5. Խորհրդա-թուրքական պայմանագիրը և հայկական գործոնը. հայացք 100 տարի անց
Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետը Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի արևելյան ֆակուլտետի, Ռուսաստանի Դաշնության Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի (ՄՊՀ) Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի և Լայպցիգի համալսարանի հետ համատեղ կազմակերպում է «1925 թ. խորհրդա-թուրքական պայմանագիրը և հայկական գործոնը. հայացք 100 տարի անց» խորագրով միջազգային գիտաժողով, որը կկայանա 2025 թ. նոյեմբերի 20-21-ին Երևանում։
1925 թ. դեկտեմբերի 17-ին Փարիզում ստորագրված խորհրդա-թուրքական «Բարեկամության և չեզոքության» մասին պայմանագիրը կարելի է համարել 20-րդ դարի աշխարհաքաղաքական կերպափոխումների «պայմանագրային փուլի» վերջին դրվագներից մեկը։ Դրանով ուրվագծվում էին Խորհրդային պետության և հանրապետական Թուրքիայի միջև իրավապայմանագրային հարաբերությունների բնույթն ու հիմնական շրջանակը։ Այդ պայմանագրի ստորագրումից հետո խորհրդա-թուրքական հարաբերությունները ընթացել են վայրիվերումներով՝  փոխհարաբերությունների դրական, բնականոն ու մրցակցային, ինչպես նաև կիսապատերազմական շրջափուլերով։ Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանն ու հայությունը կազմել են աշխարհաքաղաքական բնույթ ունեցող այդ հարաբերությունների օրակարգի բաղկացուցիչ մասը։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական վերադասավորումների պայմաններում Ռուսաստանի և Թուրքիայի փոխհարաբերությունների բնույթը ինչպես նմանություններ, զուգահեռումներ և շարունակություններ, այնպես էլ տարբերակիչ առանձնահատկություններ  ունի 1920-ականների և դրանց հաջորդ շրջափուլերի հետ։ Ուստի՝ Ռուսաստան-Թուրքիա ժամանակակից փոխհարաբերությունների վերհանման ու իմաստավորման տեսանկյունից չափազանց կարևոր է դառնում ևս մեկ անգամ անդրադառնալու խորհրդա-թուրքական հարաբերությունների պատմական անցքերին։ Այս համատեքստում կարևոր է ակադեմիական հանրության կողմից հարյուր տարի անց վերաիմաստավորել ու անդրադառնալ 1925 թ. խորհրդա-թուրքական պայմանագրին, դրան նախորդող ու հաջորդող աշխարհաքաղաքական համատեքստին և առանցքային գործընթացներին, պայմանագրի նշանակությանն ու հետագա աշխարհաքաղաքական գործընթացներին, ինչպես նաև դրանց կապին՝ ներկայումս տեղի ունեցող տեղաշարժերի համատեքստում։
Գիտաժողովի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում լինելու են հիմնական հետևյալ թեմաները (այլ թեմաներն ու հարցադրումները ևս խրախուսվում են).
• Խորհրդա-թուրքական 1925 թ․ պայմանագիրը. լուծված և չլուծված խնդիրներ,
• Իրավիճակայի՞ն, թե՞ ռազմավարական փաստաթուղթ,
• «Արևմուտքը» և 1925 թ. խորհրդա-թուրքական պայմանագիրը,
• 1945-1960 թթ. խորհրդա-թուրքական հարաբերությունների ճգնաժամի վերագնահատում,
• Խորհրդա-թուրքական հարաբերությունները Սառը պատերազմի տարիներին և 1925 թ․ պայմանագրի դերը,
• Հայկական հարցը. Խորհրդային Հայաստանը խորհրդա-թուրքական  հարաբերություններում,
• Խորհրդա-թուրքական գաղափարախոսական, լեզվական և մշակութային առնչությունները,
• Խորհրդա-թուրքական հարաբերությունների ժառանգությունը ժամանակակից ռուս-թուրքական հարաբերություններում։
Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուներն են հայերենը, ռուսերենը և անգլերենը։
Գիտաժողովին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է զեկուցման թեզիսները (500-600 բառ) ուղարկել orientalconference@ysu.am էլհասցեին՝ ներառելով նաև անձնական տվյալները (անուն-ազգանուն, գիտական աստիճան, կոչում, աշխատավայր, էլհասցե և հեռախոս)։

5. The 1925 Soviet-Turkish Treaty and the Armenian Factor: A Look 100 Years Later
The Faculty of Oriental Studies of Yerevan State University (YSU) together with Saint Petersburg State University, Moscow State University and Leipzig University is organizing an international conference entitled “The 1925 Soviet-Turkish Treaty and the Armenian Factor: A Look 100 Years Later,” which will take place on November 20-21, 2025, in Yerevan.
The Soviet-Turkish Treaty “On Friendship and Neutrality,” signed in Paris on December 17, 1925, can be considered one of the last episodes of the “contractual phase” of the geopolitical transformations of the 20th century. It outlined the nature and main framework of legal and contractual relations between the USSR and Republican Turkey. After the signing of that treaty, Soviet-Turkish relations went through ups and downs, with positive, normal, competitive, and semi-war periods of relations. Throughout this entire period, Armenia and Armenians have been an integral part of the agenda of these relations of a geopolitical nature.
In the context of the geopolitical realignments taking place after the collapse of the USSR, the nature of the relations between Russia and Turkey has both similarities, parallels, and continuities, as well as distinctive features, with the 1920s and subsequent periods. Therefore, from the point of view of revealing and understanding modern Russian-Turkish relations, it becomes extremely important to once again address the historical events of Soviet-Turkish relations. In this context, it is important for the academic community to reinterpret and address, one hundred years later, the 1925 Soviet-Turkish Treaty, the preceding and succeeding geopolitical context and key processes, the significance of the treaty and subsequent geopolitical processes, as well as their connection with the current developments.
During the conference, the main focus will be on the following topics (other topics and questions are also encouraged):
• The 1925 Soviet-Turkish Treaty: solved and unsolved problems
• Situational or strategic document?
• The “West” and the 1925 Soviet-Turkish Treaty
• Reassessment of the 1945-1960 crisis in Soviet-Turkish relations
• Soviet-Turkish relations during the Cold War and the role of the 1925 Treaty
• The Armenian Question: Soviet Armenia in Soviet-Turkish relations
• Soviet-Turkish ideological, linguistic, and cultural relations
• The legacy of Soviet-Turkish relations in modern Russian-Turkish relations
Language of the conference: Armenian, English, Russia.
Deadlines for abstracts is September 21st, 2025. Abstracts should be 500-600 words long. Please send your abstracts to orientalconference@ysu.am along with your personal details (name, surname, academic institution, email address and phone number).