4. Հումանիտար հետազոտությունների ինստիտուտ
Հումանիտար հետազոտությունների ինստիտուտը պարբերական հրատարակությունների ու հոդվածների միջոցով գիտապրակտիկ տեսանկյունից վեր է հանում, հետազոտում, ուսումնասիրում, վերլուծում և արժևորում կրոնագիտությանը, հնագիտությանը, ազգագրությանը, մարդաբանությանը, բրիտանական գրականությանը, պատմության փիլիսոփայությանը, վրացագիտությանը և հայերենագիտությանն առնչվող հացեր: Հումանիտար հետազոտությունների ինստիտուտը ստեղծում է միջգիտաճյուղային հետազոտությունների հարթակ՝ տարաբնույթ հետազոտությունների իրականացման նպատակով: Նպաստում է միջգիտաճյուղային հետազոտությունների կատարմանն ու արդյունքների հրապարակայնացմանը, աջակցում է հումանիտար գիտությունների ոլորտում առկա հետազոտողներին իրենց աշխատանքները հրապարակելու ու հանրայնացնելու գործում, մասնագիտական աջակցություն է ցուցաբերում հանրային տարբեր կառույցներին ու ինստիտուտներին՝ փորձագիտական գիտելիքների ձեռքբերման ու տարածման համար, վեր է հանում նշված ոլորտներում առկա խնդիրները, տեղական ու տարաշրջանային սպառնալիքները, դրանց դիմագրավելու գործիքներն ու մեխանիզմները:
Ինստիտուտի տնօրեն՝ պ.գ.դ., պրոֆ. Ժամկոչյան Անդրանիկ Սերոբի
• Ազգագրական և մարդաբանական հետազոտությունների լաբորատորիա
• Հնագիտական հետազոտությունների լաբորատորիա
Միջմշակութային կրոնագիտական կենտրոն
Միջմշակութային կրոնագիտական կենտրոնը պարբերական հրատարակությունների ու հոդվածների միջոցով գիտապրակտիկ տեսանկյունից վեր է հանում, ուսումնասիրում, վերլուծում և արժևորում կրոնի մարդաբանությանը, կրոնի հոգեբանությանը, կրոնի ֆենոմենոլոգիային, կրոնի սոցիոլոգիային և կրոնների պատմությանն առնչվող հացեր: Միջմշակութային կրոնագիտական կենտրոնը ստեղծում է միջգիտաճյուղային կրոնագիտական հետազոտությունների հարթակ՝ տարաբնույթ հետազոտությունների իրականացման նպատակով, նպաստում է միջգիտաճյուղային կրոնագիտական հետազոտությունների կատարմանն ու արդյունքների հրապարակայնացմանը, աջակցում է ոլորտում առկա հետազոտողներին` իրենց աշխատանքները հրապարակելու ու հանրայնացնելու գործում, մասնագիտական աջակցություն է ցուցաբերում հանրային տարբեր կառույցներին ու ինստիտուտներին՝ կրոնի ոլորտի փորձագիտական գիտելիքների ձեռքբերման ու տարածման համար, կրոնագիտական տեսանկյունից վեր է հանում այս ոլորտում առկա խնդիրները, տեղական ու տարածաշրջանային սպառնալիքները, դրանց դիմագրավելու գործիքներն ու մեխանիզմները, ձևավորում է միջգիտաճյուղային կրոնագիտական հետազոտությունների մշակույթ, որը հիմք է դառնում նորանոր հետազոտությունների ու նոր գաղափարների առաջացման:
Կենտրոնի ղեկավար՝ փ.գ.թ., դոց. Բարսեղյան Պարգև Աշոտի
Հեռ․՝ (37491) 59 88 03
Էլհասցե՝ pargevbarseghyan@ysu.am
Հնագիտական հետազոտությունների լաբորատորիա
Վերջին տասնամյակների ընթացքում նորագույն մեթոդների վրա հիմնված հնագիտական հետազոտությունները ՀՀ տարածքում հեղաշրջիչ դեր ունեցան մեր երկրի հնագույն պատմության վերակազմության գործում: Որակապես և քանակապես հարստացած աղբյուրագիտական հենքի շնորհիվ հնարավոր դարձավ նորովի մեկնաբանել հայ ժողովրդի հնագույն պատմության բազմաթիվ հարցեր: Այս համատեքստում ներկայացված թեմայի շրջանակում իրականացվում է Հայաստանի հնագիտական հուշարձանների և հնալանդշաֆտի ուսումնասիրություն, որը ներառում է դաշտային աշխատանքները, նյութի լաբորատոր մշակումը, չափագրումը և հրապարակումը: Լաբորատորիայի աշխատանքները ծավալվում են հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝ Հայաստանի տարածքի բնակեցումը և դրա փուլերը, Հայաստանի տարածքում վաղ երկրագործական մշակույթի առաջացումը և տարածումը, Հայաստանի մեգալիթյան և կոթողային հուշարձանների առաջացումը և էվոլյուցիան, Հայաստանում հին և միջնադարյան քաղաքակրթական միավորների առաջացումը և զարգացումը, թանգարանային նյութի մոնիթորինգ և հանրայնացում:
