5. Միջազգային գիտահետազոտական համագործակցություն. հայ փորձագետների ներդրումը քիրալային սորբենտների ոլորտում
Միջազգային գիտահետազոտական համագործակցություն. հայ փորձագետների ներդրումը քիրալային սորբենտների ոլորտում
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի երեք փորձագետներ ս.թ. մայիսին և հունիսին մասնակցել են համատեղ գիտահետազոտական գործունեության Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհրդի պոլիմերների, կոմպոզիտների և կենսանյութերի ինստիտուտում։ Ծրագրի օտարերկրյա գործընկերն էր պրոֆեսոր Մարինո Լավորգնան, իսկ հայ մասնագետների խմբի ղեկավարը՝ Լուսինե Հայրապետյանը:
Գործուղման նպատակը գիտական համագործակցության խորացումն էր մասնավորապես քիրալային կոմպոզիտային սորբենտների մշակման բնագավառում։ Աշխատանքներն իրականացվել են բարձր ստանդարտներին համապատասխան լաբորատոր պայմաններում՝ ընդգրկելով հետևյալ փուլերն ու մեթոդները․
• Սիլիկագելի մակերևույթի ակտիվացում և համապատասխան քիմիական խմբերի կովալենտ կապում,
• Քիրալային սելեկտորի՝ վանկոմիցինի հիմքով՝ կապում ակտիվացված մակերևույթին,
• Նոր սերնդի խիտոզանային թաղանթների ստացում և ինտեգրում սորբենտային համակարգում,
• FTIR սպեկտրոսկոպիկ հետազոտություններ՝ գործընթացների վերահսկման նպատակով,
• Լաբորատոր փորձանմուշների վրա նոր մեթոդների յուրացում և կիրառում:
Փորձագետները շրջայց են կատարել ընդունող ինստիտուտի մասնագիտացված լաբորատորիաներում, ուսումնասիրել ժամանակակից սարքավորումները, վերլուծական ենթակառուցվածքը և գործնական հնարավորությունները։
Նախագծի շրջանակում ստացված արդյունքները էականորեն նպաստել են մասնակիցների փորձագիտական աճին՝ հնարավորություն ընձեռելով նոր տեխնոլոգիաների ներդրման և կիրառման համար։ Հատկապես կարևոր է նշել, որ համագործակցության ընթացքը հիմք է եռամսյակային շարունակական ծրագրի ձևավորման՝ ներառյալ տվյալների համատեղ մշակման, փորձարկումների և արդյունքների հրապարակման նախապատրաստման համար։
Գործուղումն իրականացվել է ԿԳՄՍ նախարարության «Երիտասարդ գիտաշխատողների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2025» (№25YR-1D019) և «Երիտասարդ գիտնականների վերապատրաստում արտասահմանում» (№24-YSIP-008) ծրագրերի շրջանակներում:

5. International scientific collaboration in Italy: Armenian experts contribute to chiral sorbent research
International scientific collaboration in Italy: Armenian experts contribute to chiral sorbent research
In May and June of this year, three experts from YSU Pharmacy Institute’s Scientific-Educational Center for Drug Quality Control and Monitoring participated in a collaborative research initiative at the Institute of Polymers, Composites, and Biomaterials of the National Research Council of Italy. The project's international partner was Professor Marino Lavorgna, while the Armenian team was led by Lusine Hayrapetyan.
This working visit was primarily aimed at deepening scientific collaboration focused on the development of chiral composite sorbents. Research activities were conducted under stringent laboratory conditions, adhering to high scientific standards, encompassing the following stages and methodologies:
• Activation of silica gel surfaces followed by covalent attachment of specific chemical groups;
• Immobilization of a vancomycin-based chiral selector onto the activated surface;
• Fabrication and integration of next-generation chitosan-based films within the sorbent system;
• Application of Fourier-transform infrared (FTIR) spectroscopy to monitor and control chemical processes;
• Adaptation and implementation of new analytical methods on laboratory samples.
During their stay, the Armenian experts toured specialized laboratories at the host institute to see the state-of-the-art equipment, analytical infrastructure, and applied research potential.
The outcomes of this project significantly enhanced the participants’ expertise, enabling the introduction and application of innovative technologies within their home institution. Notably, this collaboration laid the groundwork for a subsequent three-month program, including data co-processing, experimental validation, and preparation of findings for publication.
This working visit was funded through the MoESCS’s "Young Researchers Support Program-2025" ((№25YR-1D019) and "Retraining of Young Scientists Abroad" ((№24-YSIP-008).