5. Համակարգչային գիտության և կիրառական մաթեմատիկայի արդի խնդիրներ-2025
ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ և «YSU-Krisp AI Lab»-ի աջակցությամբ անցկացվեց «Համակարգչային գիտության և կիրառական մաթեմատիկայի արդի խնդիրներ-2025» խորագրով գիտաժողով։
Ընթացիկ տարվա ապրիլի 28-30-ը տեղի ունեցած գիտաժողովի նպատակն էր համախմբել hամակարգչային գիտության և կիրառական մաթեմատիկայի ոլորտներում աշխատող գիտնականներին, ինչպես նաև տրամադրել հարթակ նոր արդյունքները ներկայացնելու, մտքեր փոխանակելու և գիտական կապեր հաստատելու համար։
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվել են շուրջ 40 գիտական ​​զեկույցներ, իսկ մասնակիցների ընդհանուր թիվը 70-ից ավելի էր։  Հիմնական թեմաները ներառում էին՝ հանրահաշիվ, դիսկրետ մաթեմատիկա, հաշվողական մաթեմատիկա, օպտիմիզացիայի մեթոդներ, մաթեմատիկական տրամաբանություն, ալգորիթմների տեսություն, գրաֆների տեսություն, կոմբինատոր անալիզ և օպտիմիզացիա, կրիպտոգրաֆիա, պատկերների ճանաչում, արհեստական բանականություն, IT ոլորտի կիրառություններ ուղղությունները:
Գիտաժողովի աշխատանքներին ակտիվորեն մասնակցել են Երևանի պետական համալսարանի, Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի, ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի և «YerevaNN» ընկերության ներկայացուցիչները:
Հարկ է նշել, որ ավագ և միջին սերունդի դասախոսների և գիտաշխատողների հետ միասին գիտաժողովին մասնակցում էին մեծ թվով ասպիրանտներ և ուսանողներ։

5. "Current Issues in Computer Science and Applied Mathematics – 2025" conference held
Initiated by YSU Faculty of Informatics and Applied Mathematics, and supported by YSU-Krisp AI Lab, the scientific conference titled "Current Issues in Computer Science and Applied Mathematics – 2025" was held from April 28 to 30.
The conference brought together researchers working in the fields of computer science and applied mathematics, providing a platform to present new results, exchange ideas, and foster scientific collaboration.
Approximately 40 scientific presentations were delivered during the conference, with the total number of participants exceeding 70. The main topics covered included algebra, discrete mathematics, computational mathematics, optimization methods, mathematical logic, theory of algorithms, graph theory, combinatorial analysis and optimization, cryptography, image recognition, artificial intelligence, and applications in the IT sector.
Active participants in the conference included representatives from Yerevan State University, the Russian-Armenian University, the Institute for Informatics and Automation Problems of the National Academy of Sciences of Armenia, and YerevaNN company.
Alongside senior and mid-career faculty members and researchers, a significant number of undergraduate and postgraduate students also took part in the event.