3. Հայագիտությունը Սոֆիայում. ԵՊՀ գիտնականները՝ միջազգային գիտական երկխոսության հարթակում
Հայագիտությունը միայն Հայաստանի սահմաններում զարգացող գիտական ուղղություն չէ։ Այն շարունակում է համախմբել տարբեր երկրների հետազոտողներին, ստեղծել համագործակցության նոր հարթակներ և նպաստել հայոց լեզվի, մշակույթի և պատմության ուսումնասիրությանը նաև արտերկրի ակադեմիական կենտրոններում։ Այս նպատակին էր ծառայում Սոֆիայի Սուրբ Կլիմենտ Օխրիդսկու անվան համալսարանում (Բուլղարիա) անցկացված «Հայաստան՝ դարերի և աշխարհների խաչմերուկ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որին մասնակցել են նաև ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ներկայացուցիչները:
Սոֆիայի համալսարանի դասական և նոր բանասիրության ֆակուլտետում գործող «Հայագիտություն և կովկասագիտություն» կրթական ծրագրի հիմնադրման 30-ամյակին նվիրված այս գիտաժողովին մասնակցել են ավելի քան 100 գիտնականներ, հետազոտողներ, ասպիրանտներ և ուսանողներ Հայաստանից, Բուլղարիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Ավստրիայից, Հունգարիայից, ԱՄՆ-ից և Ռուսաստանից՝ ներկայացնելով ավելի քան 90 գիտական զեկուցում։
Հայագիտական կենտրոն, որտեղ շարունակում է հնչել հայերեն խոսքը
Գիտաժողովի կարևոր առանձնահատկություններից մեկը բազմալեզու ձևաչափն էր․ զեկուցումները ներկայացվում էին հայերենով, անգլերենով, բուլղարերենով և ռուսերենով։ Սակայն կազմակերպիչների համար սկզբունքային էր, որ գիտաժողովի ընթացքում հնարավորինս հաճախ հնչի նաև հայերենը։
Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Սոֆիայի համալսարանի հայագիտության բաժնի ուսանողների մեծ մասը բուլղարացիներ են, որոնք զրոյից հայերեն են սովորում համալսարանում։ Նման գիտաժողովները նրանց հնարավորություն են տալիս ոչ միայն լսելու հայերեն խոսք, այլև անմիջականորեն շփվելու Հայաստանի առաջատար մասնագետների հետ, ծանոթանալու ժամանակակից հայագիտական հետազոտություններին և ընդլայնելու մասնագիտական հետաքրքրությունների շրջանակը։
«Հայաստանից դուրս գործող հայագիտական կենտրոնում գտնվելը բոլորովին այլ փորձառություն է։ Դա հնարավորություն է ոչ միայն ներկայացնելու մեր հետազոտությունները, այլև տեղում տեսնելու, թե ինչ նվիրումով են այլ երկրներում պահպանում ու զարգացնում հայագիտությունը։ Այսօրինակ հանդիպումները նաև նոր համագործակցությունների սկիզբ են դառնում»,- նշեց ԵՊՀ դոցենտ Նվարդ Վարդանյանը։
ԵՊՀ-ն՝ միջազգային գիտական երկխոսության ակտիվ մասնակից
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետից գիտաժողովին մասնակցել են Հայոց լեզվի և Հայ գրականության ամբիոնների ներկայացուցիչները, որոնք ներկայացրել են հայագիտության տարբեր ոլորտներին վերաբերող հետազոտություններ։
Ակադեմիկոս Հր. Թամրազյանի անվան հայ գրականության պատմության և գրականության տեսության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ., դոցենտ Նվարդ Վարդանյանը հանդես է եկել «Արցախյան ժողովրդական խաղերի բանահյուսական բաղադրիչները» թեմայով զեկուցմամբ։ Նա նաև ֆակուլտետի չորրորդ կուրսի ուսանող Մարիա Ապրեսյանի հետ համահեղինակությամբ ներկայացրել է «Արցախյան ավանդազրույցների տարբերակային քննություն» թեմայով հետազոտությունը։
Բ․գ․թ․, Հայ նորագույն գրականության պատմության և գրաքննադատության ամբիոնի դասախոս Մարինե Ղազարյանը ներկայացրել է «Արևելյան տարազի մշակութային ավանդույթը Հակոբ Մնձուրու պատմվածքներում» թեմայով զեկուցումը։
Բ․գ․թ․, Հայոց լեզվի ամբիոնի դոցենտ Արևիկ Քամալյանը հանդես է եկել «Գուշակության ծեսի հետ առնչվող բառային և դարձվածային միավորները հայերենում և բուլղարերենում» թեմայով, իսկ բ․գ․թ․, Հայոց լեզվի ամբիոնի դոցենտ Կարինե Միքայելյանը և ուսանող Արա Հասրաթյանը ներկայացրել են «Լեզուների գործառական բաշխումը հայալեզու սոցհարթակներում (հանրալեզվաբանական տեսանկյուն)» թեմայով հետազոտությունը։
Գիտաժողովից մինչև համագործակցության նոր հնարավորություններ
Մասնակիցների խոսքով՝ գիտաժողովը կարևոր հարթակ դարձավ ոչ միայն գիտական արդյունքների ներկայացման, այլև մասնագիտական նոր կապերի ձևավորման համար։ Հայաստանի և Բուլղարիայի հայագետների միջև ձեռք բերված ծանոթություններն ու քննարկումները կարող են հիմք դառնալ համատեղ հետազոտությունների և ապագա գիտական ծրագրերի։
«Այսօր գիտությունը զարգանում է միջազգային համագործակցության շնորհիվ։ Նման գիտաժողովները հնարավորություն են տալիս ոչ միայն ճանաչելու տարբեր երկրների գիտական դպրոցները, այլև ձևավորելու այնպիսի կապեր, որոնք հետագայում վերածվում են համատեղ նախագծերի ու հետազոտությունների»,- ընդգծեց Նվարդ Վարդանյանը։
Հայագիտությունը պահպանող նվիրյալները
Գիտաժողովի մասնակիցների վրա առանձնահատուկ տպավորություն է թողել Սոֆիայի համալսարանի հայագիտության կենտրոնի աշխատակազմի նվիրվածությունը։ Նրանց ջանքերով արդեն երեք տասնամյակ շարունակվում է հայոց լեզվի, գրականության, պատմության և մշակույթի դասավանդումն ու ուսումնասիրությունը։
«Չնայած աշխատակիցների փոքր թվին՝ գիտաժողովը կազմակերպված էր բացառիկ բարձր մակարդակով։ Ամենից շատ մեզ հուզեց այն ոգևորությունը, որով նրանք ընդունեցին Հայաստանից ժամանած մասնակիցներին։ Նրանց համար մեր ներկայությունը պարզապես մասնակցություն չէր, այլ վստահություն, որ իրենց հայագիտական կենտրոնը շարունակելու է զարգանալ Հայաստանի մասնագիտական աջակցությամբ»,- ասաց Արևիկ Քամալյանը։
Գիտաժողովն ավարտվել է մշակութային միջոցառումներով, որոնք կազմակերպվել էին Սոֆիայի հայկական տանը՝ համախմբելով Հայաստանից ժամանած գիտնականներին, բուլղարահայ համայնքի ներկայացուցիչներին և հայագիտությամբ հետաքրքրված ուսանողներին։

