5. ԵՊՀ ներկայացուցիչները մասնակցել են Համաշխարհային բանկի «Համաշխարհային զարգացման զեկույց-2024» հայաստանյան շնորհանդեսին
ԵՊՀ ներկայացուցիչները մասնակցել են Համաշխարհային բանկի «Համաշխարհային զարգացման զեկույց-2024» հայաստանյան շնորհանդեսին
Փետրվար 13, 2025
Համաշխարհային բանկը կազմակերպել էր 2024 թվականի «Միջին եկամտի ծուղակը» խորագրով «Համաշխարհային զարգացման զեկույց-2024»-ի («World Development Report-WDR 2024») շնորհանդեսը, որին մասնակցեցին նաև ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանը և Տնտեսագիտության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Գրիգոր Հայրապետյանը:
Փետրվարի 12-ին տեղի ունեցած շնորհանդեսը մեկնարկեց Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Ռոլանդ Փրայսի ելույթով: Զեկուցումներով հանդես եկան Համաշխարհային բանկի տնտեսագետները:
Համաշխարհային բանկի զարգացման բաժնի ավագ տնտեսագետ և «WDR-2024»-ի հիմնական հեղինակներ Ռոբերտո Ֆաթալ Ջաեֆը և Ֆորհադ Շիլփը ներկայացրին Համաշխարհային բանկի «WDR-2024» զեկույցի հիմնական արդյունքները և տնտեսական աճի առանձնահատկությունները միջին եկամուտ ունեցող երկրներում: Հիմք ընդունելով 1950-ականներից սկսած զարգացման փորձը և տնտեսական վերլուծության առաջընթացը՝ «Համաշխարհային զարգացման զեկույց-2024»-ում հեղինակները մատնանշեցին, թե ինչպես կարող են զարգացող տնտեսությունները խուսափել «միջին եկամտի ծուղակից»:
«Դեպի բարձր եկամուտներ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում. հնարավորություններ Հայաստանի համար» զեկուցմամբ հանդես եկավ նաև Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գլխավոր տնտեսագետ Իվայլո Իզվորսկին: Նա ներկայացրեց Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներին վերաբերող արդյունքները, ապա անդրադարձավ նաև Հայաստանի Հանրապետության արդի մարտահրավերներին ու դասերին:
Զեկուցումներին հաջորդեց փորձագիտական ​​պանելային քննարկում: Հայաստանում բարեփոխումների միջոցով աճի նոր ուղիների որոնման շուրջ բանախոսեցին ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Մանուկյան Սիմոնի բիզնեսի և տնտեսագիտության քոլեջի դեկան Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը, գիտական ​​և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ: Քննարկումներին մասնակցեց նաև ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը:
Ֆակուլտետն արժևորում է միջազգային կառույցների հետ համագործակցության խորացումն ու նմանօրինակ մասնագիտական քննարկումներին ֆակուլտետի ղեկավար կազմի, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի  մասնակցությունը, քանի որ այդպիսով ԵՊՀ մասնագետները ևս հաղորդակից են լինում աշխարհում տեղի ունեցող վերափոխումների ուսումնասիրություններին ու դրանց շուրջ ծավալվող վերլուծություններին։ Նմանօրինակ քննարկումներին մասնակցությունը կարևոր է ոչ միայն միջազգային փորձի փոխանցման տեսանկյունից, այլև հնարավորություն է տալիս պատկերացում կազմելու համընդհանուր այնպիսի հարցերի մասին, որոնք ուղենշում են Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության զարգացման ուղիները։ Համաշխարհային հեղինակության մասնագետների հետ հանդիպումներն օգնում են հայ տնտեսագետներին զարգացնել նոր՝ համաշխարհային միտումներին համընթաց մոտեցումներ:

5. YSU representatives attend the presentation of World Bank's WDR 2024 in Armenia
The World Bank organized the presentation of the World Development Report 2024 (WDR 2024), titled "The Middle-Income Trap", which was also attended by Karlen Khachatryan, Dean of the Faculty of Economics and Management at YSU, and Associate Professor Grigor Hayrapetyan, Head of the Chair of Economics and International Economic Relations.
The presentation, held on February 12, began with a speech by Rolande Pryce, World Bank Regional Director for the South Caucasus. The event featured presentations by World Bank economists.
Roberto N. Fattal Jaef and Forhad Shilpi, Senior Development Economists in the World Bank's Development Economics Vice Presidency and the main authors of the WDR 2024, presented the key findings of the report and discussed the characteristics of economic growth in middle-income countries. Based on development experiences since the 1950s and advancements in economic analysis, the authors of the WDR 2024 highlighted how developing economies can avoid the "middle-income trap".
Ivailo Izvorski, the World Bank's Chief Economist for Europe and Central Asia, presented a report titled "Towards Higher Incomes in Europe and Central Asia: Opportunities for Armenia". He shared the findings related to Europe and Central Asia, and addressed Armenia's current challenges, highlighting the valuable experience gained.
The presentations were followed by an expert panel discussion. The panelists, including Martin Galstyan, Governor of the Central Bank of Armenia, Vache Gabrielyan, Dean of the Manoogian Simone College of Business and Economics at the American University of Armenia, Avag Avanesyan, Deputy Minister of Finance of Armenia, as well as representatives from the academic and private sectors, discussed new ways of growth through reforms in Armenia. Karlen Khachatryan, Dean of the Faculty of Economics and Management at YSU, also participated in the discussions.
The faculty values the deepening of cooperation with international organizations and the involvement of its leadership and academic staff in such professional discussions. This enables YSU specialists to explore global studies on transformations taking place worldwide and the analyses related to them. Participation in such discussions is important not only from the perspective of transferring international experience but also for gaining insights into universal issues that shape the development paths of Armenia’s economic policy. Meetings with experts of international stature help Armenian economists develop new approaches aligned with global trends.