5. Հանդիպում-քննարկում պորտուգալացի պրոֆեսորի հետ ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետում
Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետը հոկտեմբերի 20-24-ը հյուրընկալեց Պորտուգալիայի Ավեիրուի համալսարանի քիմիական ինժեներիայի դոկտոր, պրոֆեսոր Նունու Գամային։
Այցի ընթացքում պրոֆեսորը հանդիպեց ֆակուլտետի դասախոսներին և ուսանողներին՝ ներկայացնելով իր փորձը նյութագիտության և նորարարական նախագծերի ոլորտում։ Նա հանդես եկավ հետաքրքիր և արդիական երկու դասախոսություններով՝ «Պլաստիկ նյութեր՝ ճանապարհ դեպի ավելի լուսավոր ապագա», «Կայուն ապագայի կառուցում՝ կապելով արդյունաբերությունը և ակադեմիական աշխարհը»։
Դասախոսություններ կարդալուց զատ՝ պրոֆեսոր Գաման այցելեց Քիմիայի ֆակուլտետի գիտահետազոտական լաբորատորիաներ, ծանոթացավ ֆակուլտետի նյութատեխնիկական բազային, ընթացող հետազոտական ծրագրերին և ԵՊՀ գիտական ներուժին։
Այցը կարևոր քայլ էր ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի և Ավեիրուի համալսարանի միջև գիտական համագործակցության ստեղծման և միջազգային կապերի զարգացման ուղղությամբ։

5. Meeting and discussion with Portuguese professor at YSU Faculty of Chemistry
From October 20 to 24, the Faculty of Chemistry at Yerevan State University hosted Professor Nuno Gama, Doctor of Chemical Engineering from the University of Aveiro, Portugal.
During his visit, Professor Gama met with faculty members and students, sharing his expertise in materials science and innovative research projects. He delivered two engaging and topical lectures titled "Plastics: A Path Toward a Brighter Future" and "Building a Sustainable Future: Bridging Industry and Academia".
In addition to the lectures, Professor Gama toured the faculty’s research laboratories, familiarized himself with the material and technical base, ongoing research projects, and the broader scientific potential of YSU.
The visit marked an important step toward establishing scientific collaboration and enhancing international cooperation between YSU Faculty of Chemistry and the University of Aveiro.