Լաբորատորիայի վարիչ՝ պ.գ.դ., պրոֆ. Ավետիսյան Հայկ Գրիգորի
Էլհասցե՝ h.avetisyan@ysu.am
Ազգագրական և մարդաբանական հետազոտությունների լաբորատորիա
Ազգագրական և մարդաբանական հետազոտությունների լաբորատորիայի հիմնական խնդիրը ինչպես ավանդական ազգաբանական, այնպես էլ արդի մարդաբանական տարբեր հիմնախնդիրների ուսումնասիրությունն է։ Մի կողմից՝ արդիական ու կարևոր են հայոց ավանդական մշակույթի ուսումնասիրությունները նոր մոտեցմամբ, տեսական-մեթոդաբանական վերջին մշակումների կիրառմամբ, մյուս կողմից՝ ավելի կարևոր են դառնում ինքնության, սոցիալ-մշակութային փոխակերպումներով պայմանավորված զարգացումների, պատերազմի և էթնիկ հակամարտությունների մարդաբանական ուսումնասիրության ու բազմաթիվ այլ խնդիրները։ Առանձնացված և այլ խնդիրների մարդաբանական ուսումնասիրությունը կարևոր է հատկապես արդի փուլում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունն ու հայ հասարակությունը կանգնած են լուրջ մարտահրավերների առաջ, որոնց հաղթահարումը պահանջում է համալիր մոտեցումներ ու լուծումներ։ Ազգագրական և մարդաբանական խնդիրների այս շրջանակն է առանձնացվում որպես լաբորատորիայի հետազոտական հարցադրումների հիմնական շրջանակ։ Հետազոտությունների արդյունքները լինելու են ոչ միայն ակադեմիական, այլև կիրառական և ներառվելու են կրթական դասընթացներում, նպաստելու են ուսանողների հետազոտական հմտությունների ու կարողությունների զարգացմանը։
Լաբորատորիայի վարիչ՝ պ.գ.թ., դոց. Գաբրիելյան Մխիթար Ռազմիկի
Հեռ․՝ (010) 71 06 00
Էլհասցե՝ m.gabrielyan@ysu.am
Բրիտանական գրականության և լեզվամշակույթի ուսումնասիրության խումբ
Բրիտանական գրականության և լեզվամշակույթի ուսումնասիրության խումբը հիմնադրվել է 2017 թվականին: Գիտական գործունեությունը խումբը ծավալում է գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության բազային ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակում: Ծրագրի նպատակն է իրականացնել բրիտանական գրականության և մշակույթի համալիր հետազոտություններ՝ շեշտադրելով բրիտանական ինքնության մեջ արտացոլված ազգային ինքնության հասկացությունը և քննության առարկա դարձնելով ազգային մշակույթով պայմանավորված տարրերը: Լայն իմաստով ծրագրի նպատակն է զարգացնել Մեծ Բրիտանիայի տարածաշրջանային լեզուների, մշակույթների և բրիտանական գրականության հանդեպ առավել մեծ գիտական հետաքրքրություն, ինչպես նաև Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի անգլիական բանասիրության ամբիոնի ուսանողներին ծանոթացնել բրիտանական մշակույթին և գրականությանը` միաժամանակ ընդլայնելով ամբիոնի հետազոտական ծրագիրը: Ծրագրի մեկնարկային ուղղություն ընտրված է շոտլանդական մշակույթը՝ որպես եվրոպական մշակույթի ինքնատիպ և դինամիկ զարգացող ոլորտ: Կատարված հետազոտությունների արդյունքներն ամփոփվում են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող ամսագրերում, ինչպես նաև ներկայացվում են միջազգային գիտաժողովներում:
