3. Համագործակցության հուշագիր ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և ՀՀ հաշտարարների պալատի միջև
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և ՀՀ հաշտարարների պալատի միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր՝ նպատակ ունենալով ամրապնդելու և շարունակաբար զարգացնելու իրավաբանական կրթության և գիտության արդյունավետ կապը պրակտիկ դաշտի հետ:
Ֆակուլտետի դեկան Հարություն Խաչիկյանը բարձր գնահատեց հաշտարարության զարգացման դերն ու նշանակությունը ՀՀ-ում՝ իրավագիտակցության, իրավական մշակույթի, իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված:
Նրա խոսքով՝ տարբեր մարմինների հետ արդյունավետ և երկարամյա համագործակցության փորձ ունեցող Իրավագիտության ֆակուլտետը պատրաստակամ է մասնագիտական ներուժը, գիտական ավանդույթները ներդնելու և համագործակցելու ՀՀ հաշտարարների պալատի հետ:
Արդյունավետ համագործակցության արդյունքում ուսանողները հնարավորություն կունենան տեսական գիտելիքները կիրառելու գործնականում և ձեռք բերելու գործնական հմտություններ՝ որպես հետազոտողներ և խորհրդատուներ ներգրավվելով Հաշտարարների պալատի համար անհրաժեշտ նախագծերում: Ֆակուլտետի իրավաբանական կլինիկան ևս մասնակցություն կունենա արտոնագրված հաշտարարի կողմից իրականացվող հաշտարարության գործընթացին:
Հաշտարարների պալատի նախագահ Գայանե Դեմիրչյանը բարձր գնահատեց ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի հետ համագործակցությունը: Լինելով ֆակուլտետի շրջանավարտ՝ նա արժևորեց համալսարանի դերը՝ շեշտելով հարազատ ֆակուլտետի ներդրումը իր մասնագիտական կայացման ճանապարհին:
Կողմերն ընդգծեցին, որ նմանօրինակ համագործակցությունները նպաստում են գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը՝ ստեղծելով նաև ուսանողների տեսական գիտելիքները գործնականում կիրառելու արդյունավետ միջավայր:

3. YSU Faculty of Law and RA Chamber of Mediators sign memorandum of cooperation
A memorandum of cooperation was signed between the Faculty of Law at Yerevan State University and the Chamber of Mediators of the Republic of Armenia, aiming to strengthen and continuously develop the effective connection between legal education and research and practical professional activity.
Dean of the Faculty of Law Harutyun Khachikyan highly appreciated the role and significance of mediation in Armenia, emphasizing the necessity of raising legal awareness, promoting legal culture, and enhancing public understanding of the law.
He noted that the Faculty of Law, with its long-standing experience in effective and sustained collaboration with various institutions, is ready to contribute its professional expertise and academic traditions to the cooperation with the Chamber of Mediators.
As a result of this collaboration, students will have the opportunity to apply theoretical knowledge in practice and acquire practical skills by participating as researchers and consultants in projects needed by the Chamber of Mediators. The faculty's Legal Clinic will also take part in mediation processes carried out by certified mediators.
Gayane Demirchyan, Chairperson of the Chamber of Mediators, expressed her appreciation for the collaboration with the Faculty of Law. Being an alumna of the faculty, she emphasized the university's role and highlighted the contribution of her beloved faculty to her professional development.
Both parties underlined that such collaborations strengthen and develop institutional partnerships while also creating an effective environment for students to apply theoretical knowledge in practice.