5. Ավանդույթների վերականգնումով դեպի նոր ավանդույթների ստեղծում. ամառային դպրոց ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում
Ավանդույթների վերականգնումով դեպի նոր ավանդույթների ստեղծում. ամառային դպրոց ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ Վանաձորի «Ծիծեռնակ» ճամբարում հուլիսի 4-12-ը անցկացվել է միջազգային արևելագիտական ամառային դպրոց, որը կրում էր «Օրբելի - 2025» անվանումը՝ ի պատիվ աշխարհահռչակ հայ արևելագետ Հովսեփ Օրբելու։ Գիտական այս միջոցառման համակազմակերպիչներն էին արևելագիտական միջազգային այնպիսի խոշոր կենտրոններ, ինչպիսիք են Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի արևելյան ֆակուլտետը և Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտը։ Ամառային դպրոցի կազմակերպմանը աջակցել էին Երևանի պետական համալսարանը, Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Գուգարաց թեմը, ՀՀ ԳԱԱ հովանու ներքո գործող «Հայագիտական ուսումնասիրությունները ֆինանսավորող համահայկական հիմնադրամը» և Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսաստանյան կենտրոնը (Ռոսսոտրուդնիչեստվո)։
Բացման խոսքում ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը նշեց. «Սա մեր ռուսաստանյան գործընկեր կազմակերպությունների՝ Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի և Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի արևելյան ֆակուլտետի հետ իրականացվող առաջին ամառային ուսանողական ճամբարն է, որը մեր լայն համագործակցության ուղղություններից մեկն է։ Հայկական և ռուսական արևելագիտական դպրոցներն ունեն ընդհանուր ավանդույթներ, և կարևոր է, որպեսզի երիտասարդ սերնդի արևելագետները ոչ միայն իմանան այդ մասին, այլև շարունակեն դրանք, և ես հուսով եմ, որ ամառային դպրոցը կնպաստի դրան»։
Ամառային դպրոցի ծրագիրը բաղկացած էր ակադեմիական ինտենսիվ ծրագրից, որը ներառում էր արևելագիտության ու հայագիտության հատման տիրույթում գտնվող տասնյակ դասախոսություններ, քննարկումներ և գործնական պարապմունքներ։ «Օրբելի – 2025» դպրոցի շրջանակում հանդես են եկել շուրջ 30 արևելագետ մասնագետներ ԵՊՀ-ից, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայից, Մատենադարանից, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանից, Մոսկվայի ու Սանկտ Պետերբուրգի արևելագիտական կենտրոններից։ Դպրոցի շրջանակում դասախոսություններ են ներկայացրել նաև համակազմակերպիչ կողմ հանդիսացող կառույցների ղեկավարները՝ պ.գ.դ., պրոֆեսոր Ա. Մասլովը (ՄՊՀ Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի տնօրեն) և Ա. Ռոդիոնովը (ՍՊՊՀ արևելյան ֆակուլտետի դեկանի առաջին տեղակալ)։ Ոչ ֆորմալ հանդիպման ձևաչափով մասնակիցների հետ հանդիպել են ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մ. Սոբհանին, ՀՀ ՌԴ դեսպան Ս. Կոպիրկինը, փորձառու դիվանագետներ։
Դպրոցի մասնակիցների թվում էին ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի, Մոսկվայի պետական համալսարանի և Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի արևելագիտական ուղղության ուսանողները (ընդհանուր՝ 55 մասնակից)։ Նրանք հնարավորություն են ունեցել ոչ միայն ունկնդրելու ծրագրի ակադեմիական մասը, այլև մասնակցելու ճանաչողական այցերին դեպի Օրբելի եղբայրների թանգարան, Սևանավանք, Սևանի Վազգենյան հոգևոր դպրանոց, Հաղպատի ու Սանահինի վանական համալիրներ, Միկոյան եղբայրների թանգարան, Գյումրի քաղաք և այլն։
Ամառային դպրոցի ավարտին ծրագիրը հաջողությամբ յուրացրած ուսանողները ստացել են ավարտական վկայական։
«Օրբելի» միջազգային արևելագիտական դպրոցը կրելու է ամենամյա բնույթ. «Օրբելի – 2026»-ը անցկացվելու է Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում։

5. From restoring traditions to creating new ones: summer school at YSU Faculty of Oriental Studies
On the initiative of YSU Faculty of Oriental Studies, an international Oriental studies summer school titled "Orbeli - 2025" was held from July 4 to 12 at the "Tsitsernak" camp in Vanadzor, in honor of the world-renowned Armenian orientalist Hovsep Orbeli. The co-organizers of this academic event included prominent international Oriental studies centers such as the Faculty of Asian and African Studies (St. Petersburg State University) and the Institute of Asian and African Studies (Moscow State University). The summer school was supported by Yerevan State University, the Diocese of Gougark of the Armenian Apostolic Church, the Pan-Armenian Foundation for the Support of Armenian Studies (under the auspices of the National Academy of Sciences of Armenia), and the Russian House in Yerevan (Rossotrudnichestvo).
In his opening speech, Ruben Melkonyan, Dean of YSU Faculty of Oriental Studies and Doctor of Philological Sciences, Professor, stated: "This is our first summer student camp organized in collaboration with our Russian partner institutions – the Faculty of Asian and African Studies at St. Petersburg State University and the Institute of Asian and African Studies at Moscow State University. It is one of the key directions of our broad cooperation. The Armenian and Russian Oriental studies schools share common traditions, and it is important that the younger generation of orientalists not only be aware of these traditions but also continue them. I hope that the summer school will contribute significantly to this."
The summer school program comprised an intensive academic curriculum, featuring a series of lectures, discussions, and practical sessions on the intersection of Oriental studies and Armenian studies.
The participants included 55 students specializing in Oriental studies from YSU, Moscow State University, and Saint Petersburg State University. They had the opportunity not only to attend the academic program but also to take part in educational excursions to various places, including the Orbeli Brothers Museum, Sevanavank Monastery, the Vaskenian Spiritual Seminary in Sevan, the Haghpat and Sanahin Monastic Complexes, the Mikoyan Brothers Museum, and the city of Gyumri.
At the conclusion of the summer school, students who successfully completed the program were awarded certificates of completion.
The "Orbeli" International Oriental Studies Summer School will be held annually, with "Orbeli – 2026" planned to take place in Saint Petersburg.