Խմբի ղեկավար՝ բ.գ.թ., դոց. Սարգսյան Մարիանա Սամվելի
Էլհասցե՝ marianasargsyan@ysu.am
Պատմության փիլիսոփայության և տեսության լաբորատորիա
Պատմության փիլիսոփայության և տեսության լաբորատորիան հետազոտական կենտրոն է, որի ուշադրության առանցքը պատմության գաղափարն է, պատմության վերամտածման ու վերաշարադրման հնարավորությունը, պատմական մեթոդների կիրառման հորիզոնները։ Լաբորատորիան առաջիկա տարիներին հետազոտելու է արդիականացման հայկական հարացույցները՝ խնդիր դնելով նոր շերտեր բացահայտելու 19-20-րդ դարերի պատմության, մասնավորապես հայոց պատմության մեջ։ Լաբորատորիան ղեկավարում է Տուրկուի համալսարանի (Ֆինլանդիա) պրոֆեսոր Կալլե Փիհլայնենը, համաղեկավարը ԵՊՀ դոցենտ Դավիթ Մոսինյանն է։ Լաբորատորիան նպաստում է ժամանակակից գիտական դիսկուրսի զարգացմանը՝ հարթակ առաջարկելով նորարարական մտածողության և պատմական նոր մեթոդաբանությունների հետազոտման համար:
Լաբորատորիայի վարիչ՝ փ.գ.թ., դոց. Մոսինյան Դավիթ Ռոմիկի
Էլհասցե՝ davitmosinyan@ysu.am
Վրացագիտության կենտրոն
Հայագիտության՝ որպես գերակա ուղղության համակողմանի զարգացումն ու ինտեգրումը միջազգային գիտական միջավայր հնարավոր չէ առանց տարածաշրջանային, այդ թվում՝ վրացագիտության համալիր հետազոտությունների։ Այդ առումով ԵՊՀ վրացագիտության կենտրոնն ունի նշանակալի և ինքնատիպ առաքելություն։ Կենտրոնի կրթագիտական և հետազոտական գործունեության կարևորությունը ու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է հայ-վրացական դարավոր պատմամշակութային, էթնոքաղաքական  փախառնչությունների ու փոխազդեցությունների հարուստ փորձի գնահատմամբ, այդ ժառանգության վերաարժևորմամբ։ Կովկասյան բազմէթնիկ տարածաշրջանի քաղաքակրթական մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրն ունի արդիական նշանակություն։ Այն պայմանավորված է նաև տարածաշրջանային երկրների փոխհարաբերություններում, անվտանգային հիմնախնդիրների համատեքստում, հիշյալ մշակութային ժառանգության արծարծմամբ այդ երկրների առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով փոխլրացման հենքին խարսխված հնարավոր սցենարների մշակմամբ։
Կենտրոնի ղեկավար՝ պ.գ.թ., դոց. Զոհրաբյան Էդիկ Լենդրուշի
Հեռ․՝ (060) 71 06 09
Էլհասցե՝ eduardzohrabyan@ysu.am
Հայերենագիտական հետազոտությունների լաբորատորիա
Լաբորատորիայի նպատակը հայերենի բառամթերքի համապարփակ նկարագրությունն է՝ ըստ բառիմաստային խմբերի՝ ֆիզիկական աշխարհ (լանդշաֆտ, կենդանիներ, բույսեր, եղանակ, գույներ ևն) և մշակույթ (արհեստ, հավատալիքներ ևն), հնդեվրոպական նախահայրենիքի, Առաջավոր Ասիայի և Հայկական լեռնաշխարհի առնչակցության համատեքստում և հայոց լեզվի զարգացման բոլոր փուլերում՝ հնդեվրոպական ակունքներից (մ․թ․ա․ շուրջ IV հազարամյակ) մինչև արդի բարբառներ։ Հնդեվրոպական տրոհումից հետո վաղնջահայերենի կրողները տեղի ոչ հնդեվրոպական լեզուներից փոխառել են ենթաշերտային բազմաթիվ բառեր: Այս նախապատմական փուլերին հաջորդել են պատմական հին ու նոր շրջանները, երբ հայերենը լեզվական առնչություններ է ունեցել կովկասյան, անատոլիական, խուռա-ուրարտական, սեմական, իրանական և այլ լեզուների հետ։ Լաբորատորիան հայերենի բառամթերքը քննելու է բնիկ հայկական և փոխառյալ բառախմբերի բազմաշերտ փոխհարաբերությունների համատեքստում։ Իմաստախմբերի քննություններն ամփոփվելու են տեղեկատվական մեծ ընդգրկման և գունային տարբերակման աղյուսակներով ու այլ պատկերներով։ Հետազոտությունների արդյունքները հրատարակվելու են գիտական հոդվածների և մենագրությունների տեսքով:

