5. «Թարգմանական ոլորտի բազմազանությունը. կիրառական առանձնահատկությունները, մարտահրավերներն ու իրական փորձառությունը» խորագրով սեմինար-քննարկում
«Թարգմանական ոլորտի բազմազանությունը. կիրառական առանձնահատկությունները, մարտահրավերներն ու իրական փորձառությունը» խորագրով սեմինար-քննարկում
ԵՊՀ ՈՒԳԸ թարգմանական հարցերի հանձնաժողովի, հայ բանասիրության և ԵԼՀ ֆակուլտետների ՈՒԳԸ թարգմանական հարցերի հանձնաժողովների համագործակցության շրջանակում տեղի ունեցավ պանելային քննարկում:
«Թարգմանական ոլորտի բազմազանությունը․ կիրառական առանձնահատկությունները, մարտահրավերներն ու իրական փորձառությունը» խորագրով քննարկման շրջանակում բանախոսները ներկայացրին իրենց մասնագիտական ոլորտները՝ անդրադառնալով թարգմանչական գործունեության տարբեր ուղղություններին․
Անի Անանյան՝ «Համաժամանակյա (Synchronous) թարգմանություն. բարդություններն ու առանձնահատկությունները»,
Հայկուհի Բաբաջանյան՝ «Նոտարական թարգմանություն. գործընթացի պահանջներն ու սխալների հետևանքները»,
Մարիամ Հարությունյան՝ «Անիմացիոն ֆիլմերի թարգմանության առանձնահատկություններն ու փորձը»,
Անուշ Սեդրակյան՝ «Գեղարվեստական գրականության թարգմանության ստեղծագործական կողմերը»:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև արհեստական բանականության (AI) կիրառությանը թարգմանության ոլորտում՝ ընդգծելով դրա ինչպես դրական, այնպես էլ մարտահրավերային կողմերը։
Միջոցառումն ընթացավ բովանդակալից և ակտիվ քննարկման մթնոլորտում՝ ապահովելով մասնագիտական փորձի փոխանակում և բազմակողմանի դիտարկումներ։

5. Discussion on "Diversity in Translation: Practical Features, Challenges, and Real-World Experience" held at YSU
Discussion on "Diversity in Translation: Practical Features, Challenges, and Real-World Experience" held at YSU
A panel discussion was held at Yerevan State University within the framework of cooperation between the Translation Affairs Committees of the Student Scientific Society, the Faculty of Armenian Philology, and the Faculty of European Languages and Communication.
The discussion on "Diversity in Translation: Practical Features, Challenges, and Real-World Experience" featured speakers who presented their professional areas, addressing different directions of translation activity.
Ani Ananyan spoke on "Simultaneous Translation: Challenges and Specific Features," Haykuhi Babajanyan on "Notarial Translation: Process Requirements and Consequences of Errors," Mariam Harutyunyan on "Features and Experience of Animated Film Translation," and Anush Sedrakyan on "Creative Aspects of Literary Translation."
The discussion also addressed the use of artificial intelligence in translation work, highlighting both its advantages and its challenges.
The event featured an active and substantive discussion, providing an opportunity for the exchange of professional experience and a range of perspectives.