5. Էստոնացի հետազոտողները Երևանի պետական համալսարանում
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի «Հայ գրականության պատմություն» մագիստրոսական ծրագրի շրջանակում դասախոսությամբ հանդես եկան Էստոնիայի Հանրապետության Տալլինի համալսարանի պրոֆեսոր Քարստեն Բրյուգեմանը և դոկտոր Թիմուր Գուզաիրովը:
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի և հայ բանասիրության ֆակուլտետներում ս.թ. նոյեմբերի 3-ին հյուրընկալվեց դոկտոր Թիմուր Գուզաիրովը (Տալլինի համալսարան, Էստոնիա): Նա հանդես եկավ «Հյուսիսային պատերազմը և էստոնացի գյուղացին. կայսերականի հաղթահարումը էստոնական դասագրքերում 1920-1930 թթ.» խորագրով զեկուցմամբ:
Գիտնականն առաջարկեց պատմության դասագրքերը դիտարկել ոչ միայն որպես կրթության գործիք, այլև որպես միջնորդ իշխանությունների, գաղափարախոսության և հավաքական հիշողության միջև: Հարկ է նշել, որ դպրոցական դասագրքերը հաճախ են դարձել լրատվամիջոցների բանավեճերի առարկա, քանի որ դրանք քաղաքական, սոցիալական և մշակութային հիշողության կարգավորման խոսույթներից են:
Բանախոսը ներկայացրեց մի քանի դպրոցական ձեռնարկներ («Էստոնիայի պատմություն», «Նորագույն պատմություն» և «Ընդհանուր պատմություն 9-րդ դասարանի համար»)՝ ցույց տալով, թե ինչպես են դրանցում կառուցվել Ռուսական կայսրության և «Ուրիշի» կերպարները («image»)։ Միջպատերազմյան շրջանում՝ 1920-1940-ական թվականներին, Էստոնիան ձգտում էր հաստատել սեփական ազգային ինքնությունը։ Դասագրքերը դառնում էին կարևոր հարթակ, որով ձևավորվում էին ազատության, գաղութային փորձի և մշակութային գերազանցության մասին պատկերացումները։
Հիշատակելով նաև ֆինն պատմաբան Առնո Ռաֆայել Սեդերբերգի (1922) «Ռուս գերիների պատմությունը Էրաստվերի ճակատամարտի մասին» հրապարակումը՝ դոկտոր Թ. Գուզաիրովը նկատեց, որ վերջինս, ներկայացվելով ակադեմիական հանրույթին, նպաստեց պատերազմը մեկնաբանելու «փոքր» ժողովուրդների տեսանկյունից:
Հաջորդիվ՝ նոյեմբերի 4-ին, Երևանի պետական համալսարանում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի ֆինանսավորած դրամաշնորհի (№ 24ՍԱՀ-6Բ014, ղեկավար՝ պրոֆեսոր Տիգրան Սիմյան) շրջանակում ելույթ ունեցավ Հումանիտար գիտությունների ինստիտուտի (Տալլինի համալսարան, Էստոնիա) գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Կարստեն Բրյուգեմանը:
Պրոֆեսորը հանդես եկավ «Խորհրդային ինտերնացիոնալիզմ և էստոնական ազգայնականություն» խորագրով զեկուցմամբ: Նա ներկայացրեց խորհրդային ինտերնացիոնալիզմի և էստոնական ազգայնականության միջև բարդ փոխկապակցվածությունը: Էստոնիայի պատմական փորձի, մշակութային խորհրդանիշների և (ջազային) փառատոների օրինակով բանախոսը ցույց տվեց ինքնավարության արտասովոր երևույթները խորհրդային իշխանության ժամանակաշրջանում: Շեշտվեց, որ Էստոնիայի մշակութային խորհրդանիշները, փառատոները և էպիկական գրականությունը (մասնավորապես «Կալևիպոեգ» ազգային էպոսը) դարձան ինչպես ինտեգրման, այնպես էլ դիմադրության գործիքներ՝ ինքնության նշաններ, որոնք խորհրդային ռեժիմը փորձում էր յուրացնել: Հարկ է նշել, որ տվյալ էպոսը ազգայնականության և խորհրդային գաղափարախոսության միջև մշակութային երկխոսության վառ օրինակ է (ինչպես «Սասունցի Դավիթը» մեզանում): Խորհրդային տարիներին էպոսը ենթարկվեց գաղափարական վերամշակման, և Կալևիպոեգի կերպարը ներկայացվեց որպես աշխատավոր հերոս, որը մարմնավորում էր ոչ ազգայնական անհնազանդությունը։

5. Estonian researchers at Yerevan State University
Professor Karsten Brüggemann and Dr. Timur Guzairov from Tallinn University (Estonia) delivered lectures within the framework of the "History of Armenian Literature" master's program at the YSU Faculty of Journalism.
On November 3, 2025, Dr. Timur Guzairov (Tallinn University, Estonia) visited Yerevan State University. In his lecture, Dr. Guzairov presented a talk titled “The Northern War and the Estonian Peasant: Overcoming the Imperial in Estonian History Textbooks of the 1920s and 1940s.” The scholar proposed viewing history textbooks not merely as educational tools, but also as channels of communication between the political “top” and the popular “bottom,” serving as mediators between power, ideology, and collective memory. School textbooks have long been a subject of public debate in the media and on social networks, as they serve as platforms for shaping and regulating political, social, and cultural memory. Dr. Guzairov analyzed several school textbooks, including Estonian History, Modern History, and General History for the 9th Grade, to demonstrate how they constructed the images of Russia, the empire, and the “Other.” During the interwar period (1920s–1940s), Estonia sought to establish its own national identity, and textbooks became a key arena for this process. Dr. Guzairov also referred to the work of Finnish historian Arno Rafael Söderberg (1922), “The Story of Russian Prisoners of War about the Battle of Erastvere.” This source, introduced into Estonian academic discourse, helped to view the war through the eyes of “small” rather than “great” nations.
The next day, on November 4, 2025, the renowned professor of Tallinn University’s School of Humanities, Dr. Habil Karsten Brüggemann, delivered a lecture at Yerevan State University within the framework of the Republic of Armenia’s research project No. 24SSAH-6B014. The professor’s lecture addressed the fascinating topic “Soviet Internationalism and Estonian Nationalism.” Drawing on Estonia’s historical experience, cultural symbols, and literary figures, the presentation highlighted the paradoxes of belonging and autonomy under Soviet rule. The main argument concerned the duality of the Soviet project: on the one hand, it sought to strengthen transnational solidarity under the banner of socialist internationalism; on the other, it fostered the renewal of national identity. The cultural symbols of Estonia, in particular, the national epic Kalevipoeg, became instruments of both integration and resistance, serving as markers of identity that the Soviet regime attempted to appropriate. The national narrative and Kalevipoeg by Friedrich Reinhold Kreutzwald (19th century) were essential parts of his lecture.