3. «ԵՊՀ» հիմնադրամի ակադեմիական միավորի որակի ապահովման և «Մեթոդական հանձնաժողովի աշխատակարգը» հաստատելու և 2017 թ. մարտի 30-ին ընդունված «ԵՊՀ մեթոդական խորհրդի կանոնակարգը» ու «ԵՊՀ ֆակուլտետի գիտական խորհրդի որակի ապահովման մշտական հանձնաժողովի աշխատակարգը» ուժը կորցրած ճանաչելու մասին. Որոշում N 10/5
16 Ապրիլ, 2026
Փաստաթղթի տեսակ
Ընդունող մարմին
Գիտական խորհուրդ
Փաստաթղթի համար
N 10/5
Կարգավիճակ
Գործում է
English Version of the Document
«ԵՊՀ» հիմնադրամի ակադեմիական միավորի որակի ապահովման և «Մեթոդական հանձնաժողովի աշխատակարգը» հաստատելու և 2017 թ. մարտի 30-ին ընդունված «ԵՊՀ մեթոդական խորհրդի կանոնակարգը» ու «ԵՊՀ ֆակուլտետի գիտական խորհրդի որակի ապահովման մշտական հանձնաժողովի աշխատակարգը» ուժը կորցրած ճանաչելու մասին. Որոշում N 10/5
Ղեկավարվելով «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի (այսուհետ՝ ԵՊՀ) կանոնադրության 49-րդ կետի 3-4-րդ ենթակետերով ու ԵՊՀ գիտական խորհրդի աշխատակարգի 4-րդ կետի 3-4-րդ ենթակետերով՝ ԵՊՀ գիտական խորհուրդը որոշում է.
1. հաստատել ««Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի ակա­դե­միա­կան միավորի որակի ապահովման և մեթոդական հանձնաժողովի աշխատակարգը»՝ հա­մաձայն Հավելվածի,
2. ուժը կորցրած ճանաչել 2017 թ. մարտի 30-ին ԵՊՀ գիտական խորհրդի հաստատած «Երևանի պետական համալսարանի ֆակուլտետի մեթոդական խորհրդի կանոնակարգն» ու «Երևանի պետական համալսարանի ֆակուլտետի գիտական խորհրդի որակի ապահովման մշտական հանձնաժողովի աշխատակարգը»:
3. Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
ԵՊՀ ԳԻՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀ Հ. Վ. ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ
ՀԱՎԵԼՎԱԾ
«Երևանի պետական համալ­սա­րան» հիմնադրամի
գիտական խորհրդի 2026 թ. ապրիլի 16-ի թիվ 10/5 որոշման
ԱՇԽԱՏԱԿԱՐԳ
«ԵՐԵՎԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ՄԻԱՎՈՐԻ ՈՐԱԿԻ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ԵՎ ՄԵԹՈԴԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ
1. ԸՆԴՀԱՆՈՒՐԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
1. «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի (այսուհետ՝ ԵՊՀ) ակադե­միական միավորի (ֆակուլտետ, ինստիտուտ, կենտրոն) որակի ապահովման և մեթո­դական հանձնաժողովը (այuուհետ` հանձնա­ժողով) մշտական հիմունքներով գործող հանձնաժողով է, որն իրականացնում է ԵՊՀ կանոնադրությամբ, ակադեմիական միա­վորի կանո­նակարգով, ԵՊՀ ներքին իրավական ակտերով ու սույն աշխատակարգով սահմանված գործառույթներ։
2. Հանձնաժողովի նպատակն է ակադեմիական միավորում որակի ներքին ապա­հովման գործընթացների կազմակերպումը, իրականացումը, օժանդակումը, խորհրդա­տ­վության տրամադրումը, որակի ներքին ապահովման գործընթացների նկատ­մամբ վերա­հսկողության իրականացումն ու ակադեմիական միավորի ղեկավարին և դասախոսական կազմին կրթական գործընթացի վերաբերյալ առաջարկությունների ներկայացումը:
3. Հանձնաժողովն իր գործունեությունն իրա­­կանացնում է ԵՊՀ որակի ապահովման հայե­ցա­կարգին, որակի ներքին ապահովման կարգերին ու ուղեցույցներին համապա­տասխան:
4. Հանձնաժողովն իր իրավասությանը ենթակա հարցերը քննարկում է իր նախաձեռնությամբ, ակադեմիական միավորի ղեկավարի կամ ԵՊՀ որակի ապահովման կենտրոնի, ԵՊՀ մեթոդական խորհրդի առաջարկով։
5. Հանձնաժողովը բաղ­կա­ցած է չորս անդամից, որոնցից մեկն ուսանող է:
6. Հանձնաժողովի անդամների թեկնածությունն առաջարկում են ուսումնական աշխա­տանքները համակարգող պրոռեկտորն ու Որակի ապահովման կենտրոնի տնօ­րենը: Աշխատող անդամի թեկնածությունը նախապես քննարկվում է ակադեմիական միավորի ղեկավարի հետ, իսկ ուսանող անդամի թեկնածությունը՝ ակադեմիական միավորի ուսանողական կառույցների հետ:
Հանձնաժողովի կազմում չեն ընդգրկվում ակադեմիական միավորի ղեկավարը և կրթական ծրագրերի ղեկավարները:
Հանձնաժողովի անվանական կազմը հաս­տատում է ԵՊՀ ռեկտորը՝ երեք տարի ժամկետով:
1. ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ԳՈՐԾԱՌՈՒՅԹՆԵՐԸ
7. Հանձնաժողովի գործառույթներն են.
