4. Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն
Ուսուցման ձևը՝ առկա: Կրթական ծրագրի դասընթացները կազմակերպվում են առավոտյան ժամերին, առաջին և երկրորդ կիսամյակում՝ շաբաթական չորսօրյա գրաֆիկով, երրորդ կիսամյակում՝ շաբաթական երեք օր գրաֆիկով: Չորրորդ կիսամյակում դասընթացներն անցկացվում են շաբաթական մեկ օր և ուսանողներն անցնում են մասնագիտական պրակտիկա:
Շնորհվող որակավորումը՝ միջազգային հարաբերությունների մագիստրոս։
Կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել մասնագետներ, որոնք կտիրապետեն մասնագիտական հմտություններին և կարողություններին՝ ունակ աշխատելու միջազգային հարաբերությունների ինչպես գործնական, այնպես էլ փորձագիտական գործունեության բնագավառներում, տրամադրելու ուսանողներին հիմնարար գիտելիքներ միջազգային հարաբերությունների գործընթացների և միտումների վերաբերյալ՝ գործնականում դրսևորելով քաղաքական գործընթացները համակարգված վերլուծելու կարողություններ:
Ծրագրի շրջանակում զարգանում են ուսանողների գիտահետազոտական և փորձագիտական գիտելիքներն ու հմտությունները՝ ներառելով տեսական-մասնագիտական գիտելիքների ամուր հիմքը, գիտակարգերի վերլուծական հասկացութային շրջանակները և գործիքակազմը:
Շրջանավարտները, ավարտելով մագիստրոսական ծրագիրը, հնարավորություն ունեն աշխատելու հետևյալ կառույցներում` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն, միջազգային կառույցներ ու կազմակերպություններ, տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, հասարակական կազմակերպություններ, գիտահետազոտական կենտրոններ և այլն:

About the Educational Program
Mode of study: full-time. The courses are organized in the morning hours, in the first and second semesters - with a four-day schedule per week, in the third semester - with a three-day schedule per week. In the fourth semester, courses are held one day per week and students undergo professional internship.
Awarded qualification: Master of International Relations.
The Main Objectives of the Program
The goal of the educational program is to prepare specialists who will master professional skills and abilities, being able to work in both practical and expert areas of international relations, to provide students with fundamental knowledge of international political processes and trends, demonstrating the ability to systematically analyze political processes in the field of practical activities.
The program develops students' scientific research and expert knowledge and skills, including a solid foundation of theoretical and professional knowledge, analytical conceptual frameworks and tools of scientific disciplines.
Graduates, having completed the Master's program, have the opportunity to work in the following structures: the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, international organizations, local self-government bodies, public organizations, research centers, etc.
Graduates of the program can continue their studies at the postgraduate program of the Faculty of International Relations of Yerevan State University.