5. ԵՊՀ «sudo YSU» թիմը՝ Հայաստանի միակ ներկայացուցիչը կիբեռանվտանգության միջազգային հարթակում
Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում ս․թ․ մարտի 27-28-ը անցկացվեց «International Cybersecurity CTF 2026» հեղինակավոր մրցույթը, որին մասնակցեց Երևանի պետական համալսարանի «sudo YSU» թիմը։ 17 երկրների 100 լավագույն համալսարանական թիմերի շարքում ԵՊՀ-ն Հայաստանը ներկայացնող միակ թիմն էր:
Կիբեռանվտանգության միջազգային մրցույթը կազմակերպվել էր Տաշքենդի Կենտրոնական Ասիայի համալսարանի նախաձեռնությամբ:
Մրցույթն անցկացվեց ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիական սարքավորումներով հագեցած ընդարձակ սրահում, որտեղ տիրում էր մրցութային լարված մթնոլորտ: Կազմակերպիչները սահմանել էին խիստ կանոններ. թիմի ղեկավարների մուտքն աշխատանքային տարածք արգելված էր, իսկ կամավորների հատուկ խումբը հետևում էր, որ առաջադրանքների լուծման ընթացքում բացառվի արհեստական բանականության օգտագործումը կամ չգրանցված սարքերի կիրառումը:
Մրցույթի արդյունքում ԵՊՀ-ն ներկայացնող «sudo YSU» թիմն ընդգրկվեց երրորդ տասնյակում:
Թիմի ղեկավար, ծրագրավորման և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ամբիոնի դասախոս Նարինե Մարտիրոսյանը, անդրադառնալով ԵՊՀ թիմի մասնակցությանը մրցույթին,  ընդգծեց. «Մեր ուսանողները ոչ միայն մասնագիտական գիտելիքներով, այլև իրենց կազմակերպվածությամբ, համերաշխությամբ ու մարտական ոգով բարձր պահեցին համալսարանի պատիվը»։
Հատկանշական է, որ թիմի առաջատար անդամ Սանդրո Հակոբյանը, որը մրցույթի կանոնների սահմանափակումների պատճառով այս անգամ չկարողացավ մասնակցել, շարունակում էր ակտիվորեն մարզել թիմը, փոխանցել իր փորձն ու հմտությունները նորեկներին։
Մրցույթը հնարավորություն տվեց ուսանողներին ընկերանալու տարբեր երկրների մասնակիցների հետ՝ դրանով իսկ ամրապնդելով միջազգային կապերը։ Մրցույթի վերջին օրը կազմակերպված քաղաքային տուրն ուսանողներին հնարավորություն տրվեց ծանոթանալու Տաշքենդի պատմամշակութային վայրերին և համտեսելու ավանդական ուզբեկական փլավ։
Այս մասնակցությունը ևս մեկ անգամ փաստեց, որ ԵՊՀ ուսանողները մրցունակ են միջազգային ասպարեզում և պատրաստ են դիմակայելու կիբեռանվտանգության ոլորտի ամենաբարդ մարտահրավերներին:

5. Armenia represented solely by sudo YSU team at international cybersecurity competition
On March 27–28, the prestigious International Cybersecurity CTF 2026 competition took place in Tashkent, Uzbekistan, bringing together 100 leading university teams from 17 countries. Among them was Yerevan State University's sudo YSU team, the sole representative of Armenia.
The competition, organized by the Central Asian University of Tashkent, was held in a spacious hall equipped with advanced high-tech infrastructure, where an atmosphere of intense competition prevailed. Strict rules were enforced: team leaders were prohibited from entering the working area, and a dedicated group of volunteers ensured that no artificial intelligence tools or unauthorized devices were used during the problem-solving process.
In the competition, the sudo YSU team ranked among the top thirty.
Reflecting on the team's participation, team leader Narine Martirosyan, a lecturer at the Chair of Programming and Information Technologies, emphasized, "Our students upheld the honor of the university not only through their professional knowledge, but also through their organization, unity, and fighting spirit."
Notably, the team's leading member, Sandro Hakobyan, who was unable to participate this time due to competition restrictions, continued to actively coach the team, sharing his experience and skills with newer members.
The competition also provided students with the opportunity to build connections with participants from different countries, further strengthening international ties. On the final day, a city tour allowed participants to explore Tashkent's historical and cultural landmarks and taste traditional Uzbek plov.
This participation once again demonstrated that YSU students are competitive on the international stage and ready to take on the most complex challenges in cybersecurity.