4. Institute for Social and Humanitarian Studies
The Institute of Humanities Research (RIH) detects, investigates, analyzes and evaluates diverse questions in its periodical publications and articles in the fields of Religious Studies, Archeology, Ethnology, Anthropology, British Literature, Philosophy of History, Georgian Studies and   from an academic-practical viewpoint. The Institute of Humanities Research creates creates a special platform for interdisciplinary research with numerous possibilities for diverse studies. It encourages the attainment of interdisciplinary investigations and the publications of their outcomes. It supports scholars in the fields of Humanities in the process of publishing and releasing. It shows professional support to the public organizations and institutions for gaining and amplifying the actual expertise. Besides that, the institute detects existing social issues from all mentioned fields in regard to local and regional challenges, and explores the tools and mechanisms for overcoming them.
• Laboratory of Archeological Research
• Laboratory of Ethnographic and Anthropological Research
Cross-Cultural Center for Religion Studies
The Intercultural Center for the Study of Religion, through periodic publications and articles, identifies studies, analyzes, and evaluates topics related to the anthropology of religion, psychology of religion, phenomenology of religion, sociology of religion, and the history of religions, from both academic and practical perspectives.
The center creates a platform for interdisciplinary religious studies to facilitate diverse types of research. It promotes the execution and public dissemination of interdisciplinary research in religion, supports existing researchers in publishing and sharing their work, and offers professional assistance to various public structures and institutions for the acquisition and dissemination of expert knowledge in religious studies.
From a religious studies standpoint, it identifies current issues in the field, local and regional threats, and the tools and mechanisms to address them. Ultimately, it fosters a culture of interdisciplinary research in religious studies, laying the foundation for new investigations and ideas.
Laboratory for Archaeological Research
In recent decades, archaeological research in Armenia based on modern methods has played a transformative role in reconstructing the country’s ancient history.
Thanks to a significantly enriched source base, both qualitatively and quantitatively, it has become possible to reinterpret many aspects of the ancient history of the Armenian people.
Within this context, the laboratory studies Armenia’s archaeological monuments and paleo-landscapes, including fieldwork, laboratory processing of materials, measurement, and publication.
