5. Ռազմիկ Դավոյանի 85-ամյակին նվիրված գիտաժողով
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի, ՀՀ ԳԱԱ Մ․ Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի և «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության համագործակցությամբ ս․թ․ հոկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ Ռազմիկ Դավոյանի 85-ամյակին նվիրված գիտաժողով։
Գիտաժողովի բացման և ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցան ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արշալույս Գալստյանը, «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության վարչության անդամ Արտաշես Շահբազյանը, բանաստեղծի կինը՝ Լոնդոնի համալսարանի լեզվաբանության դոկտոր Արմինե Թամրազյան-Դավոյանը և «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Ռուզան Առաքելյանը։
Ողջունելով ներկաներին՝ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արշալույս Գալստյանը մասնավորապես նշեց, որ արդեն ավանդույթ է դարձել «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության և Երևանի պետական համալսարանի համատեղ գործունեությունը, որի շնորհիվ պարբերաբար անցկացվում են մեր մշակույթի և գրականության նշանավոր գործիչների կյանքին ու ստեղծագործություններին նվիրված գիտական նստաշրջաններ։ Լևոն Շանթին, Համաստեղին, Նիկոլ Աղբալյանին, Հակոբ Օշականին, Մուշեղ Իշխանին, Հակոբ Կարապենցին և մեր այլ մեծերի տարբեր հոբելյաններին նվիրված տարատեսակ միջոցառումներին, գիտական նստաշրջաններին և աշխատաժողովներին ավելանում է նաև նշանավոր բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանի ծննդյան 85-ամյակին նվիրված այս գիտաժողովը։
Ա․ Գալստյանը նաև նշեց, որ Դա­վո­յա­նը ժա­մա­նա­կա­կից հայ գրա­կա­նութ­յան նշա­նա­վոր ներ­կա­յա­ցու­ցիչ էր, ա­վե­լի քան 40 ժո­ղո­վա­ծո­ւի և գրքե­րի հե­ղի­նակ, որի ստեղ­ծա­գոր­ծութ­յուն­նե­րը տպագր­վել են նաև ար­տերկ­րի մի շարք պար­բե­րա­կան­նե­րում: Ա­վե­լի քան վեց տաս­նամ­յակ նրա յու­րա­հա­տուկ ու բազ­մա­շերտ ստեղ­ծա­գոր­ծութ­յու­նը՝ որ­պես պոե­զիա ու ար­ձակ, որ­պես եր­գի վե­րած­ված բա­նաս­տեղ­ծութ­յուն ու հրա­պա­րա­կա­խո­սութ­յուն, որ­պես մարդ­կա­յին զգաց­մունք և քա­ղա­քա­ցիա­կան մտա­հո­գութ­յուն, ու­ղեկ­ցում է մեզ։
Մեծանուն բանաստեղծին նվիրված անդրանիկ գիտաժողովի ընթացքում ներկայացված զեկուցումները նորովի բացահայտեցին և վերարժևորեցին Ռազմիկ Դավոյանի ստեղծագործության տարաբնույթ հարցեր. չափածոյի և արձակի գրականագիտական և լեզվաբանական խնդիրներ, գեղագիտական և գրապատմական նշանակություն, երաժշտության և թատերական արվեստի հետ ունեցած սերտ առնչություններ։
Զեկուցումներով հանդես եկան պրոֆեսորներ Դավիթ Գասպարյանը, Աննա Ասատրյանը, Սուրեն Աբրահամյանը, Սոկրատ Խանյանը, Աշոտ Գալստյանը, Հենրիետա Սուքիասյանը, դոցենտներ Կարինե Մարտիրոսյանը, Անուշ Ասլիբեկյանը, Քնարիկ Աբրահամյանը և ուրիշներ։
Գիտաժողովը նշանակալի քայլ էր Ռազմիկ Դավոյանի ստեղծագործությունները նոր դիտանկյունից վերլուծելու և դրանց վերաբերյալ գիտական խոսքը հարստացնելու ուղղությամբ՝ միաժամանակ նպաստելով տաղանդավոր բանաստեղծի գրական ժառանգության արժևորմանն ու հանրահռչակմանը։

5. Conference dedicated to 85th anniversary of Razmik Davoyan
On October 10 of this year, a conference dedicated to the 85th anniversary of Razmik Davoyan was held through the collaboration of YSU Faculty of Armenian Philology, Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University, the Institute of Literature after M. Abeghyan in NAS RA, and Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society.
The opening and welcoming remarks were delivered by Arshaluys Galstyan, Dean of YSU Faculty of Armenian Philology; Artashes Shahbazyan, member of Central Executive Board of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society; the poet’s wife, Armine Tamrazyan-Davoyan, Doctor of Linguistics at the University of London; and Ruzan Arakelyan, Director of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society’s Armenia office.
In her welcome address, Dean Arshaluys Galstyan highlighted that the joint activities of the Hamazkayin Society and Yerevan State University have become a tradition, regularly organizing scholarly sessions dedicated to prominent figures in Armenian culture and literature. Alongside various scholarly sessions and workshops dedicated to the anniversaries of Levon Shant, Hamastegh, Nikol Aghbalyan, Hakob Oshakan, Mushegh Ishkhan, Hakob Karapents, and other prominent figures, this conference dedicated to the 85th anniversary of the renowned poet Razmik Davoyan is added to the series.
A. Galstyan also emphasized that Davoyan was a significant contemporary representative of Armenian literature, authoring more than 40 collections and books, with his works also published abroad in several diaspora communities. For over six decades, his multifaceted and profound creative output—as poetry and prose, as song lyrics and narrative discourse, as human emotion and civic concern—continues to guide and inspire us.
During the inaugural conference dedicated to the esteemed poet, the presented papers offered fresh insights and re-evaluations of various aspects of Razmik Davoyan’s work, including metric and prose literary and linguistic issues, aesthetic and literary-historical significance, and close relationships with music and theatrical art.
Presentations were given by Professors David Gasparyan, Anna Asatryan, Suren Abrahamyan, Sokrat Khanyan, Ashot Galstyan, Henrietta Sukiasyan; Associate Professors Karine Martirosyan, Anush Aslibekyan, Knarik Abrahamyan, and others.
The conference marked a significant step forward in analyzing Razmik Davoyan’s works from new perspectives and enriching the scholarly discourse surrounding them, while simultaneously contributing to the appreciation and promotion of the talented poet’s literary legacy.