5. Ինչպե՞ս ձևավորել ապագայի տնտեսությունը. ԵՊՀ ներկայացուցիչը՝ միջազգային գիտական քննարկումների մասնակից
Ինչպե՞ս ձևավորել ապագայի տնտեսությունը. ԵՊՀ ներկայացուցիչը՝ միջազգային գիտական քննարկումների մասնակից
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ, տնտեսագիտության մեջ մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնի ասիստենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Անի Խալաթյանը առցանց ձևաչափով մասնակցեց Դոնի պետական տեխնիկական համալսարանի միջազգային տնտեսագիտության և բիզնեսի ամբիոնի կազմակերպած «Համաշխարհային տնտեսության ժամանակակից ճարտարապետություն. ներդրումներ, նորարարություններ, արդյունաբերություն, ինտեգրում» (4I's) խորագրով միջազգային 6-րդ գիտագործնական համաժողովին։
Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի անունից ողջունելով համաժողովի կազմակերպիչներին, գործընկերներին և մասնակիցներին՝ Անի Խալաթյանը նշեց, որ համաժողովը դարձել է գիտական մտքերի փոխանակման և մասնագիտական համագործակցության կարևոր հարթակ։
Նա անդրադարձավ ժամանակակից աշխարհի տնտեսական, տեխնոլոգիական և սոցիալական խորքային վերափոխումներին՝ նշելով, որ այս պայմաններում ներդրումների, նորարարությունների, արդյունաբերական զարգացման և միջազգային ինտեգրման հիմնախնդիրները ձեռք են բերում առանձնահատուկ նշանակություն։
Իր խոսքում Ա. Խալաթյանը նշեց, որ գիտաժողովի թեմատիկան լիովին համահունչ է համաշխարհային տնտեսության զարգացման արդի օրակարգին, իսկ քննարկվող հարցերը կարևոր են ոչ միայն գիտական հետազոտությունների, այլև գործնական լուծումների մշակման տեսանկյունից։ Նման քննարկումները նպաստում են տնտեսական զարգացման նոր ուղիների բացահայտմանը և ժամանակակից մարտահրավերներին համարժեք արձագանքների ձևավորմանը։
Անդրադառնալով համաժողովի միջազգային ձևաչափին՝ Ա. Խալաթյանը կարևորեց տարբեր երկրների գիտնականների, հետազոտողների և մասնագետների մասնակցությունը՝ նշելով, որ նման հարթակները հնարավորություն են տալիս փոխանակելու փորձ և գիտելիքներ, ընդլայնելու համագործակցության շրջանակը և նախաձեռնելու նոր համատեղ հետազոտություններ։
Բացի դրանից՝ Անի Խալաթյանն ընդգծեց, որ ակադեմիական համագործակցության նման ձևաչափերը կարևոր դեր ունեն բարձրագույն կրթության և գիտության զարգացման, ինչպես նաև միջազգային գիտական կապերի ամրապնդման գործում։
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Ա. Խալաթյանը գիտաժողովի մասնակիցներին մաղթեց արդյունավետ ընթացք, հետաքրքիր քննարկումներ և նոր գաղափարներ, հաջողված մասնագիտական կապեր և հետագա համատեղ ձեռքբերումներ։

5. How to shape economy of future: YSU representative participates in international scientific discussions
How to shape economy of future: YSU representative participates in international scientific discussions
Ani Khalatyan, Deputy Dean of the YSU Faculty of Economics and Management, Assistant Professor at the Chair of Mathematical Modeling in Economics, and PhD in Economic Sciences, participated online in the 6th International Scientific-Practical Conference titled "Modern Architecture of the Global Economy: Investments, Innovations, Industry, Integration (4I's)." The event was organized by the Department of International Economics and Business at Don State Technical University.
Addressing the organizers, partners, and participants on behalf of the YSU Faculty of Economics and Management, Khalatyan noted that the conference has become an important platform for the exchange of scientific ideas and professional collaboration.
She highlighted the profound economic, technological, and social transformations reshaping the modern world, emphasizing that investment, innovation, industrial development, and international integration are playing an increasingly important role in this changing environment.
Khalatyan noted that the conference theme closely reflects the key issues shaping the global economy today and that the topics under discussion are important not only for academic research but also for developing practical solutions. Such discussions help identify new pathways for economic development and develop effective responses to contemporary challenges.
Highlighting the conference's broad international participation, Khalatyan pointed to the participation of scholars, researchers, and experts from different countries. She noted that such forums promote the exchange of knowledge and experience, expand opportunities for cooperation, and foster new joint research initiatives.
Khalatyan also underscored the importance of academic collaboration in advancing higher education and research and strengthening international scholarly ties.