The main directions of the laboratory's activities are:
• Settlement of the territory of Armenia and its phases
• Emergence and spread of early agricultural culture in Armenia
• Emergence and evolution of megalithic and monumental structures in Armenia
• Development of ancient and medieval civilizational units in Armenia
• Monitoring and dissemination of museum materials
Laboratory for Ethnographic and Anthropological Research
The primary aim of the Laboratory for Ethnographic and Anthropological Research is the study of both traditional ethnographic and contemporary anthropological issues.
On one hand, research on traditional Armenian culture remains relevant and important, especially with the application of modern theoretical and methodological approaches. On the other hand, issues such as identity, developments caused by socio-cultural transformations, and anthropological studies of war and ethnic conflicts have gained heightened importance.
The anthropological examination of these and other specific problems is particularly vital today, as the Republic of Armenia and Armenian society face serious challenges that require complex approaches and solutions.
This scope of ethnographic and anthropological problems defines the laboratory's primary research questions. The outcomes of these studies will be both academic and applied, integrated into educational curricula and contributing to the development of students' research skills and competencies.
British Literature and Cultural Studies Group
The British Literature and Cultural Studies Group was founded in 2017. Its academic activity takes place within the framework of the Base Funding Program for Scientific and Scientific-Technical Activities.
The program aims to conduct comprehensive research on British literature and culture, focusing on the concept of national identity as reflected in British identity and examining elements shaped by national culture.
Broadly, the program seeks to foster greater scholarly interest in the regional languages, cultures, and literature of the United Kingdom and to introduce students of the Department of English Philology at the Faculty of European Languages and Communication to British culture and literature—while simultaneously expanding the department’s research program.
The initial focus of the program is Scottish culture as a unique and dynamically evolving area of European culture.
The results of the research are published in both local and internationally recognized journals and presented at international conferences.
Laboratory of the Philosophy and Theory of History
The Laboratory of the Philosophy and Theory of History is a research center focused on the concept of history, its rethinking and rewriting, and the horizons of applying historical methods.
In the coming years, the laboratory will study Armenian models of modernization, with the goal of uncovering new layers within the history of the 19th and 20th centuries, particularly in Armenian history.
The laboratory is headed by Professor Kalle Pihlainen of the University of Turku (Finland), with YSU Associate Professor Davit Mosinyan serving as co-director.
The laboratory contributes to the development of contemporary academic discourse by offering a platform for innovative thinking and research into new historical methodologies.
Center for Kartvelian (Georgian) Studies
Comprehensive development of Armenian Studies as a priority field and its integration into the international academic environment is impossible without regional research, including Kartvelian (Georgian) studies.
In this context, YSU’s Center for Kartvelian Studies holds a significant and unique mission.
The importance and necessity of the center’s educational and research activities stem from the centuries-old historical, cultural, and ethno-political ties and interactions between Armenia and Georgia, as well as the reevaluation of this shared heritage.
Preserving the cultural heritage of the multiethnic Caucasus region is an issue of current relevance.
This is especially important in the context of regional relations and security challenges, where analyzing and addressing these issues through cultural heritage helps develop mutually supportive strategies for facing shared challenges.
Laboratory for Armenian Studies
The aim of the laboratory is to provide a comprehensive description of the Armenian lexicon, categorized into semantic fields such as the physical world (landscape, animals, plants, weather, colors, etc.) and culture (crafts, beliefs, etc.) within the context of the Indo-European homeland, the Near East, and the Armenian Highlands across all stages of the Armenian language—from Proto-Indo-European roots (circa 4th millennium BCE) to modern dialects.
After the Indo-European breakup, speakers of Proto-Armenian borrowed numerous substratum words from local non-Indo-European languages.
These prehistoric stages were followed by historical periods (both ancient and modern), during which Armenian interacted with Caucasian, Anatolian, Hurro-Urartian, Semitic, Iranian, and other languages.
The laboratory studies Armenian vocabulary in the context of the multilayered interaction between native Armenian and borrowed lexical groups.
Semantic field studies will be presented in charts with extensive data and color-coded visualizations.