ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի «Տվյալների գիտությունը բիզնեսում» մագիստրոսական ծրագրի  ընդունելությանը հնարավորություն ունեն դիմելու ՀՀ պետական և ըստ մասնագիտությունների հավատարմագրված/ ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում անցած ոչ պետական այլ բուհերի բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող բոլոր  շրջանավարտները՝ բացառապես մրցութային հիմունքներով՝ ընդունելության քննությունների արդյունքների հիման վրա։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի «Տվյալների գիտությունը բիզնեսում» մագիստրոսական ծրագրի յուրաքանչյուր կիսամյակի  վարձը կազմում է 450.000 ՀՀ դրամ։ Ուսման տևողությունը 3 կիսամյակ է։
«Տվյալների գիտությունը բիզնեսում» մագիստրոսական ծրագրի շրջանակում լավագույն ուսանողները հնարավորություն ունեն օգտվել «PMI Science»-ի աջակցությամբ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (EIF) կողմից տրամադրվող կրթաթոշակներից։
1-ին փուլի լավագույն 4 ուսանողները հնարավորություն կստանան անվճար սովորելու «Տվյալների գիտությունը բիզնեսում» մագիստրոսական ծրագրում։
Պահանջվող փաստաթղթեր  Կարդալ ավելին
Մագիստրատուրայի ընդունելության համար դիմորդները պետք է մուտքագրեն հետևյալ փաստաթղթերը (սկանավորված).
Եթե փոխանցումը կատարված է առցանց տարբերակով, և անդորրագրի վրա չեն երևում վճարման նպատակը և դիմորդի անուն-ազգանունը, ապա անհրաժեշտ է դրանք ձեռագիր ավելացնել և սկանավորել։
*2026 թ. ԵՊՀ շրջանավարտները (դեռևս դիպլոմ չստացած) պետք է ներկայացնեն ակադեմիական տեղեկագիր՝ կնքված և ստորագրված ֆակուլտետի դեկանի կողմից, իսկ ՀՀ այլ բուհերի 2026 թ. շրջանավարտները (դեռևս դիպլոմ չստացած)՝ տվյալ բուհի ռեկտորի ստորագրությամբ տեղեկանք՝ բակալավրիատի շրջանավարտ լինելու մասին, և ակադեմիական տեղեկագիր՝ կնքված ու ստորագրված:
*Դիմորդի կողմից ներկայացված դիպլոմի իսկությունը պարզելու նպատակով հանձնաժողովն իրավասու է ըստ անհրաժեշտության դիմորդից պահանջելու Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնից տեղեկանք դիպլոմի իսկության մասին:
Արտասահմանյան բուհի դիպլոմ ներկայացնելու դեպքում դիմորդը դիպլոմի հետ պետք է ներկայացնի նաև Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնից տեղեկանք դիպլոմի համարժեքության մասին:
Մագիստրատուրայի ընդունելության 1-ին փուլի փաստաթղթերն ընդունվում են ս.թ. հունիսի 1-26-ը՝ մինչև ժամը 18:00-ն, առցանց եղանակով՝ admission.ysu.am կայքէջի միջոցով:
1-ին փուլի ընդունելության քննություններն անցկացվելու են ս.թ. հուլիսի 1-ին։
Վճարովի համակարգ ընդունված դիմորդների ուսման վճարի (2026/2027 ուսումնական տարվա յուրաքանչյուր կրթական ծրագրի համար նախատեսված 1-ին կիսամյակի ուսման վճարի առնվազն 25%-ը) վճարման վերջնաժամկետն է ս.թ. հուլիսի 17-ը:
Մագիստրատուրայի ընդունելության 2-րդ փուլի փաստաթղթերն ընդունվում են ս.թ. հուլիսի 6-ից օգոստոսի 17-ը՝ մինչև ժամը 18:00-ն, առցանց եղանակով՝ admission.ysu.am կայքէջի միջոցով:
2-րդ փուլի ընդունելության քննություններն անցկացվելու են ս.թ. օգոստոսի 25-ին:
