3. ԵՊՀ ռեկտորը պաշտոնական այցով մեկնել է Քուվեյթ
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Քուվեյթ, որտեղ նախատեսված մի շարք հանդիպումները միտված էին ԵՊՀ-ի և տեղի գիտակրթական կենտրոնների միջև գործակցային առկա կապերի ամրապնդմանն ու նոր հարաբերությունների հաստատմանը։
Այցի շրջանակում ԵՊՀ ներկայացուցիչներն այցելել են Քուվեյթի համալսարան, հանդիպել ռեկտորի՝ պրոֆեսոր Ֆայեզ Մանշար ալ Դուֆիրիի հետ և քննարկել համատեղ ծրագրերի իրագործման հնարավորությունները։
Հանդիպում է կազմակերպվել նաև Քուվեյթի համալսարանի լեզուների ուսուցման կենտրոնի տնօրեն, դոկտոր Խալիդ ալ Ֆադլիի հետ: Վերջինիս հետ քննարկվել են ԵՊՀ-ում արաբագիտության դասավանդման առանձնահատկությունները, ոլորտում արձանագրված հաջողությունները և գործակցության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված նախագծերը, այդ թվում` ուսանողների փոխանակման ծրագրերին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Քուվեյթ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև պատվավոր կոչում շնորհելու հանդիսավոր արարողություն. ԵՊՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ՝ բարերար, աշխարհում խաղաղության օրակարգի առաջմղման ջատագով Աբդ ալ Ազիզ Սաուդ ալ Բաբտեյնին համալսարանի հետ ակտիվ համագործակցության ու մասնագիտական գործունեության արդյունավետ կազմակերպմանն աջակցելու համար շնորհվել է «ԵՊՀ պատվավոր դոկտորի» կոչում:
Աբդ ալ Ազիզ Սաուդ ալ Բաբտեյնը` համալսարանական ընտանիքի նոր պատվավոր անդամը, պատրաստակամություն է հայտնել համատեղ իրականացնելու մի շարք ծրագրեր ու աջակցելու համալսարանականների առաջարկած նախաձեռնությունների իրագործմանը։
Նրա հետ մասնավորապես քննարկվել են ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում արաբերենի ուսուցման կրթական նոր ծրագիր մշակելու և ներդնելու, հայ և արաբական գրական գործերը, ինչպես նաև Ղուրանը հայերեն թարգմանելու նախաձեռնություններն ու ծրագրերը։
Կողմերը հույս են հայտնել, որ անցկացված հանդիպումները մոտ ապագայում կարձանագրեն տեսանելի արդյունքներ՝ միաժամանակ նպաստելով ԵՊՀ-ի զարգացմանն ու միջազգայնացմանը։
Նշենք, որ ԵՊՀ ռեկտորի հետ պաշտոնական այցով Քուվեյթում էին ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը, Արաբագիտության ամբիոնի վարիչ Հայկ Քոչարյանը, Արևելագիտության ֆակուլտետի դասախոս Վահե Հակոբյանը:

3. YSU Rector had an official visit to Kuwait
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan had an official visit to Kuwait, where a number of scheduled meetings were aimed at strengthening existing cooperative ties between YSU and local scientific and educational centers and establishing new relations.
Within the framework of the visit, YSU representatives visited Kuwait University, met the Rector, Professor Fayez A. Al-Dhafiri, and discussed the possibilities of implementing joint projects.
A meeting was also organized with Dr. Khaled Al Fadhli, director of the Kuwait University Language Learning Center. The peculiarities of teaching Arabic studies at YSU, the successes recorded in the field and the projects aimed at increasing the efficiency of cooperation, including a number of issues related to student exchange programs, were discussed with the director of the center.
As part of the working visit to Kuwait, an honorary title-granting ceremony was also held. By the decision of the YSU Academic Council, Abd al-Aziz al-Babtain, a benevolent supporter of the world peace agenda, was awarded the title of "Honorary Doctorate of YSU" for active cooperation with the university and effective organization of professional activities.
Abd al-Aziz al-Babtain, the new honorary member of the university family, expressed his willingness to jointly apply a number of projects and support the implementation of initiatives proposed by university students.
In particular, the initiatives and plans to develop and implement a new educational program for teaching Arabic at the Faculty of Oriental Studies of YSU, Armenian and Arabic literary works, as well as the translation of the Qur'an into Armenian were discussed with him.
The parties expressed hope that the held meetings will record visible results shortly while contributing to the development and internationalization of YSU.
It should be noted that the YSU delegation members were YSU Vice-Rector for Development and Innovations Mikayel Hovhannisyan, Dean of the Faculty of Oriental Studies Ruben Melkonyan, Head of the Chair of Arabic Studies Hayk Kocharyan, Lecturer of the Faculty of Oriental Studies Vahe Hakobyan.