August 10, 2026 | 12:12
Armenian studies is not a field of scholarship confined to Armenia. It continues to bring together researchers from different countries, create new platforms for cooperation and promote the study of the Armenian language, culture and history at academic centers abroad. These aims were reflected in the international conference "Armenia: A Crossroads of Centuries and Worlds", held at Sofia University St. Kliment Ohridski in Bulgaria, with the participation of representatives of the YSU Faculty of Armenian Philology.
Dedicated to the 30th anniversary of the Armenian and Caucasian Studies academic program at the Faculty of Classical and Modern Philology of Sofia University, the conference brought together more than 100 scholars, researchers, PhD students and students from Armenia, Bulgaria, France, Germany, Italy, Austria, Hungary, the United States and Russia, who presented more than 90 research papers.
Armenian studies center where Armenian continues to be heard
One of the notable features of the conference was its multilingual format, with presentations delivered in Armenian, English, Bulgarian and Russian. At the same time, the organizers considered it important for Armenian to be heard as often as possible throughout the conference.
This is particularly significant because most students in the Armenian studies department at Sofia University are Bulgarians who begin learning Armenian from scratch. Conferences of this kind give them an opportunity not only to hear Armenian spoken, but also to communicate directly with leading specialists from Armenia, become familiar with contemporary research in Armenian studies and broaden their professional interests.
"Being at a center for Armenian studies outside Armenia is an entirely different experience. It is an opportunity not only to present our research, but also to witness the dedication with which Armenian studies is preserved and developed in other countries. Meetings like these also lay the groundwork for new cooperation," said YSU Associate Professor Nvard Vardanyan.
YSU as active participant in international scholarly dialogue
Representatives of the Chair of Armenian Language and Armenian Literature at the YSU Faculty of Armenian Philology participated in the conference, presenting research on different areas of Armenian studies.
Nvard Vardanyan, PhD, Associate Professor and Head of the Chair of History of Armenian Literature and Literary Theory after Academician Hr. Tamrazyan, delivered a presentation titled "Folkloric Components of Artsakh Folk Games". Together with fourth-year faculty student Maria Apresyan, she also co-authored and presented the study "Study of Variants of Artsakh Legends".
Marine Ghazaryan, PhD and lecturer at the Chair of History and Literary Criticism of Modern Armenian Literature, presented a paper titled "Cultural Tradition of Eastern Costume in Short Stories of Hakob Mndzuri".
Arevik Kamalyan, PhD and Associate Professor at the Chair of Armenian Language, delivered a presentation titled "Lexical and Phraseological Units Related to Divination Rituals in Armenian and Bulgarian", while Karine Mikayelyan, PhD and Associate Professor at the Chair of Armenian Language, and student Ara Hasratyan presented the study "Functional Distribution of Languages on Armenian-Language Social Media Platforms: A Sociolinguistic Perspective".
From conference participation to new opportunities for cooperation
According to participants, the conference became an important platform not only for presenting research findings, but also for establishing new professional contacts. The connections and discussions developed between Armenian studies scholars from Armenia and Bulgaria may provide a basis for joint research and future scientific projects.
"Today, science develops through international cooperation. Conferences like this provide an opportunity not only to become familiar with academic traditions in different countries, but also to build connections that can later develop into joint projects and research," Nvard Vardanyan emphasized.
Dedicated scholars preserving Armenian studies
Conference participants were particularly impressed by the dedication of the staff of Sofia University's Armenian studies center. Through their efforts, the teaching and study of the Armenian language, literature, history and culture have continued for three decades.
"Despite the small number of staff members, the conference was organized to an exceptionally high standard. What moved us most was the enthusiasm with which they welcomed the participants from Armenia. For them, our presence was not simply participation in the conference, but also a sign of confidence that their Armenian studies center would continue to develop with professional support from Armenia," said Arevik Kamalyan.
The conference concluded with cultural events held at the Armenian House in Sofia, bringing together scholars from Armenia, representatives of the Bulgarian-Armenian community and students interested in Armenian studies.