Վճարովի համակարգ ընդունված դիմորդների ուսման վճարի (2026/2027 ուսումնական տարվա յուրաքանչյուր կրթական ծրագրի համար նախատեսված 1-ին կիսամյակի ուսման վճարի առնվազն 25%-ը) վճարման վերջնաժամկետն է ս.թ. օգոստոսի 29:
Մաթեմատիկական անալիզ
1. Ֆունկցիաներ և մոդելներ (Chapter 1)
2. Սահմաններ և ածանցյալներ (Chapter 2)
3. Ածանցման կանոններ (Chapter 3)
4. Դիֆերենցիալ հաշվարկի կիրառությունները (Chapter 4)
5. Ինտեգրալներ (Chapter 5, Chapter 6)
6. Ինտեգրման մեթոդները (Chapter 7)
7. Անվերջ հաջորդականություններ և շարքեր (Chapter 11)
8. Մասնակի ածանցյալներ (Chapter14)
Առաջարկվող գրականություն
James Stewart, Calculus: Early Transcendentals, 6th Edition, Thomson․
Վեկտորների և մատրիցների հիմնական հատկությունները
1. Բազմություններ
2. Գործողություններ մատրիցների հետ
3. Քառակուսային մատրիցներ
4. Գծային և քառակուսային ձևեր
5. Մատրիցի ռանգ
6. Հակադարձ մատրից
7. Մատրիցի դետերմինանտ
8. Մատրիցի հետք
9. Բլոկներով մատրիցներ
10. Միավոր վեկտոր և միավոր արժեք
11. Շուռի դեկոմպոզիցիայի թեորեմ
12. Դրական որոշված մատրիցներ
J. R. Magnus, H. Neudecker, «Matrix Differential Calculus with Application in Statistics and Econometrics», John Wiley and Sons, 3rd Edition (Chapter 1)․
Հավանականությունների տեսություն և վիճակագրություն
1. Նկարագրական վիճակագրություն (Chapter 1)
2. Հավանականությունների տեսության հիմնական գաղափարները (Chapter 2 and 3)
3. Ընտրանքային բաշխում (Chapter 4)
4. Կետային գնահատական (Chapter 5)
5. Միջակայքային գնահատական (Chapter 6)
6. Վարկածների ստուգում (Chapter 7)
Kandethody M. Ramachandran, Chris P. Tsokos, Mathematical Statistics with Applications, Elsevier Academic Press.
1. Սպառողական վարքի օգտակարության մաքսիմալացման խնդիրը
2. Արտադրության (ֆիրմայի) տեսությունը
3. Երկարաժամկետ և կարճաժամկետ ծախքերի ֆունկցիաներ
4. Հասույթ և շահույթ հասկացությունները․ շահույթի մաքսիմալացումը, կապը նրանց միջև
5. Հավասարակշռությունը ապրանքների և ծառայությունների շուկայում․ IS կորի հանրահաշվական և գրաֆիկական տեսքերի ստացումը

Regulation on the admission to master's degree programme (in full- and part-time education modes) of Yerevan State University
Ընդունելություն
All graduates of state and non-state universities of the Republic of Armenia, as well as other accredited/institutionally accredited non-state universities, who hold a bachelor's, master's, or specialist's degree, have the opportunity to apply for admission to the Master's program "Data Science for Business" of the Faculty of Economics and Management of Yerevan State University exclusively on a competitive basis, based on the results of entrance examinations.
The tuition fee for each semester of the “Data Science for Business” Master’s program at YSU is 450,000 AMD.
The duration of the program is 3 semesters (1.5 years).
As part of the Master's program "Data Science for Business", outstanding students have the opportunity to take advantage of scholarships provided by the Enterprise Incubator Foundation (EIF), supported by PMI Science.
