3. Հասարակական գործիչ, մոնսինյոր Պասկալ Գոլնիշին շնորհվել է ԵՊՀ պատվավոր դոկտորի կոչում
Արժևորելով մոնսինյոր Պասկալ Գոլնիշի երկարամյա նվիրումը կրթությանը, ինչպես նաև ծավալած մարդասիրական գործունեությունը՝ ԵՊՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ նրան շնորհվել է ԵՊՀ պատվավոր դոկտորի կոչում:
Ֆրանսիացի Պասկալ Գոլնիշը տարիներ շարունակ համագործակցում է ԵՊՀ-ի հետ. նրա ղեկավարած «Արևելքի ուղի» («L’Œuvre d’Orient») կազմակերպությունն աջակցել է բազմաթիվ ուսանողների վարձավճարների փոխհատուցման հարցում, օգնել արցախցի ուսանողներին, ինչպես նաև նպաստել համալսարանի ենթակառուցվածքների բարելավմանը։ Այս նվիրումի և շարունակական աջակցության համար էլ Երևանի պետական համալսարանի գիտական խորհուրդը որոշել է մոնսինյոր Պասկալ Գոլնիշին շնորհել բուհի ամենաբարձր՝ ԵՊՀ պատվավոր դոկտոր կոչումը։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով հյուրերին, բարձր գնահատեց Պասկալ Գոլնիշի և նրա ղեկավարած կազմակերպության՝ տարիներ շարունակ ցուցաբերած մարդասիրական և կրթական աջակցությունը․
«Մեծ ուրախությամբ ենք ձեզ հյուրընկալում ԵՊՀ-ում։ Մենք գիտենք՝ այս տարիների ընթացքում որքան եք աջակցել թե՛ մեր ուսանողներին, թե՛ բուհին։ Բազմաթիվ ուսանողներ Ձեր և «Արևելքի ուղի» կազմակերպության շնորհիվ հնարավորություն են ստացել շարունակելու իրենց ուսումը։ Ցանկանում եմ հատկապես ընդգծել արցախցի ուսանողներին կրթաթոշակներ տրամադրելու փաստը, ինչպես նաև այն աջակցությունը, որ ցուցաբերվել է արցախցի տեղահանված ընտանիքներին։ Այս ամենի համար հայտնում ենք մեր խորին երախտագիտությունը. վստահ ենք՝ մեր համագործակցությունը շարունակվելու է»,- նշեց ԵՊՀ ռեկտորը։
ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի դեկան Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանն իր ելույթում շեշտեց.
«Սա բացառիկ հնարավորություն է ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնելու Ձեր նվիրման և ծավալած հայանպաստ գործունեության համար։ Կարծում եմ՝ դա Ձեր՝ հայասեր լինելու ապացույցն է: Չեմ հիշում ուսանողությանը, ուսման վարձավճարներին վերաբերող մի ծրագիր, որի համար դիմել ենք և դրական պատասխան չենք ստացել։ Երանի այն օրը, երբ մեր սիրելի Անդրանիկ Սրբազանը դարձավ այս կազմակերպության հետ կապող օղակ, որի շնորհիվ էլ այն մեզ համար դարձավ հարազատ կառույց։ Լիահույս եմ, որ մեր համագործակցությունը կշարունակվի, և որ Դուք կայցելեք նաև մեր ֆակուլտետ՝ դասախոսություններով հանդես գալու»,- ասաց նա։
Մոնսինյոր Պասկալ Գոլնիշը, ստանալով ԵՊՀ պատվավոր դոկտորի բարձր կոչումը, շնորհակալություն հայտնեց համալսարանին՝ այսօրինակ գնահատականի համար։
Պասկալ Գոլնիշը, դիմելով ԵՊՀ ուսանողներին, ասաց, որ ուսումը ոչ միայն անձնական առաջխաղացում է, այլև պատասխանատվություն՝ պահպանելու և զարգացնելու ազգային ժառանգությունն ու արժեքները։
«Ես գիտեմ, որ ԵՊՀ-ն մեծ աշխատանք է տանում ի նպաստ կրթության բարելավման և զարգացման: Ցանկանում եմ, որ միշտ հպարտ լինեք հայ լինելու համար, որովհետև ձեր ապագան այս հողի վրա է, ոչ թե այլ տեղում։ Ուզում եմ, որ այս ճանապարհը միասին անցնենք։ Մենք ենք ձեզ շնորհակալ այն բանի համար, որ ապրում եք և ապացուցում, թե ինչ է նշանակում իսկական հայ լինել։ Վստահ եղեք՝ մեր կազմակերպությունը ձեր կողքին է և շարունակելու է քաջալերել հայկական մշակույթի ներկայությունը»,- ավելացրեց նա։
Նշենք, որ հանդիպմանը ներկա էին նաև Տ․ Գևորգ արքեպիսկոպոս Նորատունկյանը, Անդրանիկ եպիսկոպոս Այվազյանը, ԵՊՀ ակադեմիական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, գիտական հարցերի գծով պրոռեկտոր Ռաֆայել Բարխուդարյանը, զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, գիտական խորհրդի քարտուղար Մերի Հովհաննիսյանը, ինչպես նաև հյուրեր, ուսանողներ։