1) ակադեմիական միավորում ԵՊՀ որակի ներքին ապահովման չափորոշիչների, գործըն­թաց­ների և/կամ ընթացակարգերի կիրարկման նկատմամբ վերա­հսկո­ղու­թյունը ԵՊՀ որակի ապահովման կենտրոնի, ԵՊՀ մեթոդական խորհրդի ու ԵՊՀ գիտա­կան խորհրդի որակի ապահով­ման մշտական հանձնաժողովի հետ համա­գործակցությամբ,
2) ակադեմիական միավորի կրթական ծրագրերի արտոնման, մշա­կ­ման, հաստատման, ընթացիկ մշտադիտարկ­ման (մոնիթո­րինգի) ու պարբե­րական վերա­նայման գործընթացների համակարգումն ու աջակցությունը դրանց իրակա­նաց­մանը,
3) ակադեմիական միավորի կրթական ծրագրերի որակի ինք­նագնա­հատման գործընթաց­ների կազմակերպումն ու համակարգումը ծրագրերի արտաքին գնահա­տման (աուդիտ, հավատարմա­գրում) գործընթացների շրջանակ­ում,
4) ակադեմիական միավորի կրթական ծրագրերի հավատարմագրման նպատակով կազմվող ինքնագնահատման զեկույցների մշակման աշխատանքային խմբերի կազմումը, խորհրդատվությունն ու մասնակցությունը զեկույցների մշակման աշխատանքներին,
5) կրթական գործընթացին առնչվող կարգերի մասին իրազեկումը ակադեմիական միա­վորի դասախոսական կազմին,
6) ակադեմիական միավորի կանո­նակարգով, ԵՊՀ ներքին իրավական ակտերով ու uույն աշխատակար­գով իրեն վերապահված այլ գործառույթների իրականա­ցումը։
1. ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
8. Հանձնաժողովի գործունեությունը կազմակերպվում է նիuտերի միջոցով, որոնք հրավիրվում են ուսումնական կիսամյակում առնվազն մեկ անգամ։
9. Հանձնաժողովի նիuտն իրավազոր է, եթե դրան մաuնակցում է առնվազն 3 անդամ։ Հանձնաժողովում որոշումներն ընդունվում են նիստին ներկա անդամների ձայների պարզ մեծամաuնու­թյամբ։ Ձայների հավասարության դեպքում հանձնաժողովի նա­խա­գահն ունի վճռորոշ ձայնի իրավունք։
10. Հանձնաժողովի նախագահի բացակայության դեպքում նիuտը վարում է նրա կողմից նշանակված անդամը։
11. Հանձնաժողովի նիuտերն անցկացվում են նախագահի կողմից առաջարկվող oրակարգով և արձանագրվում են։
12. Հանձնաժողովի նախագահը`
1) հրավիրում և վարում էհանձնաժողովի նիuտերը,
2) համակարգում է հանձնաժողովիորոշումների ընդունման գործընթացը,
3) առանձին հարցերի քննարկմաննպատակով կարող է հրավիրել համա­պատասխան մաuնագետների ու փորձագետների,
4) իրականացնում է ԵՊՀ ներքին իրավականակտերով ու uույն աշխա­տա­կարգով նախատեuված այլ լիազորություններ։
13. Հանձնաժողովի անդամը`
1) մասնակցում է հանձնաժողովի նիստերին ու քննարկումներին,
2) քվեարկության միջոցով մաuնակցում է որոշումների ընդունմանը,
3) իրականացնում է ԵՊՀ ներքին իրավական ակտերով և սույն աշխա­տակար­գով իրեն վերապահված այլ լիազորություններ։
14․ Հանձնաժողովի նախագահին իր գործունեությունն իրականացնելու համար հատկացվում է 40 ժամ տարեկան ուսումնական բեռնվածություն, իսկ հանձնաժողովի անդամին (բացառությամբ ուսանող անդամի)՝ 30 ժամ տարեկան ուսումնական բեռնվածություն։

Work Order of the Quality Assurance and Methodological Commission of an Academic Unit of the “Yerevan State University” Foundation
DECISION N 10/5
OF THE ACADEMIC COUNCIL OF YEREVAN STATE UNIVERSITY
Yerevan 16 April, 2026
ON APPROVING THE WORK ORDER OF THE QUALITY ASSURANCE AND METHODOLOGICAL COMMISSION OF AN ACADEMIC UNIT OF THE “YEREVAN STATE UNIVERSITY” FOUNDATION AND RECOGNISING AS NULL AND VOID THE “REGULATION ON THE METHODOLOGICAL COUNCIL OF YEREVAN STATE UNIVERSITY” AND THE “REGULATION ON THE STANDING COMMISSION ON QUALITY ASSURANCE OF THE FACULTY ACADEMIC COUNCIL OF YEREVAN STATE UNIVERSITY” ADOPTED ON 30 MARCH, 2017
Guided by Sub-clauses 3-4 of Clause 49 of the Charter of the “Yerevan State University” Foundation (hereinafter referred to as “YSU”) and Sub-clauses 3-4 of Clause 4 of the Work Order of the YSU Academic Council, the YSU Academic Council resolves:
1. To approve the “Work Order of the Quality Assurance and Methodological Commission of an Academic Unit of the ‘Yerevan State University’ Foundation,” in accordance with the Annex.
