3. ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի «Համալսարանական» թատրոն-ստուդիան՝ «Ունիվերսիադա-2026» մրցույթի հաղթող
Մարտ 16, 2026 | 16:09
Հայ-ռուսական համալսարանում կազմակերպված «Ունիվերսիադա-2026» միջոցառումը անցկացվում է ամեն տարի՝ 2014 թվականից ի վեր, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հետ գործակցությամբ՝ ընդգծելով կրթության, սպորտի և հայրենասիրական արժեքների սերտ փոխկապակցվածությունը։ «Ունիվերսիադա-2026»-ի առաքելությունն է ձևավորել բարեկամական և համերաշխ միջավայր, որտեղ ուսանողները հնարավորություն ունեն ոչ միայն մրցելու, այլև ճանաչելու միմյանց, կառուցելու նոր կապեր և կիսվելու փորձով։ Միջոցառմանը այս տարի մասնակցում են ՀՀ 22 բուհեր, որոնց ներկայացուցիչները իրենց ուժերն են չափում մարզական, մշակութային և ինտելեկտուալ հարթակներում։
Միջոցառման մշակութային՝ թատերական արվեստի ուղղությամբ մրցույթում «Համալսարանական» թատրոն ստուդիայի սաները հանդիսատեսին ներկայացրին «Ծառա Սիմոնը» բեմադրությունը։
Ժյուրիի անդամ Սոնա Թորոսյանը բարձր գնահատեց համալսարանականների ելույթը՝ ընդգծելով նրանց բեմական կեցվածքը, ներդաշնակությունն ու պրոֆեսիոնալ մոտեցումը։ Մեծապես արժևորելով երիտասարդ դերասանների նվիրված աշխատանքը և բարձրարվեստ կատարումը՝ նա նշեց, որ ներկայացումը առանձնանում էր դերասանական համաչափ խաղով և բեմական ամբողջականությամբ։
Թատրոն-ստուդիայի սաները մեծ պատասխանատվությամբ էին մոտեցել ներկայացման բեմադրությանը․ նրանց համար սա ոչ միայն ստեղծագործական աշխատանք էր, այլև կարևոր հնարավորություն՝ իրենց ուժերն ու կարողությունները դրսևորելու մասնագիտական միջավայրում։ Նրանք նշեցին, որ խորապես տպավորված և հուզված էին, քանի որ այսօրինակ հարթակները ոչ միայն նպաստում են իրենց ստեղծագործական աճին, այլև նոր վստահություն են ներշնչում հետագա բեմական գործունեության համար։
Թատրոն-ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավար Գայանե Եղիազարյանը մատնանշեց, որ այս աշխատանքը ստեղծագործական հետաքրքիր գործընթաց էր, որտեղ հատկապես կարևոր էին երիտասարդ դերասանների ներուժը բացահայտելը և նրանց մեջ բեմի հանդեպ սեր ու նվիրվածություն սերմանելը։
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնը այսպիսով եզրափակեց այս տարվա մասնակցությունը «Ունիվերսիադա-2026» մրցույթին, որը հնարավորություն տվեց ուսանողներին և երիտասարդ ստեղծագործողներին ներկայացնելու իրենց տաղանդը, փոխանակվելու փորձով և հանդես գալու ստեղծագործական առողջ մրցակցային միջավայրում։
Նշենք, որ միջոցառման մշակութային մրցույթներին մասնակցել են նաև ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի աղջիկների պարային համույթը՝ ներկայանալով Սայաթ-Նովայի «Նազանի» կատարումով (բեմադրությունը՝ գեղ․ ղեկավար Անի Հարոյանի), և ԵՊՀ երգչախումբը՝ կատարելով Սայաթ-Նովայի «Քանի վուր ջան իմ», «Դուն էն հուրին իս», «Չկա քիզի նման» երգերի շարանը (խմբավար՝ Ռուբեն Կարասեֆերյան, գեղարվեստական ղեկավար՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Սարգսյան)։

March 16, 2026 | 16:09
As part of the "Universiade-2026" competition, students from the "Universitian" theater studio of the YSU Charles Aznavour Cultural Center presented the theatrical performance "Servant Simon", staged based on a work by Avetik Isahakyan. Under the artistic direction of Gayane Yeghiazaryan, the performance secured first place, sharing the top honor with representatives from the Russian-Armenian University.
Held at the Russian-Armenian University, "Universiade-2026" has been organized annually since 2014 in cooperation with the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. The event aims to promote the close link between education, sports, and patriotic values, while creating a space where students can compete, connect, and exchange ideas. This year, participants from 22 universities across Armenia are competing in sports, cultural, and intellectual fields.
Within the cultural program, the theater studio presented "Servant Simon" in the theater arts category.
Jury member Sona Torosyan praised the performance, highlighting the students' strong stage presence, coordination, and professional approach. She noted the actors' dedication and emphasized that the performance stood out for its balance and overall coherence on stage.
The students approached the production with a strong sense of responsibility, viewing it not only as a creative project but also as an opportunity to test themselves in a professional environment. They shared that the experience was both exciting and emotionally meaningful, adding that such platforms help them grow artistically and build confidence for future work on stage.
According to artistic director Gayane Yeghiazaryan, the production was a valuable creative process, focused on revealing the young actors' potential and nurturing their commitment to the stage.
With this achievement, the YSU Charles Aznavour Cultural Center has concluded its participation in this year's "Universiade-2026", which offered students and young artists a platform to showcase their talent, exchange experiences, and engage in a healthy creative competition.
The Cultural Center was also represented in other cultural categories: its girls' dance ensemble performed Sayat-Nova's "Nazani" (choreographed by artistic director Ani Haroyan), while the YSU Choir presented a selection of Sayat-Nova's songs, including "Kani vour jan im", "Dun en hurin is", and "Chka kizi nman" (conductor: Ruben Karasefyan; artistic director: Honored Artist of the Republic of Armenia Karen Sargsyan).