May 20, 2025 | 15:02
In recognition of Monsignor Pascal Gollnish's long-standing dedication to education and his extensive humanitarian work, the Academic Council of Yerevan State University has awarded him the title of Honorary Doctor of YSU.
Pascal Gollnish, a French national, has been collaborating with YSU for many years. The organization L'Œuvre d'Orient, which he leads, has supported numerous students by covering their tuition fees, assisted students from Artsakh, and contributed to the improvement of the university's infrastructure. In recognition of this dedication and ongoing support, YSU Academic Council has awarded Monsignor Pascal Gollnish the highest honor – the title of Honorary Doctor of YSU.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, while welcoming the guests, highly appreciated the humanitarian and educational assistance provided by Pascal Gollnish and his organization over the years.
"We are delighted to host you at YSU. We know how much you have supported both our students and the university over these years. Many students have had the opportunity to continue their education thanks to you and L'Œuvre d'Orient. I would particularly like to highlight the fact that scholarships were given to students from Artsakh, as well as the support provided to displaced families from Artsakh. For all of this, we express our deepest gratitude and are convinced that our cooperation will continue," said YSU rector.
The Dean of YSU Faculty of Theology, Bishop Anushavan Jamkochyan, emphasized in his speech:
"This is a unique opportunity to once again express our gratitude for your dedication and extensive work in favor of Armenia and its people. I think this is a clear testament to your love for Armenians. I cannot recall any initiative related to students or tuition fees that we have applied for and not received a positive response. I fondly recall the day when our beloved Archbishop Andranik became the link to this organization, making it a familiar and trusted entity for us. I am hopeful that our cooperation will continue, and that you will also visit our faculty to deliver lectures," he said.
Monsignor Pascal Gollnish, upon receiving the title of Honorary Doctor of YSU, thanked the university for such recognition.
Addressing YSU students, Pascal Gollnish said that education is not only personal advancement but also a responsibility to preserve and develop national heritage and values.
"I know YSU is doing great work to improve and advance education. I want you to always be proud of being Armenian because your future is rooted in this land, not elsewhere. I want us to walk this path together. We are grateful to you for living and proving what it means to be a true Armenian. Rest assured, our organization will always be by your side and will continue to promote the presence of Armenian culture," he added.
Among the attendees at the meeting were Archbishop Gevorg Noratunkyan, Bishop Andranik Ayvazyan, YSU Vice-Rector for Academic Affairs Elina Asriyan, Vice-Rector for Scientific Affairs Rafayel Barkhudaryan, Vice-Rector for Development and Innovation Mikayel Hovhannisyan, Academic Secretary Meri Hovhannisyan, as well as guests and students.