ, խմբային և անհատական աշխատանքներ, դեպքերի վերլուծություններ, մոդելավորումներ և այլն։
Լրացուցիչ միջոցառումներ
• Հանդիպում և քննարկում ՄԱԿ ՓԳՀ (UNHCR) Հայաստանի ներկայացուցչության հետ (հյուր, դասախոսություն և քննարկում)
• Կլոր սեղան-քննարկում ՀՀ միգրացիոն ծառայության ղեկավարի մասնակցությամբ
• Դասագրքերի և տեղեկատվական նյութերի մշակում և տարածում
• Մասնակցություն Եվրոպական ուսումնասիրությունների նոր դասագրքի մշակման գործընթացին
• Նախագծի արդյունքների ներկայացում «Էրազմուս+» տեղեկատվական օրերի շրջանակում (Հայաստան)
• Համագործակցություն «Ժան Մոնե»-ի ամբիոնների և պրոֆեսորների հետ
Այս նախագիծը ֆինանսավորվել է Եվրոպական միության «Էրազմուս+. Ժան Մոնե» («Erasmus+. Jean Monnet») ծրագրի շրջանակում՝ համաձայն 575623-EPP-1-2016-1-AM-EPPJMO-MODULE դրամաշնորհային պայմանագրի։
«Ժան Մոնե». մոդուլ «Եվրոպական ինտեգրումն ու Հարավային Կովկասը»
«Եվրոպական ինտեգրումն ու Հարավային Կովկասը» մոդուլն իրականացվել է 2010 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2013 թվականի օգոստոսը։ Այն հիմնականում նախատեսված էր որպես պարտադիր դասընթաց «Եվրոպագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողների համար, սակայն բաց էր նաև ինտեգրման հարցերով հետաքրքրված լայն լսարանի առջև։ Մոդուլը կազմված էր երեք առանձին դասընթացներից, որոնցից յուրաքանչյուրն իրականացվում էր մեկ կիսամյակի ընթացքում։
Նպատակ: Մոդուլի հիմնական նպատակը Եվրոպական ինտեգրման տարբեր ասպեկտների և ԵՄ-ի ու Հարավային Կովկասի երկրների փոխհարաբերությունների վերաբերյալ բազմակողմանի և համապարփակ գիտելիքների փոխանցումն էր ուսանողներին:
Նախագծի արդյունքներն ու ձեռքբերումները․
• Եվրոպական ինտեգրման հիմքերի ըմբռնում
• ԵՄ-ի և Հարավային Կովկասի փոխհարաբերությունների բազմաշերտ բնույթի ընկալում
• Եվրոպական արժեքների խորքային ըմբռնում. դրանց կիրառելիությունը Եվրոպական հարևանության երկրների համատեքստում
• Նախագծի տեսանելիության ապահովման նպատակով միասնական կայքի ստեղծում
Մոդուլը ներառում էր երկու արդեն դասավանդված, բայց վերանայված և բարելավված դասընթաց, ինչպես նաև մեկ՝ ամբողջությամբ նոր դասընթաց՝ ուղղված ուսումնական ծրագրում առկա կարևոր բացը լրացնելուն։ Դասընթացները կենտրոնացած էին «Եվրոպայի գաղափարի», եվրոպական ինքնության, մշակութային ինտեգրման, բազմալեզվության և բազմամշակութայնության զարգացումների վրա։ Երկրի և տարածաշրջանի ցանկացած շահագրգիռ անձ կարող էր դիմել՝ ամբողջ մոդուլին կամ դրա առանձին բաղադրիչներին մասնակցելու համար։
«Ժան Մոնե»-ի մոդուլի դասընթացներ
Եվրոպական ինտեգրման ներածություն
Այս դասընթացը նախատեսված է մագիստրոսական ծրագրի առաջին կուրսի առաջին կիսամյակի համար։ Այն անդրադառնում է Եվրոպական ինտեգրման քաղաքական և պատմական ասպեկտներին, ինչպես նաև առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում ինտեգրման մշակութային կողմերին, ինքնության խնդիրներին Եվրոպայում և այլ թեմաների, որոնք դեռևս բացակայում են մագիստրոսական ծրագրից: Հատուկ ուշադրություն է հատկացվում մշակութային ինտեգրման մարտահրավերներին ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ տարածաշրջանում։ Դասընթացը համառոտ ներկայացնում է Եվրոպայի պատմությունը, քննարկվում են եվրոպական ինքնության ծագման տարբեր տեսություններ։ Դասընթացի ընթացքում անդրադարձ է կատարվում նաև կրոնի դերին՝ անցյալի, ներկայի և ապագայի համատեքստում։ Ուսանողները հնարավորություն են ունենում տարբեր տեսանկյուններից քննարկելու բազմամշակութայնության հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում լեզվական բազմազանությանը ԵՄ-ում։ Մշակութային նախագծերն ուսումնասիրվում են նաև ազգային փոքրամասնությունների ներգրավվածության տեսանկյունից։ Ուսանողները միաժամանակ հնարավորություն ունեն մշակութային ինտեգրման տարբեր ասպեկտները դիտարկել կինոդիտումների և վերլուծությունների միջոցով։
