5. ԵՊՀ պատվիրակության աշխատանքային այցը ԱՄՆ Ջորջթաունի համալսարանի բիզնեսի դպրոց
ԵՊՀ պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնեց ԱՄՆ: Պատվիրակությունը, որի կազմում էին ուսումնական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը և «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը, գլխավորում էր ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը: Բուհի միջազգայնացման, երկկողմ և բազմակողմ նոր գործակցությունների հնարավորությունների ու հեռանկարների իրագործմանն ուղղված քայլերը շարունակվում են:
Այցի շրջանակում Երևանի պետական ​​համալսարանի պատվիրակությունը հյուրընկալվեց Ջորջթաունի համալսարանում, որտեղ կայացավ հանդիպում համալսարանի բիզնեսի դպրոցի դեկան, դոկտոր Փոլ Ալմեյդայի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկու համալսարանների միջև հնարավոր համագործակցության ոլորտները: Անդրադարձ կատարվեց համատեղ նախագծերի իրագործմանը, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ ԵՊՀ-ի և Ջորջթաունի համալսարանի միջև ավելի խոր և երկարաժամկետ համագործակցության համար:
Ջորջթաունի համալսարանը ԱՄՆ լավագույն 25 բուհերից է, որն ընդգրկված է «Times Higher Education»-ի («THE») վարկանիշավորման՝ աշխարհի լավագույն բիզնես կրթությունն ապահովող 200 բուհերի ցանկում: «QS World University Ranking 2024»-ի վարկանիշավորման ցուցակում, որի արդյունքները ստեղծվել են 17,5 միլիոն ակադեմիական աշխատանքների վերլուծության և ավելի քան 240.000 ակադեմիական դասախոսների և գործատուների փորձագիտական ​​կարծիքների հիման վրա, այն ընդգրկված է աշխարհի լավագույն 300 բուհերի կազմում:
Ջորջթաունի համալսարանում գործում է նաև Սարկիս Իզմիրլյանի հոր՝ ՀՀ ազգային հերոս Տիգրան Իզմիրլյանի անվան Գործարարության և գլոբալ հարցերի ծրագիրը, որը պատրաստում է ապագա առաջնորդներ՝ արագ փոփոխվող համաշխարհային և գործարար միջավայրին համապատասխան։
ԵՊՀ պատվիրակությունը առանձին հանդիպումներ է ունեցել նաև Ջորջթաունի համալսարանի բիզնեսի դպրոցի ղեկավար կազմի, կրթական ծրագրերի ղեկավարների և պատասխանատուների հետ։ Հանդիպումների ընթացքում ներկայացվել է Ջորջթաունի համալսարանի դպրոցի կառավարման մոդելը, առկա կանոնակարգերը, կրթական գործընթացի կազմակերպման մանրամասները։ Ուսումնասիրվել են նաև կրթական ծրագրերը, ուսումնական պլանները, դասընթացների բովանդակությունը և դիտարկվել ամերիկյան առաջատար բուհի փորձի տեղայնացման հնարավորությունները։
Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը՝ ԵՊՀ առաջատար ֆակուլտետներից մեկը, հավատարիմ մնալով ԵՊՀ որդեգրած զարգացման ուղուն, շարունակում է ընդլայնել միջազգային գործակցության շրջանակը՝ ակտիվացնելով գիտակրթական կապերը միջազգային հեղինակավոր համալսարանների և կազմակերպությունների հետ:

A delegation from Yerevan State University (YSU) recently left for the United States on a working visit. The delegation, led by YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, included Vice-Rector for Academic Affairs Elina Asryan, Dean of the Faculty of Economics and Management Karlen Khachatryan, and the Country Director of the Izmirlian Foundation, Armen Chobanyan. This visit is part of YSU’s ongoing efforts to implement steps toward internationalization and explore new opportunities for bilateral and multilateral collaborations.
During the visit, the YSU delegation was hosted at Georgetown University, where they met with Dr. Paul Almeida, Dean of the university’s McDonough School of Business. The meeting focused on potential areas of collaboration between the two universities, including joint projects that could lay the groundwork for deeper and longer-term collaboration between YSU and Georgetown University.
Georgetown University ranks among the top 25 universities in the United States and is included in the Times Higher Education (THE) ranking of the world’s top 200 universities offering the best business education. In the QS World University Ranking 2024, based on the analysis of 17.5 million academic works and the expert opinions of more than 240,000 academics and employers, Georgetown University is ranked among the world’s top 300 universities.
Georgetown University also offers the Dikran Izmirlian Program in Business and Global Affairs (BGA), which is named after the father of Sarkis Izmirlian, the National Hero of Armenia. This program aims to prepare future leaders to navigate the rapidly changing global and business environments.
The YSU delegation also held separate meetings with the leadership, program heads, and administrators of the Business School. These meetings covered the school’s management model, existing regulations, and details on the organization of educational processes. The educational programs, curricula, course content and the possibilities of adapting the practices of the leading American university were also discussed.
As one of YSU’s leading faculties, the Faculty of Economics and Management remains committed to the university's development path, continually expanding international collaboration and strengthening academic ties with prestigious universities and institutions worldwide.