3. Մեկնարկել է Մոլեկուլային մոդելավորման և հաշվարկողական քիմիայի ամառային դպրոցը
Դսեղում ընթանում է Մոլեկուլային մոդելավորման և հաշվարկողական քիմիայի ամառային դպրոց-աշխատաժողովը, որը համախմբել է ԵՊՀ և արտերկրի երիտասարդ գիտնականներին և ուսանողներին՝ ձևավորելով միջազգային համագործակցության և կիրառական հետազոտությունների հարթակ։
Ամառային դպրոց-աշխատաժողովի նպատակն է սոցիալական հարթակներում և մասնագիտական խմբերում գիտնականների և ուսանողների առցանց շփումը տեղափոխել իրական միջավայր:
«Սոցիալական և մասնագիտական հարթակներում («Facebook», «ResearchGate» և այլն) գիտնականներն ու ուսանողները մշտապես առցանց շփման մեջ են, քննարկում են տեսական խնդիրներ: Այս ամառային դպրոցը նպատակ ունի գիտական առցանց հաղորդակցությունը տեղափոխելու իրական համագործակցության հարթակ՝ ապահովելով ավելի արդյունավետ քննարկումներ և համատեղ աշխատանք»,- ասաց ամառային դպրոցի կազմակերպչական թիմի անդամ, Ֆիզիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի հաշվարկային նյութագիտության լաբորատորիայի կրտսեր գիտաշխատող Օլգերտ Դալլաքյանը:
Նա ընդգծեց, որ ամառային դպրոցին մասնակցում են 10 գիտնականներ ԵՊՀ-ից և արտերկրից, այդ թվում՝ Գերմանիայից, Լեհաստանից, Իսրայելից և Ռուսաստանից: Հյուրընկալված բանախոսները ներկայացնում են Գերմանական էլեկտրոնային սինխրոտրոնը՝ Գերմանիայի գիտահետազոտական խոշորագույն կենտրոններից մեկը, ՌԳԱ Ա․ Ն․ Նեսմեյանովի անվան էլեմենտօրգանական միացությունների ինստիտուտը, Վեյցմանի գիտությունների ինստիտուտը, Նիկոլայ Կոպեռնիկոսի համալսարանը:
Օլգերտ Դալլաքյանի խոսքով՝ ճամբարին մասնակցելու համար գրանցվել են 20 ուսանողներ, որոնք մասնագիտանում են ֆիզիկական քիմիայի, տեսական ֆիզիկայի և մոդելավորման տեխնիկայի ուղղություններով։
«Նրանցից 7-ը ԵՊՀ-ից են՝ Քիմիայի ֆակուլտետից և Ֆիզիկայի ինստիտուտից, իսկ մնացած 13-ը՝ արտերկրի բուհերից, այդ թվում՝ Մոսկվայի պետական համալսարանից, Մյունխենի տեխնիկական համալսարանից, Սանկտ Պետերբուրգի ակադեմիական համալսարանից և այլն»,- ընդգծեց նա:
Աշխատաժողովն ունի հնգօրյա հագեցած գրաֆիկ և բաղկացած է երկու հիմնական մասից՝ դասական կոնֆերանս, որտեղ գիտնականները ներկայացնում են իրենց ընթացիկ հետազոտություններն ու գիտական նորությունները, և ինտենսիվ աշխատաժողովներ: Գիտական ծրագրի առանցքային ուղղություններից են մոլեկուլային դինամիկան, կոնֆորմացիոն անալիզը, բազմառեֆերենս հաշվարկները:
Օլգերտ Դալլաքյանը նշեց, որ ուսանողները բաժանվելու են խմբերի և փոխատեղման (ռոտացիոն) մեխանիզմով ամեն օր աշխատելու են տարբեր ուղղություններով։
«Մասնակիցներն աշխատելու են իրենց համակարգիչներով: Կազմակերպիչները հատուկ հաշվարկային ռեսուրսների որոշակի հասանելիություն կապահովեն ուսանողների համար»,- մատնանշեց նա:
Ճամբարի տրամաբանական ավարտը կլինի գիտական հաքաթոնը: Վերջին օրը ուսանողները խմբերով կմրցեն միմյանց դեմ՝ փորձելով արագ և արդյունավետ լուծել կազմակերպիչների առաջադրած բարդ մոդելավորման խնդիրը՝ կիրառելով ստացած նոր հմտությունները: Կազմակերպվելու է նաև պոստերային սեանս, որտեղ ուսանողները կցուցադրեն իրենց սեփական հետազոտական աշխատանքները:
Նշենք, որ նախագիծը ֆինանսավորվել է ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի գիտական միջոցառումների դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում:

3. Summer School on Molecular Modeling and Computational Chemistry launches
The Summer Workshop on Molecular Modeling and Computational Chemistry is being held in Dsegh, bringing together young scientists and students from YSU and abroad and creating a platform for international cooperation and applied research.
The summer workshop aims to move online communication among scientists and students on social platforms and in professional groups into a real-life setting.
"Scientists and students are constantly communicating online on social and professional platforms, such as Facebook, ResearchGate and others, and discussing theoretical issues. This summer school aims to transfer online scientific communication to a real platform for cooperation, ensuring more effective discussions and joint work," said Olgert Dallakyan, a member of the summer school's organizing team and junior researcher at the Computational Materials Science Laboratory of the Research Institute of Physics.
He noted that 10 scientists from YSU and abroad are participating in the summer school, including from Germany, Poland, Israel and Russia. The invited speakers represent the German Electron Synchrotron, one of Germany's largest research centers, the Nesmeyanov Institute of Organoelement Compounds of the Russian Academy of Sciences, the Weizmann Institute of Science and Nicolaus Copernicus University.
According to Dallakyan, 20 students specializing in physical chemistry, theoretical physics and modeling techniques registered to join the camp.
"Seven of them are from YSU, representing the Faculty of Chemistry and the Institute of Physics, while the remaining 13 are from foreign universities, including Moscow State University, the Technical University of Munich, St. Petersburg Academic University and others," he said.
The workshop has a full five-day schedule and consists of two main parts: a classical conference, where scientists present their current research and the latest scientific developments, and intensive workshops. The key areas of the program include molecular dynamics, conformational analysis and multireference calculations.
Dallakyan said the students will be divided into groups and will work in different areas each day through a rotation mechanism.
"Participants will work on their own computers, while the organizers will provide access to special computational resources," he said.
The camp will conclude with a scientific hackathon. On the final day, students will compete in groups to solve a complex modeling problem set by the organizers quickly and effectively by applying the new skills they have acquired. A poster session will also be organized, during which students will present their own research projects.
The project was funded under the scientific events grant program of the Higher Education and Science Committee of Armenia.