The top four students from the first round will receive the opportunity to study for free on a Master's program in Data Science for Business.
Applicants for the Master’s program must upload the following documents (scanned):
a. Higher education diploma and diploma supplement* (the first page of the supplement and only the Armenian-language section of the grades),
b. Photograph (3×4 size),
c. Military ID (if available) — original (pages 1–4 and 18–19 must be uploaded),
d. Passport (pages 1–4) or ID card (both sides),
e. Receipt of payment of 5,000 AMD for admission services (to YSU’s account No. 2470101276000001 at Ardshinbank CJSC).
Graduates of other universities in the Republic of Armenia in 2026 (who have not yet received their diplomas) must submit a certificate confirming bachelor’s degree completion and an academic transcript, signed and stamped by the rector of the respective university.
The Admissions Committee reserves the right to request an advisory statement issued by the National Information Center for Academic Recognition and Mobility.
In case of submitting a diploma from a foreign university, the applicant must also provide a certificate from the National Information Center for Academic Recognition and Mobility confirming the equivalence of the diploma.
Required documents   Read more
About 1st stage of admission
The documents for the first stage of the Master's degree admission are accepted from June 1nd to 26th of the current year (until 18:00).
The 1st stage of admission exams will be held on July 1nd.
The list of applicants admitted to the tuition-free system in the 1st stage of admission will be posted on the website.
It is necessary to pay the tuition fee of the applicants admitted to the fee-based system (at least 25% of the tuition fee for the 1st semester for each educational program of the 2026/2027 academic year) by July 17 (including).
About 2nd stage of admission
The documents for the second stage of the Master's degree admission (1st sub-stage) are accepted from July 6th to August 17th of the current year (until 18:00).
The 2nd stage of the admission exams will be held on August 25nd.
It is necessary to pay the tuition fee of the applicants admitted to the fee-based system (at least 25% of the tuition fee for the 1st semester for each educational program of the 2026/2027 academic year) by August 29 (including).
Entrance Exam Topics and Reading List
Mathematical Analysis
1. Functions and Models (Chapter 1)
2. Limits and Derivatives (Chapter 2)
3. Differentiation Rules (Chapter 3)
4. Applications of Differential Calculus (Chapter 4)
5. Integrals (Chapters 5, 6)
6. Techniques of Integration (Chapter 7)
7. Infinite Sequences and Series (Chapter 11)
8. Partial Derivatives (Chapter 14)
• Calculus: Early Transcendentals, 6th Edition by James Stewart, Thomson.
Basic Properties of Vectors and Matrices
1. Sets
2. Matrix Operations
3. Square Matrices
4. Linear and Quadratic Forms
5. Rank of a Matrix
6. Inverse Matrix
7. Determinant of a Matrix
8. Trace of a Matrix
9. Block Matrices
10. Eigenvectors and Eigenvalues
11. Schur Decomposition Theorem
12. Positive Definite Matrices
• Matrix Differential Calculus with Applications in Statistics and Econometrics, 3rd Edition by Jan R. Magnus and Heinz Neudecker, John Wiley & Sons (Chapter 1).
Probability Theory and Statistics
1. Descriptive Statistics (Chapter 1)
2. Basic Concepts of Probability Theory (Chapters 2–3)
3. Sampling Distributions (Chapter 4)
4. Point Estimation (Chapter 5)
5. Interval Estimation (Chapter 6)
6. Hypothesis Testing (Chapter 7)
• Mathematical Statistics with Applications by Kandethody M. Ramachandran and Chris P. Tsokos, Elsevier Academic Press.
1. Utility Maximization Problem of Consumer Choice
2. Theory of Production (Firm Theory)
3. Long-run and Short-run Cost Functions
4. Concepts of Revenue and Profit; Profit Maximization and Their Relationship
5. Equilibrium in Goods and Services Market: Derivation of the IS Curve (Algebraic and Graphical Forms)