5. Գիտական համագործակցության նոր հնարավորություն. Հռոմի Սապիենզայի համալսարանի դոցենտի պլենար դասախոսությունը Քիմիայի ֆակուլտետում
Գիտական համագործակցության նոր հնարավորություն. Հռոմի Սապիենզայի համալսարանի դոցենտի պլենար դասախոսությունը Քիմիայի ֆակուլտետում
Սեպտեմբեր 19, 2025
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետում սեպտեմբերի 19-ին հյուրընկալվեց Հռոմի Սապիենզայի համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետի ֆիզիկական քիմիայի ոլորտի դոցենտ Ալեսանդրո Լաթինին։ Իտալացի գործընկերոջ այցի նպատակն էր ստեղծել մասնագիտական կապեր ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի հետ, ինչպես նաև քննարկել երկու համալսարանների միջև փոխանակման ծրագրերի հնարավորությունը։
Այցի շրջանակում Ալեսանդրո Լաթինին ներկայացրեց Սապիենզայի համալսարանի «RimLab» կոչվող լաբորատորիայի խմբի ձեռքբերումները հիբրիդահալոգենային և քալկոգենային պերովսկիտների (RimLAB Research Activity on Hybrid Halide Perovskites and Chalcogenide Perovskites) ստացման բնագավառում։ Պլենար դասախոսության և թեմատիկ քննարկման ընթացքում իտալացի գործընկերը պատասխանեց Քիմիայի ֆակուլտետի գիտաշխատողների և ուսանողների հարցերին՝ ներկայացնելով նաև իր հարուստ մասնագիտական փորձն ու գիտելիքները։
Այցի ընթացքում Ալեսանդրո Լաթինին ծանոթացավ Քիմիայի ֆակուլտետի լաբորատոր պայմաններին և գիտահետազոտական աշխատանքներին։ Քննարկվեցին ապագայում համատեղ նախագծեր իրականացնելու հնարավորությունները։ Օտարերկրյա գործընկերը բարձր գնահատեց ֆակուլտետի լաբորատորիաների տեխնիկական հագեցվածությունն ու կատարվող գիտահետազոտական աշխատանքները։
Նմանօրինակ հանդիպումները հնարավորություն են ընձեռում ընդլայնելու գործակցային կապերը, կատարելու համատեղ հետազոտություններ, կազմակերպելու գիտաժողովներ, որոնք մշտապես առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցրել Քիմիայի ֆակուլտետի գործունեության մեջ։

5. New opportunity for scientific cooperation: Plenary lecture by Sapienza University of Rome associate professor at Chemistry Faculty
New opportunity for scientific cooperation: Plenary lecture by Sapienza University of Rome associate professor at Chemistry Faculty
September 19, 2025
On September 19, the Faculty of Chemistry at Yerevan State University hosted Associate Professor Alessandro Latini from the Department of Physical Chemistry at Sapienza University of Rome. The visit aimed to establish professional connections with YSU Chemistry Faculty and explore potential exchange programs between the two universities.
During the visit, Alessandro Latini presented the achievements of the RimLab research group at the Sapienza University in the field of hybrid halide and chalcogenide perovskites. In his plenary lecture and subsequent thematic discussion, the Italian colleague answered questions from YSU Chemistry Faculty researchers and students, sharing his extensive professional experience and knowledge.
Latini also toured the faculty’s laboratory facilities and became acquainted with ongoing research activities. Future opportunities for joint projects were discussed. The visiting scholar highly praised the technical equipment of the faculty’s laboratories and the quality of the scientific research being conducted.
Such meetings provide valuable opportunities to expand collaborative ties, conduct joint research, and organize conferences—activities that have always held a special place in the Faculty of Chemistry’s work.