4. Կիրառական սոցիոլոգիայի գիտահետազոտական լաբորատորիա
Կիրառական սոցիոլոգիայի գիտահետազոտական լաբորատորիան սոցիոլոգիական հետազոտությունների մեթոդաբանության մշակման, հետազոտական գործիքների ձևավորման և վավերականացման, դաշտային աշխատանքների կատարման, հետազոտությունների արդյունքների վերլուծության բնագավառում պետական ֆինանսավորմամբ գործող եզակի գիտահետազոտական կենտրոն է:
Լաբորատորիան զարգացնում է հիմնարար և կիրառական բնույթի հասարակագիտական հետազոտությունների կազմակերպման և կատարման ավանդույթները՝ նպաստելով հայաստանյան իրականության մեջ սոցիոլոգիական հետազոտությունների որակի, գիտակրթական և հետազոտական գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
Կիրառական սոցիոլոգիական հետազոտությունների լաբորատորիայի նպատակները և խնդիրները.
• մշակել կիրառական սոցիոլոգիական հետազոտությունների որակի գնահատման համակարգ,
• կազմակերպել և կատարել սոցիոլոգիական հետազոտություններ,
• մշակել սոցիոլոգիական հետազոտության պլանավորման, կատարման և տվյալների հետ աշխատանքի էթիկական ստանդարտներ,
• ստեղծել սոցիոլոգիական տեղեկատվական բազա՝ գիտական, կրթական, կառավարման, վարչական որոշումների կայացման բնագավառներում կիրառելու նպատակով,
• մշակել հետազոտության նորարարական մեթոդների (վիզուալ, նարատիվ, սեմիոտիկ) կիրառման գործիքակազմ:
Գործնական տեսանկյունից լաբորատորիան նպատակ ունի․
• իր ձեռքբերումների շրջանակում ըստ անհրաժեշտության տրամադրելու սոցիոլոգիական տեղեկատվություն և փորձագիտական խորհրդատվություն պետական ու ոչ պետական, տեղական ու միջազգային կազմակերպություններին, անհատներին ու սոցիալական խմբերին,
• ՀՀ-ում հետազոտական ներուժի զարգացմանն ուղղված գործունեության համատեքստում կազմակերպելու գիտական և կրթական միջոցառումներ (թրեյնինգներ, գիտաժողովներ, կլոր սեղան-քննարկումներ, աշխատաժողովներ)։
Լաբորատորիայի գործունեության ուղղություններն են․
• ակտուալ հիմնախնդիրների վերլուծության ունիվերսալ գործիքների մշակում և վավերականացում,
• հավանական և նպատակային ընտրանքի ռազմավարության մոդելների մշակում,
• ժամանակակից սոցիալական հիմնախնդիրների ուսումնասիրություն և վերլուծություն,
• հասարակական նշանակալի ծրագրերի որակի մշտադիտարկում և գնահատում,
• բարձրագույն կրթության որակի գնահատում և մշտադիտարկում, ԵՊՀ-ի նորարարական ծրագրերի արդյունավետության գնահատում, հայ սոցիոլոգիական ավանդույթների շրջանակում հետազոտական աշխատանքների համակարգում և աջակցություն,
• սոցիոլոգիայի ամբիոնի պրակտիկաների, մեթոդական սեմինարների, դասընթացների, ամառային դպրոցների կազմակերպում,
• դասավանդման նոր մեթոդների փորձարկում,
• հայ հասարակության արդի հիմնախնդիրների ուսումնասիրություն:
Կիրառական սոցիոլոգիայի գիտահետազոտական լաբորատորիան աջակցում է նաև երիտասարդ և կայացած հասարակագետների գիտական ներուժի և հմտությունների զարգացմանը, մեթոդաբանական աջակցություն է ցուցաբերում ֆակուլտետի դասախոսական անձնակազմին և ուսանողներին նրանց հետազոտական աշխատանքներում:
2006 թվականից ի վեր լաբորատորիան իրականացրել է մի շարք ծրագրեր:
Մասնավորապես՝ 2008 թ. «ԵՊՀ-ում բարձրագույն կրթության որակի մոնիթորինգ և գնահատում» ծրագրի շրջանակում իրականացվել է «Բարձրագույն կրթության որակի գնահատման համընդհանուր չափորոշիչների մշակում» նախագիծը՝ ուղղված կրթության գնահատման ինդիկատորների համակարգի ստեղծմանը լոկալ և միջազգային փորձի ուսումնասիրման հիման վրա:
2009 թ. լաբորատորիան իրականացրել է «Բարձրագույն կրթության որակի գնահատման մեթոդաբանության գնահատում և փորձարկում» ծրագիրը, որի շրջանակում կատարվել է «Բարձրագույն կրթության մասնակցային գնահատում» սոցիոլոգիական հետազոտությունը:
«ԵՊՀ-ի նորարարական ծրագրերի արդյունավետության գնահատում» ծրագրի շրջանակում իրականացվել է ԵՊՀ հասարակագիտական ֆակուլտետներում մագիստրոսական համակարգի արդյունավետության գնահատում՝ ուղղված մագիստրոսական կրթական ծրագրի գործառնության արդյունավետության աստիճանի գնահատմանը և բարելավմանն ուղղված առաջարկների մշակմանը:
«ԵՊՀ ուսանողի իմիջի ուսումնասիրություն» հետազոտության շրջանակում լաբորատորիան իրականացրել է սոցիոլոգ ուսանողների կերպարի ուսումնասիրություն՝ նրանց ինքնընկալման առանձնահատկությունների և ուսման ընթացքում այդ առանձնահատկությունների փոփոխման դինամիկայի հետազոտման նպատակով:

