5. Վերոնիկա Գոմեսի դասախոսությունը ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում
Սեպտեմբերի 15-ին ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնը հյուրընկալեց Գլոբալ Կամպուս մարդու իրավունքների նախագահ Վերոնիկա Գոմեսին, ով կենտրոնի ուսանողների համար կարդաց դասախոսություն «Մարդու իրավունքները Ամերիկայում» թեմայով։
Դասախոսության ընթացքում Վերոնիկա Գոմեսը ներկայացրեց մարդու իրավունքների պաշտպանության ձևավորման պատմական նախադրյալները Ամերիկայում՝ սկսած գաղութատիրական ժամանակաշրջանից մինչև ժամանակակից միջազգային մեխանիզմները։ Ներկայացվեցին եվրոպական գաղութատիրության հետևանքները՝ բնիկ ժողովուրդների զանգվածային ոչնչացում, հարկադիր աշխատանք և ստրկության համակարգ, ինչպես նաև դրանց սոցիալ-տնտեսական ու իրավական հետևանքները։
Առանձնահատուկ ուշադրություն դարձվեց մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ձևավորված իրավական հիմքերին՝ սկսած XVI դարի «Նոր օրենքներից» մինչև XX դարի միջազգային նախաձեռնություններ։ Գոմեսը ընդգծեց 1948 թ․ Բոգոտայի կոնֆերանսի և Ամերիկյան հռչակագրի մարդու իրավունքների և պարտականությունների մասիննշանակությունը, որը հիմք դարձավ տարածաշրջանային մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի համար։
Ներկայացվեց նաև Միջամերիկյան մարդու իրավունքների համակարգի գործունեությունը՝ Մարդու իրավունքների միջամերիկյան հանձնաժողովի և Մարդու իրավունքների միջամերիկյան դատարանի դերը մարդու իրավունքների խախտումների կանխարգելման և պաշտպանության գործում։
Դասախոսության ավարտին Վերոնիկա Գոմեսը բարձրացրեց արդիական հարցեր՝ արդյո՞ք իրավական մեխանիզմները կարող են արդյունավետորեն հաղթահարել կառուցվածքային անհավասարությունները, և արդյո՞ք այդ անհավասարությունների պահպանությունը չի վտանգում ժողովրդավարության լեգիտիմությունը։
Այս հանդիպումը հնարավորություն տվեց ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ուսանողներին ոչ միայն ծանոթանալու մարդու իրավունքների պաշտպանության ամերիկյան փորձին, այլև քննարկելու համաշխարհային նշանակության հիմնահարցեր միջազգային փորձագետի հետ։

5. Veronica Gomez’s lecture at YSU Center for European Studies
On September 15, YSU Center for European Studies hosted Veronica Gomez, President of the Global Campus of Human Rights, who delivered a lecture for students of the center on the topic "Human Rights in the Americas."
During the lecture, Veronica Gomez presented the historical foundations of the development of human rights protection in the Americas, tracing its evolution from the colonial period to modern international mechanisms. She highlighted the consequences of European colonization, including the mass extermination of indigenous peoples, forced labor, and the system of slavery, as well as their socio-economic and legal implications.
Particular attention was given to the legal foundations established in the field of human rights protection, ranging from the "New Laws" of the 16th century to international initiatives of the 20th century. Gomez emphasized the significance of the 1948 Bogotá Conference and the American Declaration of the Rights and Duties of Man, which laid the groundwork for the regional human rights protection system.
The lecture also addressed the functioning of the Inter-American human rights system, including the roles of the Inter-American Commission on Human Rights and the Inter-American Court of Human Rights in preventing and addressing human rights violations.
At the end of the lecture, Veronica Gomez raised pressing questions: Can legal mechanisms effectively overcome structural inequalities, and does the persistence of such inequalities threaten the legitimacy of democracy?
This event offered students of YSU Center for European Studies an opportunity not only to explore the American experience in human rights protection but also to discuss globally significant issues with an international expert.