5. «ԵՄ հարևանություն․ պատմություն, քաղաքականություն և անվտանգություն». ամառային դպրոց ԵՊՀ-ում
Երևանի պետական համալսարանի եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում ս.թ. հուլիսի 28-ից օգոստոսի 1-ը անցկացվեց «ԵՄ հարևանություն․ պատմություն, քաղաքականություն և անվտանգություն» խորագրով ամառային դպրոցը։
Միջոցառումը միավորեց տարբեր ոլորտների երիտասարդ գիտնականների, ուսանողների և քաղաքականության վերլուծաբանների՝ քննարկելու Եվրոպական միության հարևանության քաղաքականության հիմնախնդիրները, դրա ազդեցությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանում, ինչպես նաև անվտանգային նոր իրականությունները:
Դասընթացների ընթացքում ամառային դպրոցի մասնակիցները բարձրակարգ փորձագետների առաջնորդությամբ հնարավորություն ունեցան մասնակցելու դասախոսությունների, խմբային քննարկումների:
Դասախոսություններով հանդես եկան Սուրեն Թադևոսյանը, Նարեկ Սուքիասյանը, Նինո Լապիաշվիլին:
Ս. Թադևոսյանը ներկայացրեց ԵՄ քաղաքականության հիմնական ուղղությունները հարևան երկրների նկատմամբ, ինչպես նաև ԵՄ-ի՝ որպես համաշխարհային դերակատարի դերը միջազգային քաղաքականությունում:
Ն. Սուքիասյանը վերլուծեց Հայաստանի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության առաջնահերթությունները, ինչպես նաև ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները:
Ն. Լապիաշվիլին անդրադարձավ ԵՄ ինչպես ընդհանուր արտաքին, այնպես էլ անվտանգության քաղաքականության սկզբունքներին: Նա խոսեց ԵՄ արտաքին իրավասությունների մասին ևս։
Տեսական գիտելիքներ ստանալուց բացի՝ մասնակիցները ներգրավվեցին նաև խմբային գործնական աշխատանքներում՝ համատեղ վերլուծություններ իրականացնելու, վերապատրաստման շրջանակում ձևավորված առաջադրանքները ներկայացնելու նպատակով։
Ամառային դպրոցը եզրափակվեց մասնակիցների կատարած աշխատանքի տեսասահիկների ցուցադրությամբ, որին հաջորդեց հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:
Ամառային դպրոցը նպաստեց մասնակիցների գիտելիքների խորացմանը, տարածաշրջանային գործընթացների մասին քննադատական մտածողության զարգացմանը, ինչպես նաև գիտական նոր կապերի հաստատմանը։

5. "EU Neighborhood: History, Politics, and Security" summer school held at YSU
From July 28 to August 1, 2025, the Center for European Studies at Yerevan State University hosted the summer school titled "EU Neighborhood: History, Politics, and Security."
The event brought together young scholars, students, and policy analysts from various fields to discuss the key issues of the European Union’s neighborhood policy, its impact on the South Caucasus region, and emerging security realities.
During the course, participants had the opportunity to attend lectures and engage in group discussions led by top experts in the field.
Speakers included Suren Tadevosyan, Narek Sukiasyan, and Nino Lapiashvili.
Suren Tadevosyan presented the main directions of the EU’s policy toward neighboring countries and the EU’s role as a global actor in international politics.
Narek Sukiasyan analyzed Armenia’s foreign and security policy priorities, as well as relations with the EU and the United States.
Nino Lapiashvili addressed both the general external and security policy principles of the EU, including its external competences.
In addition to theoretical knowledge, participants were actively involved in group practical work, conducting joint analyses and presenting assignments developed during the training.
The summer school concluded with a screening of videos showcasing the participants’ work, followed by a formal certificate awarding ceremony.
The program contributed to deepening participants’ knowledge, fostering critical thinking about regional processes, and establishing new connections.