5. ԵՊՀ ուսանողները՝ 15 ուժեղագույն մասնակիցներից ձևավորված կիբեռթիմի անդամ
Կայացավ Հայաստանի ուսանողական ազգային առաջին կիբեռվարժանքը։ ԵՊՀ ուսանողները 15 ուժեղագույն մասնակիցներից ձևավորված կիբեռթիմում են։
Տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին ուսանողական ազգային կիբեռվարժանքի 2-րդ՝ խմբային փուլը:
Ուսանողական ազգային կիբեռվարժանքն իր բնույթով բացառիկ նախաձեռնություն է՝ ուղղված ուսանողների կիբեռկարողությունների կատարելագործմանն ու երկրի կիբեռդիմակայունության ամրապնդմանը: Նախորդող հինգ ամիսների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության առաջատար համալսարանների, կրթական հաստատությունների ավելի քան 200 ուսանողներ պայքարում էին Հայաստանի ուսանողական ազգային կիբեռթիմ ձևավորելու համար: Ամիսներ տևած այս մրցակցային և լարված ճանապարհն անցնելով՝ վաթսուն լավագույն ուսանողներ մասնակցեցին կիբեռվարժանքի եզրափակիչ փուլին:
Անհատական և խմբային փուլերով իրականացվող տասը ժամ տևած պայքարի արդյունքում հաղթող ճանաչվեցին ուժեղագույն 15 մասնակիցները։ Վերջիններս կձևավորեն Հայաստանի ուսանողական ազգային կիբեռթիմը՝ ներկայացնելու Հայաստանը 2026 թվականին կայանալիք Եվրոպական կիբեռանվտանգության մրցաշարին («European Cybersecurity Challange»):
Գրանցելով մասնագիտական հմտությունների բարձր արդյունքներ՝ ԵՊՀ իֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ուսանողներ Ադելինա Զախարյանը և Սանդրո Հակոբյանը զբաղեցրին համապատասխանաբար 1-ին և 2-րդ հորիզոնականները:
Ուսանողական ազգային կիբեռվարժանքը Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության (ՀՏՀԳ) երկարաժամկետ ռազմավարության մաս է՝ ուղղված թվային անվտանգ ապագայի կառուցմանը և կիբեռառաջնորդների նոր սերնդի ձևավորմանը։ Այն կանցկացվի ամեն տարի՝ կերտելով եռանդուն և նպատակասլաց կիբեռպաշտպանների համայնք։ Ուսանողական ազգային կիբեռվարժանքն իրականացվում է ՀՏՀԳ և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության համատեղ նախաձեռնությամբ՝ համագործակցելով ՀՀ համալսարանների և կրթական հաստատությունների հետ:
Հավելենք՝ կիբեռվարժանքի անհատական մրցույթում պատվավոր առաջին հորիզոնականը զբաղեցրեց ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ուսանողուհի Ժենյա Միրզոյանը, իսկ ԻԿՄ ևս 4 ուսանողներ զբաղեցրին մրցանակային այլ հորիզոնականներ:

The first National Student Cyber Exercise of Armenia was held, with YSU students selected among the top 15 participants to form the national student cyber team.
The second, group phase of the exercise took place as part of this groundbreaking initiative, which aims to enhance students' cybersecurity skills while strengthening the country's overall cyber resilience. Over the previous five months, more than 200 students from leading universities and educational institutions across Armenia competed for a place on the national student cyber team. After a competitive and intense process, the 60 best students advanced to the final stage of the exercise.
The final stage, lasting ten hours and including both individual and team challenges, identified the top 15 participants, who will form Armenia's national student cyber team and represent the country at the 2026 European Cybersecurity Challenge.
YSU Informatics and Applied Mathematics students Adelina Zakharyan and Sandro Hakobyan achieved outstanding results, securing first and second place, respectively. Additionally, in the individual competition, YSU student Zhenya Mirzoyan won the honorable first place, while four other students from the faculty earned prize-winning positions.
The National Student Cyber Exercise is part of the long-term strategy of the Information Systems Agency of Armenia (ISAA) to build a digitally secure future and develop a new generation of cybersecurity leaders. Held annually, the exercise seeks to foster a dynamic and goal-oriented community of cyber defenders. The initiative is organized jointly by ISAA and the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, in collaboration with Armenian universities and educational institutions.