3. Կայուն զարգացման կենտրոն
Կենտրոնը հիմնադրվել է 2012 թ. մարտի 2-ին Երևանի պետական համալսարանի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի հիման վրա:
Կայուն զարգացման կենտրոնում ուսումնասիրվում են ՀՀ հանքահումքային և ջրային ռեսուրսների նպատակային, արդյունավետ ու անվտանգ օգտագործման ուղիները՝ երկրի առջև ծառացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրները լուծելու և կայուն զարգացումն ապահովելու նպատակով՝ չվտանգելով ապագա սերունդների հնարավորությունները՝ լիարժեք օգտվելու նշված բնական ռեսուրսներից։ Կենտրոնի նպատակն է աջակցել ՀՀ Կառավարությանը ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների իրագործման հարցում ազգային և տեղական մակարդակներում՝ ապահովելով հանրության մասնակցությունը շրջակա միջավայրի հարցերի քննարկման և որոշումների ընդունման բոլոր փուլերում:
Կենտրոնում պարբերաբար կազմակերպվում են կլոր սեղան-քննարկումներ՝ ՀՀ լեռնային արդյունաբերության տեխնածին հանքահումքային թափոնների խնդիրների, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության վտանգների նվազեցման, ջրային ռեսուրսների կառավարման, սողանքային երևույթների, ռիսկերի գնահատման ուղղություններով:
Ուսումնասիրությունների տվյալների հիման վրա ձևավորվում և ՀՀ Կառավարություն են ներկայացվում կոնկրետ առաջարկներ խնդիրների լուծման վերաբերյալ, տպագրվում են գիտական հոդվածներ: Ուսումնասիրությունների տվյալներն օգտագործվում են նաև ուսանողների ավարտական աշխատանքներում և մագիստրոսական թեզերում։
Կենտրոնի ծրագրերի արդյունքները կարևորագույն դեր ունեն օրենսդրական դաշտում փոփոխություններ կատարելու և ՀՀ բնական պաշարների կառավարման ռազմավարության մշակմանը նպաստելու տեսանկյունից:
2014 թ. կենտրոնն ընդգրկվել է «Բնական պաշարների կառավարման ռազմավարության» և «ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին հայեցակարգային մոտեցումների» մշակման գործընթացներում: Կենտրոնի առաջարկներն արդեն իսկ ընդունվել են վերջիններիս նախագծային փաստաթղթերում: Կենտրոնի մշակած հիմնական առաջարկներն ընդգրկվել են նաև «ՌԻՈ+20» վեհաժողովի որոշումների կայացման՝ 2015-2025 թթ. ազգային ռազմավարական ծրագրի հայեցակարգերի «Հանքարդյունաբերության գործունեություն, բնապահպանություն և մարդկանց առողջություն» բաժնում:
ՀՀ-ում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեության դադարից հետո կենտրոնում ծրագրերն իրականացվում են շահագրգիռ տարբեր կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ։

3. Center for Sustainable Development
The Center was founded on March 2, 2012, based on the Memorandum of Understanding signed between Yerevan State University and the OSCE Yerevan Office.
Ways of targeted, efficient, and safe use of the mineral and water resources of RA are studied at the Center for Sustainable Development, to solve the socio-economic problems facing the country and ensure sustainable development without jeopardizing the opportunities of future generations to fully use the mentioned natural resources. The Center aims to support the RA Government in the implementation of the UN Sustainable Development Goals at the national and local levels, ensuring public participation in all stages of environmental issues discussion and decision-making.
Round table discussions are regularly organized in the Center in the direction of man-made mineral waste problems of the RA mountain industry, reducing the risks of impact on the environment, water resources management, landslide phenomena, and risk assessment.
Based on research data, concrete proposals for solving problems are formed and presented to the Government of the Republic of Armenia, scientific articles are published. Data from the studies are also used in students' Master's theses.
The results of the Center's programs have an important role in terms of making changes in the legislative field and contributing to the development of the RA natural resources management strategy.
In 2014, the Center was included in the development processes of "Strategy of Natural Resources Management" and "Conceptual Approaches to Additions and Amendments to the Subsoil Code of the Republic of Armenia". The proposals of the center have already been accepted in the project documents. The main proposals developed by the Center were also included in the decision-making process of the "RIO+20" Assembly, in the "Mining industry activity, environmental protection and human health" section of the concepts of the national strategic plan for 2015-2025.
After the cessation of the activities of the OSCE Yerevan office in RA, the programs in the center are implemented in cooperation with various interested organizations.