5. ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկան ներկայացվել է Կլինիկական իրավաբանական կրթության եվրոպական համաժողովում (ENCLE)
ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկան ներկայացվել է Կլինիկական իրավաբանական կրթության եվրոպական համաժողովում (ENCLE)
Հունիս 22, 2026
ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի տնօրեն Քնարիկ Վարդանյանը ս․թ․ հունիսի 15-16-ը մասնակցել է Էդինբուրգի համալսարանի իրավագիտության դպրոցում (Շոտլանդիա, Էդինբուրգ) կայացած Կլինիկական իրավաբանական կրթության եվրոպական ցանցի (ENCLE) 12-րդ համաժողովին, որը կազմակերպվել էր Կլինիկական իրավաբանական կրթության միջազգային հանդեսի (IJCLE) հետ համատեղ։
Համաժողովը համախմբել էր կլինիկական իրավաբանական կրթության ոլորտի մասնագետների, դասախոսների, հետազոտողների և պրակտիկ իրավաբանների աշխարհի տարբեր երկրներից՝ փորձի փոխանակման, նորարարական կրթական մեթոդների քննարկման և համագործակցության նոր հնարավորությունների ձևավորման նպատակով։
Գիտական այս միջոցառումը հնարավորություն է տվել ծանոթանալու կլինիկական իրավաբանական կրթության ոլորտի միջազգային փորձին, մասնակցելու մասնագիտական քննարկումների և գաղափարների փոխանակման, ինչպես նաև հաստատելու և զարգացնելու համագործակցային կապեր տարբեր երկրների իրավաբանական կլինիկաների և կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ։ Քննարկումների առանցքում եղել են կլինիկական իրավաբանական կրթության զարգացման, ուսանողների գործնական հմտությունների ձևավորման և իրավաբանական կլինիկաների գործունեության արդյունավետության բարձրացման հետ կապված մի շարք հարցեր։
Համաժողովի առանձնահատկություններից էր ինտերակտիվ ձևաչափը․ բացի լիագումար նիստերից և հիմնական զեկուցումներից՝ ծրագրի մեծ մասը կազմված էր զուգահեռ թեմատիկ քննարկումներից և կարճ ներկայացումներից, որոնք մասնակիցներին հնարավորություն էին տալիս ակտիվ ներգրավվելու մասնագիտական բանավեճերում և կիսվելու իրենց լավագույն փորձով։
ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի մասնակցությունը համաժողովին հնարավոր է դարձել Ռաուլ Վալենբերգի անվան մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի ինստիտուտի (RWI) հայաստանյան գրասենյակի աջակցության շնորհիվ, որի հետ շարունակական համագործակցությունը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանում կլինիկական իրավաբանական կրթության զարգացման և միջազգային մասնագիտական հարթակներում հայկական փորձի ներկայացման գործում։
Համաժողովին մասնակցությունը ևս մեկ կարևոր քայլ էր ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայի միջազգային համագործակցության ընդլայնման ճանապարհին՝ նպաստելով մասնագիտական նոր կապերի հաստատմանը, առաջավոր փորձի ուսումնասիրմանը և Հայաստանում կլինիկական իրավաբանական կրթության զարգացմանը։

5. YSU Legal Clinic presented at European Network for Clinical Legal Education conference
Knarik Vardanyan, Director of the YSU Legal Clinic, participated in the 12th conference of the European Network for Clinical Legal Education (ENCLE), held on June 15-16 at the University of Edinburgh School of Law in Edinburgh, Scotland. The conference was organized jointly with the International Journal of Clinical Legal Education (IJCLE).
The conference brought together specialists, lecturers, researchers and practicing lawyers in the field of clinical legal education from different countries to exchange expertise, discuss innovative teaching methods and explore new opportunities for cooperation.
The academic event provided an opportunity to learn about international experience in clinical legal education, take part in professional discussions and exchanges of ideas, and establish cooperation with representatives of legal clinics and educational institutions from different countries. The discussions focused on several issues related to the development of clinical legal education, the formation of students' practical skills and the improvement of the effectiveness of legal clinics.
The conference stood out for its interactive format. In addition to plenary sessions and keynote presentations, much of the program consisted of parallel thematic discussions and short presentations, enabling participants to engage in professional debates and share best practices.
The participation of the YSU Legal Clinic in the conference was made possible with the support of the Armenia office of the Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law (RWI), whose continued cooperation plays an important role in the development of clinical legal education in Armenia and the presentation of Armenian experience on international professional platforms.
Participation in the conference was another important step toward expanding the YSU Legal Clinic's international cooperation, contributing to the establishment of new professional contacts, the study of advanced experience and the development of clinical legal education in Armenia.