2. To recognise as null and void the “Regulation on the Methodological Council of the Faculty of Yerevan State University” and the “Regulation on the Standing Commission on Quality Assurance of the Faculty Academic Council of Yerevan State University,” approved by the YSU Academic Council on 30 March 2017.
3. This Decision shall enter into force upon publication.
CHAIRMAN OF THE YSU ACADEMIC COUNCIL H. V. HOVHANNISYAN
ANNEX
to Decision No. 10/5 of the Academic Council
of the “Yerevan State University” Foundation
16 April, 2026
Work Order
of the Quality Assurance and Methodological Commission of an Academic Unit of the “Yerevan State University” Foundation
I. GENERAL PROVISIONS
1. The Quality Assurance and Methodological Commission (hereinafter referred to as “the Commission”) of an academic unit (faculty, institute, or centre) of the “Yerevan State University” Foundation (hereinafter referred to as “YSU”) is a standing commission that exercises the functions prescribed by the YSU Charter, the Regulation of the academic unit, YSU internal legal acts, and this Work Order.
2. The objective of the Commission is to organise, implement, and facilitate internal quality assurance processes within the academic unit, to provide advisory support, to exercise oversight of internal quality assurance processes, and to submit recommendations on the educational process to the head of the academic unit and the teaching staff.
3. The Commission shall conduct its activities in accordance with the YSU quality assurance policy, the procedures and guidelines for internal quality assurance.
4. The Commission shall consider matters within its competence on its own initiative or upon a proposal by the head of the academic unit, the YSU Quality Assurance Centre, or the YSU Methodological Council.
5. The Commission shall consist of four members, one of whom shall be a student.
6. Candidacy for membership of the Commission shall be proposed by the Vice-Rector for academic affairs and the Director of the Quality Assurance Centre. The candidacy of a staff member shall be discussed in advance with the head of the academic unit, and the candidacy of a student member shall be discussed with the student organisation of the academic unit.
The head of the academic unit and the heads of educational programmes shall not be included in the composition of the Commission.
The nominal composition of the Commission shall be approved by the YSU Rector for a term of three years.
II. FUNCTIONS OF THE COMMISSION
7. The functions of the Commission shall be as follows:
1) oversight of the implementation of YSU internal quality assurance standards, processes, and/or procedures within the academic unit, in cooperation with the YSU Quality Assurance Centre, the YSU Methodological Council, and the Standing Commission on Quality Assurance of the YSU Academic Council;
2) coordination of, and support for, the processes of authorisation, development, approval, ongoing monitoring, and periodic review of educational programmes of the academic unit;
3) organisation and coordination of self-assessment processes for the quality of educational programmes of the academic unit within the framework of external evaluation (audit, accreditation) procedures;
4) formation of working groups for the development of self-assessment reports prepared for the purposes of accreditation of the educational programmes of the academic unit, provision of advisory support, and participation in the work of drafting such reports;
5) informing the teaching staff of the academic unit of the regulations pertaining to the educational process;
6) exercise of other functions as may be assigned by the Regulation of the academic unit, YSU internal legal acts, and this Work Order.
III. PROCEDURE FOR ORGANISING THE ACTIVITIES OF THE COMMISSION
8. The activities of the Commission shall be organised through sessions, which shall be convened at least once per academic semester.
9. A session of the Commission shall be deemed valid if attended by at least three members. Decisions of the Commission shall be adopted by a simple majority of votes of the members present at the session. In the event of an equal division of votes, the Chairman of the Commission shall have a casting vote.
10. In the absence of the Chairman of the Commission, the session shall be chaired by a member designated by the Chairman.
11. Sessions of the Commission shall be conducted in accordance with an agenda proposed by the Chairman and shall be recorded in minutes.
12. The Chairman of the Commission shall:
1) convene and chair sessions of the Commission;
2) coordinate the process of decision-making by the Commission;
3) invite relevant specialists and experts for the purpose of deliberating on specific matters;
4) exercise other powers as are provided for by YSU internal legal acts and this Work Order.
13. A member of the Commission shall:
1) participate in sessions and deliberations of the Commission;
2) participate in decision-making through voting;
3) exercise other powers as are assigned by YSU internal legal acts and this Work Order.
14. The Chairman of the Commission shall be allocated a workload of 40 academic hours per year for the conduct of their activities, and each member of the Commission (with the exception of the student member) shall be allocated a workload of 30 academic hours per year.