5. Հայ-ռուսական ժամանակակից հարաբերությունների ուսումնասիրությանը նվիրված կլոր սեղան-քննարկում հայ և ռուս առաջատար գիտնականների մասնակցությամբ
Հայ-ռուսական ժամանակակից հարաբերությունների ուսումնասիրությանը նվիրված կլոր սեղան-քննարկում հայ և ռուս առաջատար գիտնականների մասնակցությամբ
ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի 503 ընթերցասրահում տեղի ունեցավ կլոր սեղան-քննարկում՝ «Ժամանակակից հայ-ռուսական հարաբերությունների քաղաքական և տնտեսական ասպեկտների արդիական հարցեր» խորագրով: Կլոր սեղան-քննարկման նպատակն էր քաղաքագիտական և տնտեսագիտական վերլուծության ենթարկել ժամանակակից հայ-ռուսական հարաբերություններին վերաբերող տեղեկատվական հոսքերը և երկու երկրների դիրքորոշումների գնահատականները միմյանց հանդեպ:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի և Հաղորդակցությունների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտի (Մոսկվա) համատեղ նախաձեռնությամբ:
Կլոր սեղան-քննարկումը վարեցին Հաղորդակցությունների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտի (ՀԶԱՀԻ) փոխտնօրեն, սոցիոլոգիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վալենտինա Կոմլևան և Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի (ՌՀԿ) տնօրեն, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արամ Սաֆարյանը:
Քննարկմանը մասնակցեցին հայ և ռուս հայտնի տնտեսագետներ, քաղաքագետներ, սոցիոլոգներ, միջազգայնագետներ, արևելագետներ, ճանաչված հասարակական գործիչներ և փորձագետներ: Կարևոր էր նաև բարձր առաջադիմությամբ մի խումբ ուսանողների մասնակցությունը:
Տնտեսագետ, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը հանդես եկավ 2025 թ. Հայաստանի տնտեսության վիճակի մասին զեկուցմամբ՝ ԵԱՏՄ-ին մեր երկրի անդամակցության համատեքստում։ Նա արժևորեց հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների սկզբունքային կարևորությունը Հայաստանի տնտեսության և սոցիալական ոլորտի համար:
Դոցենտ, տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը ներկայացրեց երկկողմ առևտրի նշանակությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար և ներկայացրեց տնտեսագիտական որոշ կանխատեսումներ ԵԱՏՄ շրջանակում առևտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման վերաբերյալ:
Սոցիոլոգ, ակադեմիկոս Գևորգ Պողոսյանը վերլուծեց վերջին տարիների սոցիոլոգիական հարցումների տվյալները Ռուսաստանի հանդեպ հայ հասարակության վերաբերմունքի մասին: Նա գնահատեց այդ հարցումներում պարունակվող տեղեկության դինամիկան և նշեց այսօրվա հասարակական կողմնորոշումների պատճառները:
Քաղաքագետ, պրոֆեսոր Գարիկ Քեռյանը վերլուծեց վերջին շրջանի քաղաքական շփումները, Հայաստանի իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումները Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու վերաբերյալ:
Ներկաները հետաքրքրությամբ ունկնդրեցին ՀԶԱՀԻ ծրագրերի դեպարտամենտի պետ Վլադիմիր Ֆրանցուզովի ելույթը՝ «Արևմուտք-Հայաստան-Ռուսաստան» թեմայով, այնուհետև ակտիվորեն մասնակցեցին ելույթին հաջորդած քաղաքագիտական քննարկումներին։ Կլոր սեղան-քննարկումն ամփոփեցին դոցենտ Ա. Սաֆարյանը և պրոֆեսոր Վ. Կոմլևան:
Հավելենք, որ սա այս տարի անցկացվող երրորդ կլոր սեղան-քննարկումն էր, որը կազմակերպվում է Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի և մոսկովյան գործընկերոջ համագործակցության շրջանակում: Մոսկվայից ժամանած գիտնականները հոկտեմբերի 9-10 մասնակցելու են նաև ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի կազմակերպած միջազգային երկրորդ գիտաժողովին:
Կլոր սեղան-քննարկման մասնակիցները բարձր գնահատեցին ԵՊՀ և ՀԶԱՀԻ համագործակցության արդի մակարդակը և առաջարկներ ներկայացրին գործակցության նոր ուղիներ նախանշելու վերաբերյալ:

5. Roundtable dedicated to the study of modern Armenian-Russian relations with the participation of leading Armenian and Russian researchers
Roundtable dedicated to the study of modern Armenian-Russian relations with the participation of leading Armenian and Russian researchers
A roundtable titled “Current Issues of the Political and Economic Aspects of Modern Armenian-Russian Relations” was held in reading hall 503 of the Sargis and Marie Izmirlian Library at Yerevan State University (YSU). The goal of the roundtable was to subject the informational flows and the assessments of the two countries’ positions towards each other regarding modern Armenian-Russian relations to political and economic analysis.
The event was organized through the joint initiative of the Center for Russian Studies of the YSU Faculty of International Relations and the National Research Institute of Communications Development (Moscow).
The roundtable was moderated by Valentina Komleva, Deputy Director of the National Research Institute of Communications Development (NRICD), Doctor of Sociological Sciences, Professor, and Aram Safaryan, Director of the Center for Russian Studies (CRS), Candidate of Philological Sciences, Associate Professor.
The discussion was attended by well-known Armenian and Russian economists, political scientists, sociologists, international relations specialists, orientalists, prominent public figures, and experts. The participation of a group of high-achieving students was also considered important.
Economist, Professor Tatul Manaseryan delivered a report on the condition of the Armenian economy in 2025 in the context of the country’s membership in the EAEU. He underscored the fundamental importance of Armenian-Russian trade and economic relations for the economy and social sector of Armenia.
Associate Professor, Economist Aghasi Tavadyan presented the significance of bilateral trade for the development of the Armenian economy and offered some economic forecasts regarding the future development of trade and economic relations within the EAEU framework.
Sociologist, Academician Gevorg Poghosyan analyzed data from recent sociological surveys on the attitude of Armenian society towards Russia. He assessed the dynamics of the information contained in these surveys and pointed out the reasons for current public orientations.
Political Scientist, Professor Garik Keryan analyzed recent political contacts and the official positions of the Armenian authorities regarding the development of relations with Russia.
The attendees listened with interest to the speech of Vladimir Frantsuzov, Head of the Programs Department at NRICD, on the topic “West-Armenia-Russia”, and then actively participated in the political discussions that followed the presentation. Associate Professor A. Safaryan and Professor V. Komleva summarized the roundtable.
It should be added that this was the third roundtable held this year, organized within the framework of the cooperation between the Center for Russian Studies and its Moscow partner. The researchers who arrived from Moscow will also participate in the Second International Scientific Conference organized by the YSU Faculty of International Relations on October 9-10.
The participants of the roundtable highly appreciated the current level of cooperation between YSU and NRICD and presented proposals for outlining new directions for cooperation.