Եվրոպական անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականություն (ESDP)
Այս դասընթացը նախատեսված է մագիստրոսական ծրագրի առաջին կուրսի երկրորդ կիսամյակի համար։ Այն լուսաբանում է ԵԱՊՔ-ի (ESDP) ինստիտուցիոնալ և իրավական ասպեկտները՝ ներկայացնելով նաև կոնկրետ օրինակներ այն միջոցառումներից, որոնք ուղղված են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին։
«Եվրոպական հարևանության քաղաքականություն»
Դասընթացը դիտարկում է քաղաքականությունը բազմամասնագիտական տեսանկյունից՝ ներառելով քաղաքական, տնտեսական և իրավական ասպեկտներ։ Ուսանողները հնարավորություն կունենան խորապես ծանոթանալու ԵՄ արտաքին քաղաքականության գործնական դրսևորումներին՝ առանձին տարածաշրջանի նկատմամբ։ Դասընթացը նաև վերլուծում է Հարավային Կովկասի երկրների կողմից այդ քաղաքականության իրականացումը՝ ուսանողներին հնարավորություն տալով քննադատական հայացքով գնահատելու քաղաքականության ձևավորման երկու կողմերը։ Դասընթացը իրականացվում է ոլորտում առկա ամենաթարմ տեղեկատվության հիման վրա, որը շարունակաբար զարգանում է՝ քաղաքականության հետ զուգահեռ։
Բոլոր դասընթացների ակադեմիական ավելացված արժեքը նաև պայմանավորված է Լիսաբոնի պայմանագրով ԵՄ համակարգում կատարված փոփոխությունների ազդեցության ուսումնասիրմամբ։ Ուսանողները խրախուսվում են՝ մասնակցելու հետազոտական աշխատանքներին. յուրաքանչյուր դասընթացի շրջանակում  որպես ուսումնական առաջադրանք ներկայացնում են էսսեներ:
Դասընթացներն անցկացվում են դասախոսություն-սեմինար ձևաչափով, որի ընթացքում գնահատվում է ուսանողների մասնակցությունը յուրաքանչյուր սեմինարի ժամանակ։ Որպես ժամանակակից ուսուցման մեթոդներ՝ լայնորեն կիրառվում են դերախաղեր (օրինակ՝ ԵՄ և Հայաստանի միջև բանակցությունների մոդելավորում, պայմանագրերի և փաստաթղթերի նախապատրաստում), քննարկումներ, խմբային աշխատանքներ, դատավարական խաղեր («Moot court»)։ Այս մեթոդները նորույթ են Հայաստանի համալսարանական կրթության համակարգում և նպաստում են ուսանողների գործնական ու վերլուծական հմտությունների զարգացմանը։

4. Jean Monnet Modules
Yerevan State University, through its Center for European Studies, was the first higher education institution in Armenia to win a Jean Monnet module project in 2010 with the project European Integration and the South Caucasus. This module was implemented within the framework of the EU Lifelong Learning Programme and was developed by an academic team specializing in various disciplines. The project was completed in 2013. Of the three courses offered within the module, two are still included in the European Studies Master’s programme.
In 2016–2019, the Centre for European Studies of Yerevan State University implemented another module under the Erasmus+. Jean Monnet programme entitled Challenges of Migration Policy in the EU and the South Caucasus. This module has also been incorporated and continues to be taught within the European Studies Master’s educational programme.
Jean Monnet Module: “Challenges of Migration Policy in the EU and the South Caucasus”
The Challenges of Migration Policy in the EU and the South Caucasus (MiPEC) module was developed to address the legal, political, cultural, and social aspects of migration both in the region and in the European Union. The module is a compulsory component of the European Studies Master’s programme and is also offered as an elective course for students of the Faculties of International Relations, Law, and Sociology.