The Applied Sociology Research Laboratory is a unique state-funded research center in the field of development of sociological research methodology, design and validation of research tools, fieldwork, and analysis of research results.
The laboratory develops the traditions of organization and implementation of fundamental and applied social science research, contributing to the improvement of the quality of sociological research, scientific-educational, and research activities in the Armenian reality.
The goals and objectives of the Laboratory of Applied Sociological Research are to:
• Develop a quality assessment system for applied sociological research,
• Organize and conduct sociological research,
• Develop ethical standards for planning, conducting, and working with data in sociological research;
• Create a sociological information base to apply in the fields of scientific, educational, management, administrative decision-making,
• Develop a toolkit for applying innovative research methods (visual, narrative, semiotic).
From a practical point of view, the laboratory aims to:
• Provide sociological information and expert opinion to state and non-state, local and international organizations, individuals, and social groups as needed within the scope of its achievements,
• Organize scientific and educational events (trainings, conferences, round table discussions, workshops) in the context of activities aimed at the development of research potential in RA.
The directions of the laboratory's activity are:
• Development and validation of universal tools for the analysis of current problems,
• Development of probability and purposive sampling strategy models,
• Study and analysis of contemporary social problems,
• Monitoring and evaluation of the quality of significant public programs,
• Evaluation and monitoring of the quality of higher education, evaluation of the effectiveness of innovative programs of YSU, coordination and support of research works within the framework of Armenian sociological traditions,
• Organization of internships, methodological seminars, courses, summer schools of the Chair of Sociology,
• Testing new teaching methods,
• Study of current issues in Armenian society.
The Applied Sociology Research Laboratory also supports the development of scientific potential and skills of young and experienced social scientists and provides methodological support to faculty teaching staff, and students in their research.
Since 2006, the laboratory has implemented many programs.
In particular:
• In 2008, within the framework of the "Monitoring and evaluation of the quality of higher education at YSU" program, the "Development of universal standards for the evaluation of the quality of higher education" was implemented, aimed at creating a system of indicators for the evaluation of education based on the study of local and international experience.
• In 2009, the Laboratory implemented the program "Evaluation and testing of the methodology of quality assessment of higher education", within the framework of which the sociological research "Participatory Assessment of Higher Education" was carried out.
• Within the framework of the "Evaluation of the effectiveness of innovative programs of YSU" program, an evaluation of the effectiveness of the Master's system in the social science faculties of YSU was carried out, aimed at evaluating the degree of effectiveness of the operation of the Master's educational program and developing proposals for improvement.
• Within the scope of the "Student Image Study of YSU" research, the laboratory carried out a study of the image of sociologist students to investigate the characteristics of their self-perception and the dynamics of changes in these characteristics during their studies.