5. Մեծ քայլ դեպի Հայաստանի կիբեռանվտանգության նոր մշակույթի ձևավորում
Մեկնարկեց «ԿիբեռԱմիս-2025»-ի շրջանակում անցկացվող Հայաստանի ուսանողական ազգային առաջին կիբեռվարժանքը։ ԵՊՀ ուսանողները մրցույթի առաջին փուլում զբաղեցրին մրցանակային հորիզոնականներ՝ ի ցույց դնելով իրենց մասնագիտական հմտությունները և հարուստ գիտելիքները։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության (ԲՏԱ) նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության (ՀՏՀԳ) տնօրեն Ներսես Երիցյանը։ Նրանք կարևորեցին կիբեռվարժանքների դերակատարումը հատկապես ուսանողների շրջանում, քանի որ կիբեռկարողությունների հզորացումը սկսվում է հենց կրթությունից: Նրանց խոսքով՝ այդ է պատճառը, որ մրցույթի կազմակերպիչների ջանքերն ուղղված են ուսանողների համար այսօրինակ վարժանքների միջոցով իրական կիբեռսցենարների միջավայր ստեղծելուն։ Ըստ նրանց՝ նման մրցույթները կօգնեն ուսանողներին ստանալ գործնական հմտություններ, ստացած գիտելիքը կիբեռիրավիճակներում կիրառելու հնարավորություն՝ կյանքում ստեղծված բարդ խնդիրները լուծելու համար։
Դիմելով ուսանողներին՝ Ներսես Երիցյանը հավելեց, որ չպետք է վախենալ ձախողումներից, ինչը ևս կյանքի մի մասն է կազմում, ուստի ամենօրյա համառ աշխատանքով պիտի զարգացնել գիտելիքները, բարելավել փորձառությունը, համագործակցել ոլորտի մասնագետների հետ և կատարելագործվել։
Կիբեռվարժանքն ունի երկու փուլ՝ անհատական և թիմային: 60 մասնակիցներ ներկայացնում էին Հայաստանի տարբեր բուհեր՝ Երևանի պետական համալսարան, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան, Հայաստանի ամերիկյան համալսարան, Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարան և այլն:
ԵՊՀ ուսանողներին վարժանքի ընթացքում աջակցում էր ԻԿՄ ֆակուլտետի դասախոս Նարինե Մարտիրոսյանը:
Ընդգծենք, որ անհատական մրցույթում պատվավոր առաջին տեղը զբաղեցրեց ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի (ԻԿՄ) ուսանող Ժենյա Միրզոյանը՝ ցույց տալով 100-տոկոսանոց արդյունք (10․000 միավորով): ԵՊՀ մյուս 6 ներկայացուցիչներից երկուսը նույնպես անցան խմբային փուլ. Ադելինա Զախարյանը զբաղեցրեց 6-րդ (9000 միավորով), Արշակ Զատիկյանը՝ 22-րդ (5000 միավորով) հորիզոնականները:
Առաջին փուլը հաջողությամբ հաղթահարած մասնակիցներից ձևավորվեց 6 խումբ՝ 5-ական ուսանողով: Խմբային փուլը կանցկացվի այս տարվա նոյեմբերին, ինչի արդյունքում կընտրվի Հայաստանի ազգային ուսանողական կիբեռթիմը: Հենց այդ կիբեռթիմն էլ 2026-ին կներկայացնի Հայաստանը Եվրոպական կիբեռանվտանգության մրցույթում (European Cybersecurity Challenge, ECSC):
Շնորհավորում ենք մեր ուսանողներին՝ Ժենյա Միրզոյանին, Ադելինա Զախարյանին և Արշակ Զատիկյանին՝ բարձր արդյունքների և մասնագիտական հմտությունների ցուցադրման համար՝ մաղթելով նոր հաջողություններ կիբեռանվտանգության ոլորտում:
Հիշեցնենք, որ «ԿիբեռԱմիս-2025»-ը և դրա շրջանակում անցկացվող միջոցառումներն իրականացվում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ:

5. Major step forward in shaping new cybersecurity culture in Armenia
The first National Student Cyber Exercise of Armenia was launched as part of "CyberMonth-2025". Students from Yerevan State University secured top positions in the first phase of the competition, demonstrating their professional skills and extensive knowledge.
Opening remarks were delivered by Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, and Nerses Yeritsyan, Director of the Information Systems Agency of Armenia. They emphasized the crucial role of cyber exercises, particularly among students, noting that the development of cybersecurity capabilities begins with education. According to them, this is why the organizers focus on creating real cyber scenario environments for students through such exercises. They added that these competitions help students acquire practical skills and apply their knowledge in real cyber situations, equipping them to solve complex challenges in life.
Addressing the students, Nerses Yeritsyan highlighted that one should not fear failure, as it is a natural part of life. He stressed the importance of continuous effort to enhance knowledge, gain experience, collaborate with field professionals, and pursue personal growth.
The cyber exercise comprises two stages: individual and team competitions. Sixty participants represented various Armenian universities, including Yerevan State University, National Polytechnic University of Armenia, American University of Armenia, and the Russian-Armenian University, among others. YSU students were supported during the exercise by Narine Martirosyan, a lecturer at the Faculty of Informatics and Applied Mathematics.
In the individual competition, the first place was awarded to YSU Informatics and Applied Mathematics student Zhenya Mirzoyan, who achieved a perfect score of 10,000 points. Two other YSU representatives also advanced to the team phase: Adelina Zakharyan, who placed 6th with 9,000 points, and Arshak Zatikyan, who placed 22nd with 5,000 points.
From the participants who successfully passed the first phase, six teams of five students each were formed. The team phase will take place in November this year, ultimately selecting Armenia's national student cyber team. This team will represent Armenia in the European Cybersecurity Challenge (ECSC) in 2026.
We congratulate our students—Zhenya Mirzoyan, Adelina Zakharyan, and Arshak Zatikyan—for their outstanding results and professional skills, wishing them continued success in the field of cybersecurity.
It is worth noting that "CyberMonth-2025" and the related events are organized with the support of the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia.