5. Բրատիսլավայի տնտեսագիտության համալսարանի դոկտորի դասախոսությունը ԵՊՀ-ում
«Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում ս.թ. հոկտեմբերի 22-23-ը Բրատիսլավայի տնտեսագիտության համալսարանի (Սլովակիա) տնտեսագիտության և ֆինանսների ֆակուլտետի դոկտոր Ռոման Կլիմկոն «Տնտեսագիտություն» և «Ֆինանսներ» մասնագիտությունների 3-րդ կուրսերի ուսանողների համար ներկայացրեց դասախոսություն։
«Երիտասարդները աշխատանքի շուկայում և ուսանողների միջազգային շարժունություն» թեմայով դասախոսության շրջանակում Ռ. Կլիմկոն  ներկայացրեց աշխատանքի շուկայի արդի հիմնահարցերը։ Նա մատնանշեց, որ վերջին տասնամյակում եվրոպական երկրների աշխատանքի շուկայի ճկունության ավելացումը բավարար չի եղել որոշ եվրոպական երկրներում երիտասարդների շրջանում գործազրկության մակարդակը կրճատելու համար։ Բանախոսն ուսանողների ուշադրությունը հրավիրեց այն կարևոր հանգամանքի վրա, որ վերոհիշյալ խնդրի պատճառով է՛լ ավելի շատ ռեսուրս է անհրաժեշտ ուղղել կրթության և վերապատրաստման ոլորտների համար՝ բարձր որակավորում պահանջող աշխատատեղերում երիտասարդներին ներառվելու հնարավորություն ընձեռելու նպատակով։
Դասախոսության ընթացքում բանախոսը նաև համեմատություն անցկացրեց ԵՄ և ՀՀ աշխատանքի շուկաների միջև և նշեց, որ ուսանողների միջազգային շարժունությունը դրական ազդեցություն կունենա ուսանողների՝ հետագայում աշխատանքի ընդունվելու գործընթացի վրա։
Հանդիպմանը մասնակցեց նաև Տնտեսագիտության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, միջազգային կապերի պատասխանատու, դոցենտ Գրիգոր Հայրապետյանը և Ֆինանսահաշվային ամբիոնի վարիչ Գնել Սահակյանը:
Ռոման Կլիմկոյի հետ քննարկվեցին նաև երկու համալսարանների ֆակուլտետների միջև հետագա հնարավոր համագործակցության հարցեր՝ համատեղ հոդվածների և գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ:
Նշենք, որ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի «Տնտեսագիտություն» բակալավրի և «Գործարար վարչարարություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ուսանողները և ասպիրանտները հնարավորություն ունեն 2024/2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 4 ամիս ժամկետով ուսանելու Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանում (Սլովակիա): Ծրագրի մասին մանրամասն՝ այստեղ։

5. YSU hosts lecture by doctor from Bratislava University of Economics
On October 22-23, 2024, as part of the Erasmus+ Program, Dr. Roman Klimko from the Faculty of Economics and Finance, Bratislava University of Economics (Slovakia), delivered a lecture for third-year students specializing in economics and finance.
During his lecture on "Youth in the Labor Market and International Student Mobility", Dr. Klimko addressed key challenges in the current labor market. He highlighted that while the labor markets in European countries have become more flexible over the last decade, this change has not sufficiently reduced youth unemployment in several European countries.  He emphasized the importance of allocating more resources to education and training sectors to better equip young people for jobs that require highly specialized skills.
During the lecture, Dr. Klimko also compared the labor markets of the European Union and the Republic of Armenia. He noted that opportunities for international student mobility could positively impact future hiring processes for students.
The meeting was also attended by Associate Professor Grigor Hayrapetyan, Head of the Chair of Economics and International Economic Relations, responsible for international relations, and Gnel Sahakyan, Head of the Chair of Financial Accounting.
Discussions with Dr. Klimko also covered potential collaboration between the faculties of both universities, focusing on the implementation of joint articles and research programs.
As part of the Erasmus+ program, students in the "Economics" bachelor’s and "Business Administration" master’s programs, as well as postgraduate students from the YSU Faculty of Economics and Management, will have the opportunity to study at Bratislava University of Economics (Slovakia) for 4 months during the 2nd semester of the 2024/2025 academic year. More details about the program can be found here.