Structurally and by content, the MiPEC module is interdisciplinary. From a teaching perspective, it is divided into three main components, each of which has been specifically developed or modified to meet the overall objectives of the module, the structure of the curriculum, clearly defined learning outcomes, and other relevant standards. The courses are taught by four lecturers from different subdivisions of Yerevan State University (Law, Political Science, Linguistics, and the Center for European Studies).
The module includes the following courses:
Course 1. Multiculturalism, Identity, and Values
(The course has been revised based on the topic Introduction to European Integration: A Cultural Perspective and is delivered in a team-teaching format.)
Course 2. Legal Regulation of Migration Processes and Asylum Issues in the EU and the Republic of Armenia
(New course)
Course 3. Labor Migration Policy: The EU and the South Caucasus
The module is based on the principle of student-centered learning, which involves the use of diverse teaching and learning methods, including lectures, seminars, webinars, group and individual work, case studies, simulations, and other interactive approaches.
Additional Activities
• Meeting and discussion with the UNHCR Representation in Armenia (guest lecture and discussion)
• Round-table discussion with the participation of the Head of the Migration Service of the Republic of Armenia
• Development and dissemination of textbooks and informational materials
• Participation in the development of a new European Studies textbook
• Presentation of project results during Erasmus+ Information Days (Armenia)
• Cooperation with Jean Monnet Chairs and professors
This project was funded by the European Union under the Erasmus+. Jean Monnet programme in accordance with Grant Agreement No. 575623-EPP-1-2016-1-AM-EPPJMO-MODULE.
Jean Monnet Module: “European Integration and the South Caucasus”
The European Integration and the South Caucasus module was implemented from September 2010 to August 2013. It was primarily designed as a compulsory course for students of the European Studies Master’s programme but was also open to a wider audience interested in integration issues. The module consisted of three separate courses, each delivered over the course of one semester.
Objective
The main objective of the module was to provide students with multidimensional and comprehensive knowledge of various aspects of European integration and of relations between the European Union and the countries of the South Caucasus.
Project Outcomes and Achievements
• Understanding the foundations of European integration
• Comprehension of the multi-layered nature of EU–South Caucasus relations
• In-depth understanding of European values and their applicability in the context of the European Neighborhood countries
• Creation of a unified website to ensure project visibility
The module included two previously taught but revised and improved courses, as well as one entirely new course aimed at filling a significant gap in the curriculum. The courses focused on the “idea of Europe,” European identity, cultural integration, and developments in multilingualism and multiculturalism. Any interested individual from the country or the region could apply to participate in the entire module or in its individual components.
Jean Monnet Module Courses
Introduction to European Integration
This course is designed for the first semester of the first year of the Master’s programme. It addresses the political and historical aspects of European integration and pays particular attention to its cultural dimensions, issues of identity in Europe, and other topics previously absent from the Master’s curriculum. Special emphasis is placed on the challenges of cultural integration both in Europe and in the region. The course provides a concise overview of European history and discusses various theories on the origins of European identity. It also examines the role of religion in the past, present, and future. Students have the opportunity to discuss issues of multiculturalism from different perspectives, with particular attention paid to linguistic diversity within the EU. Cultural projects are also studied from the perspective of the involvement of national minorities. Students additionally explore different aspects of cultural integration through film screenings and analyses.
European Security and Defense Policy (ESDP)
This course is designed for the second semester of the first year of the Master’s programme. It examines the institutional and legal aspects of the ESDP, also presenting concrete examples of initiatives targeting the South Caucasus region.
European Neighborhood Policy
This course approaches the policy from a multidisciplinary perspective, incorporating political, economic, and legal aspects. Students gain an in-depth understanding of the practical manifestations of the EU’s external policy toward a specific region. The course also analyses the implementation of this policy by South Caucasus countries, enabling students to critically assess both sides of the policy-making process. The course is based on the most up-to-date information in the field, which continues to evolve alongside the policy itself.
The academic added value of all courses is further enhanced by examining the impact of changes introduced in the EU system by the Lisbon Treaty. Students are encouraged to engage in research activities; within each course, essays are assigned as part of the learning assessment.
Courses are delivered in a lecture–seminar format, with students’ participation assessed during each seminar. Modern teaching methods are widely applied, including role-plays (such as simulations of negotiations between the EU and Armenia and the drafting of agreements and documents), discussions, group work, and moot courts. These methods are innovative within Armenia’s higher education system and contribute to the development of students’ practical and analytical skills.